Home » Lezbiyen Hikaye » Karım Komşumuzun Karısıyla Seks Yapıyormuş

Karım Komşumuzun Karısıyla Seks Yapıyormuş

Karımla Şiledeki yazlığımıza gece geç saatte varıp, yorgun argın yatıp uyumuştuk. Ertesi sabah karım uyanmış benim uyanmamı bekliyordu. Gözümü açtığımda, “Günaydın hayatım!” dedi. “Günaydın!” diyerek dudaktan küçük bir öpücük verdim. Karım, “Mmmhhh, tadı damağımda kaldı!” dedi. “Devam o zaman!” dedim. Karım gece ince bir V-Yaka Penye ile yatmış, içinde südyen de yoktu. Ben de tamamen çıplağım. Karımın göğüslerine elimi götürdüm, meme uçlarıyla oynamaya başladım. Karım da beni öpmeye başlayınca sevişmeye dönüştü iş. Sikim kalkmıştı. Sevişirken karım ayağını sikime değdirdi ve “Canım seninki ‘Hazır Kıta’ gibi bekliyor galiba!” dedi. “Evet, senin için bekliyor!” dedim. Karım da gülerek, “Her zamanki hali!” dedi. Sabah serinliğinde pike altında biraz oynaştık ve karımın amına elimi attığımda sulanmıştı, “Bak onların da canları istiyor hayatım!” dedim. “Evet istiyorlar!” dedi. Ben sırtüstü yatıp, karım üstüme çıktı, amı sikime denk gelecek şekilde, beni öpmeye başladı…

Karımla öpüşürken bir yandan da göğüslerini elliyorum. Karımın göğüslerinden hiç vaz geçemiyorum, beni aşırı tahrik ediyorlar. Karım dayanamadı, “Canım içime gir hadi!” dedi. Hemen alttan sikimi amına yerleştirip sikişmeye başladık. Karım üstümde inip çıkıyor, ben alttan pompalıyorum. Karım sikişirken çok konuşkandır, konuştukça ben hızlandım. Çok geçmeden karımın Orgazm olmaya yaklaştığını hissettim, “Hadi canım daha hızlı, daha hızlı!” demeye başladı. Orgazm olacağı zaman o an aklına ne gelirse söyler, ben de ilave yapar, iyice tahrik ederim. Karım titremeye başlayıp amını kıstırınca, ben de kendimi tutmayı bırakıp, döllerimi saldım karımın amına. Aynı anda bellerimiz geliyordu. Karım o durumda hareket etmemi pek istemez, bunu bildiğim için ve onu çıldırtmak için, halen pompalamaya devam ettim. Karımın birinci Orgazmı bitmeden, ikincisini oluyordu. Biran iyice çılgına döndü ve zevk çığlığı attı! Tatilimizin birinci gününde bu şekilde sikişmek, karımla ilk defa sikişmemizi hatırlattı ban, sanki ilk sikişmemizi tekrar yaşamıştık.

Karım banyoya girdi, ben de biraz uzandım. Yorgunluktan uyumuşum. Bir müddet sonra karım beni uyandırdı, “Hayatım kalk duşunu al, kahvaltı hazırlıyorum!” dedi. Kalkıp duşumu aldım. Üstüme sadece kolsuz beyaz atlet giydim, altına da külot giymeden sadece şort giydim, indim aşağıya. Baktım karım mutfakta yok, meğer kahvaltıyı Kamelyaya hazırlamış. Yanına gittim, dudaktan öpücük verdi. Karımın dudakları herzamanki gibi çok tatlıydı. Karıma giysisi için iltifat ettim, karım da, “Tek parça da, ondandır!” dedi. “Nasıl?” dedim. “Böyle işte!” dedi. Meğer içine hiç bir şey giymemiş, vücudunun tüm hatları meydanda, gögüsleri dik olduğundan tepeleri tamamen belli oluyordu. Mutfağa gidip gelirken yürüdüğünde, arkadan karımın götü de çok seksi görünüyordu.

Kahvaltıya oturduk. Tatilin de verdiği keyifle kahvaltımızı yaptık, üstüne keyif çayı içiyor, sohbet ediyorduk. Yazlığın önüne, fren sesinden bir arabanın park ettiğini duyduk. Kimdir acaba derken, karım, “Ben bakarım canım.” dedi ve ön kapıya gitti. Ben de merak edip masadan kalktım, ön kapıya doğru baktım. Gelen İstanbul’dan komşumuz Neşe hanımdı. Karımla sarmaşdolaş oldular, (yanlış görmediysem Dudaktan!) öpüştüler. Ben de hoşgeldiniz demek için yanlarına yaklaştım. Karım, “Ne iyi ettiniz de geldiniz!” dedi. Neşe ise, “Hayır gelmedik, ben yalnız geldim!” dedi. Karım şaşırmıştı, “Niye, eşin de gelseydi…” falan dedi. Neşe, “Gelemez, o bu yaz yok.” dedi. Karım, “Hayırdır?” dedi. “Avrupaya iş için gitti, en az iki ay yok.” dedi. Ben de yanlarına gittim, “Olsun, hoş geldin!” deyip yanaklarından öptüm, “Boşver eşini, sen de burada bizimle tatilini yaparsın!” dedim. Karım da, “Zaten ben davet ettim Neşe’yi, eşinin Avrupaya gideceği belliydi, hayatım sana sormadım ama, Neşe’ye gelirsen kapımız açık demiştim.” dedi. Ben de, “Tamam canım, tabii ki olur!” dedim. Kamelyaya geçtik, çay ikram ettik. Oturduk biraz sohbet falan ettik. Neşe İstanbul’dan aynı binadan alt komşumuz, yaşlarımız aynı sayılır, onların da çocukları olmadı. Sık sık görüşürüz onlarla.

Çaylarımızı içtikten sonra karım, “Sofrayı toplayalım da sohbete devam ederiz.” dedi. Ben de, “Tamam hayatım.” dedim, bahçeyi dolanmaya çıktım. Çiçeklere biraz su verdim. Kuruyan bir iki dal vardı, onları keserken baktım karım yanıma geldi, “Hayırdır hayatım?” dedim. Karım, “Kusura bakma canım, senden habersiz Neşe’yi yazlığa davet ettiğim için, kızmadın değil mi?” dedi. “Olur mu hayatım, niye kızayım, komşumuz, ne olacak, sırtımda mı taşıyacam, kocaman yazlığımız var, bir odasında da o yatar kalkar!” dedim. Karım da dudaklarımı öperek, “Aslan kocam! Neşe bizim odanın yanındaki odada kalır. O zaman al şu anahtarı, arabasında valizi varmış, getiriver!” dedi. Ağaçların dallarıyla uğraşmayı bıraktım, hemen gittim. Arabasını da içeri, garaja aldım. Valizlerini indirdim, karımın tahsis ettiği odaya koydum, aşağı indim. Karıma, “Tamam hayatım, arabasını da içeri aldım, dışarıda kalmasın.” dedim. Karım da, “İyi etmişsin canım!” dedi. “Neşe nerede?” diye sordum, “Duşa girdi.” dedi. “Valizlerini yeni bıraktım, temiz birşeylere ihtiyacı varmıydı acaba?” dedim. Karım da, “Ben şimdi gider ona sorarım.” diyerek Neşe’nin yanına gitti.

Bir müddet sonra karım ve Neşe kol kola geldiler. Karım seksi giyinir, beni tahrik etmek için giyim konusunda elinden geleni yapar, ama Neşe’nin de karımden aşağı kalır yanı yoktu hani. Hatunlara, “Hayırdır, seksilik konusunda birbirinizle yarış mı ediyorsunuz?” dedim. Neşe, “Ne haddime!” deyip karımın beline sarıldı, “O benim kankam, niye yarış edeyim ki? Biz birbirimizi hiç üzmedik şimdiye kadar, bundan sonrada olmayacak!” dedi. Karım da, “Doğru hayatım, Neşe’yi niye kıskanayım ki? Neşe benim en iyi arkadaşım, kırmak istemem Neşe’yi!” dedi. Ben de, “Benim korkum o değil…” dedim. Karım, “Ya ne ki korkun?” dedi. “Neşe’yi benden kıskanıp yanlış yapmandan korkuyorum! Baksana Neşe’ye, çok seksi, alımlı! Yani gözüm falan kayar, sen de yanlış anlarsın hayatım!” dedim. Karım bana, “Olmaz öyle şey, ben seni Neşe’den kıskanmam, ama sen de beni kıskanma Neşe’den!” dedikten sonra, Neşe’yi yanağından öperek, sıkı sıkı sarıldı ve “Canım arkadaşım, ne istersen yap ben kıskanmam seni, yeter ki üzmeyelim birbirimizi bu kısa hayatta!” dedi. Ben de kalkıp karımın dudağına öpücük kondurdum ve “Tamam ozaman hayatım!” dedim. Neşe de, “Ben sizi bu yönden çok seviyorum!” dedi…

Neşe’ye, “Odana yerleştin mi?” diye sordum. “Evet, yerleştim.” dedi. “Bir eksiğin olursa söyle!” dedim. “Tamam, söylerim!” dedi. Karım da, “Hadi toparlanalım da çarşıya inelim, alış veriş yapalım biraz, bu iki güzelliğe biraz masraf etsin kocam!” dedi. “Ne masrafı canım, seve seve!” deyip, çarşıya gittik. Biri sağımda, biri solumda, ikisi de koluma girdi, çarşıda gezerken. Alacaklarımıza baktık, hoşumuza gideni aldık. Bir ara karım, “Canım bana bunlardan al!” dedi. Ben de, “Sadece sana olmaz, Neşe’ye de alalım!” dedim. Karım, “Doğru diyorsun.” dedi ve iki adet Şile bezi gecelik, iki adet gömlek aldık. Beden denemesi yapacaklardı. Ben, “Ne gerek var, zaten bol giysi!” dedim. Karım, “Olur mu hayatım, yinede denemek lazım!” dedi ve denediler, doğru bedeni aldık. “Hadi içimden geldi, size birer takım da bikini alayım!” dedim. Sevinerek, “Tamam!” dediler. Bikini satan bir mağzaya girdik. Mağazada deneme kabini yoktu, “Ee, burda deneme nasıl olacak?” dedim. Mağzacı kız, “Ben denemek isteyenlerin önlerine havluyu tutuyorum…” dedi. Bu sistem karımın hoşuna gitmemişti. Ben de karıma, “Sen tut, Neşe denesin ozaman?” dedim. “Olmaz, boşver, göz kararı alalım, evde deneriz, beden olmazsa getirir değişiriz!” dedi. Bana da bir şort ve hasır şapka aldık, güneş yağı, krem falan derken marketten de alacağımızı aldık, eve gittik.

Eve varınca ben bahçede oturdum, karım, “Biz aldıklarımızı bir deneyelim!” diyerek, Neşe ile bizim yatak odasına çıktılar. Epey bekledim gelmediler, ben de bakmaya çıktım. Koridora gelince yatakodasını görebiliyordum, karım tamamen çıplak, yeni aldığımız Bikini elinde giymeye çalışıyordu. Koridorda biraz durdum izledim. Karım Bikinin altını giydi, üstünü giyerken Neşe yardım etti ve “Hayatım güzel oldular!” dedi ve eliyle karımın göğüslerinin altından yukarı doğru destekledi. Aslında o bahane ile karımın göğüslerini ellemiş oldu! Beni görmüyorlardı. Neşe de tamamen çıplak soyundu. Neşe’nin amı götü ve göğüsleri harika görünüyordu. Altını giydi, üstünü giyerken karım da ona yardım etti, Neşe’nin yaptığı gibi, karım da Neşe’nin göğüslerini yokladı! Ama ne yoklama! “Hayatım bunlar dışarı taştı gibi sanki…” dedi, Bikininin üst parçasının içine elini sokup, göğüslerini yerleştirdi ve “Şimdi oldu işte!” dedi. Neşe de, “Tamam hayatım, güzel oldular, beğendim!” dedi ve karımın dudaklarından öpmeye başladı! Gördüklerime inanamıyordum, karım da Neşeye karşılık veriyordu ve resmen birbirlerine sarıldılar ve öpüşüyorlardı!

Bunları izlerken ne düşüneceğimi bilemedim, ama sikimin kalktığını hissettim! Yavaşça geri aşağıya gidip, aşağıdan, “Hayatım nerde kaldınız?” diye seslendim. Karım da, “Gel canım buradayız!” dedi. Odaya girdiğimde sarılmayı ve öpüşmeyi bırakmışlardı. İkisi de aynanın karşışısında dikiliyor ve Bikinili vücutlarına bakıyorlardı. “Ooo çok güzel olmuşlar, tam yakışmışlar! Güle güle giyin!” dedim. Karım dudaklarımdan öperek, teşekkür etti, Neşe de yanağıma öpücük kondurarak, “Teşekkür ederim!” dedi. “Asıl ben size teşekkür ederim, sayenizde gözüm gönlüm bayram yaptı!” dedim, güldüler.

Karım, “Sen denemeyecekmisin?” dedi. “Sonra bakarım.” dedim. Karım ısrar etti, “Olmaz şimdi bak da duruma göre değişiriz!” dedi. “Canım dar gelecek hali yokya, şort bu!” dedim. “Olur mu hayatım, yinede yakışıyor mu diye bir dene!” dedi. “Tamam, ver şortu!” dedim. O anda Neşe, “Ben çıkayım da rahat denesin.” dedi. Karım, “Olur mu, ne alaka, yabancı değilsin ya! Kocam senden mi utanacak?” dedi. Ben de giysilerimi çıkardım sadece küçücük külotum kaldı. Tabi durumlarından tahrik olduğum için benim sik aşırı canlıydı ve külottan abes görünüyordu, elimle önümü kapamaya çalıştım. Karım, “Ne o, rahatsız oldun galiba?” dedi. “Hayır, niye rahatsız olayım ki?” deyip şortu külodumun üzerine giydim. Karım, “Denizde de böylemi giyeceksin?” dedi. “Evet!” dedim. “Olmaz ya, şortun içinde külot olur mu? Mayo olsa neyse!” dedi. Ben de, “Denize giderken altıma mayo giyerim.” dedim. Karım, “Çıkar da, al şu mayoyu altına giy! Nasıl olsa birazdan denize gidecez, hazır olsun!” dedi. Karımı kıramayıp şortu çıkardım, arkamı döndüm külotumu çıkardım ve “Ver mayomu!” dedim. Karım vermedi, “Dön de giy!” dedi.

Önümü döndüm, sikim kazık gibi olmuş, yüzüm kızarmıştı. İkisinin de gözleri kalkmış sikimdeydi. Neşe, “Helal size ya canlarım, gerçekten farklı kişilersiniz!” dedi. Karım da, “Asıl sana helal, bu durumu kınamadığın için, çünkü ben arada gizlilik olmasın diye böyle yaptım!” dedi. Ben hemen, “Ne alaka?” dedim. Karım tekrar, “Canım ben seni Neşeden kıskanırsam olmaz, ama sen de beni kıskanmayacaksın!” dedi. “Ben seni kıskanmam ki, seni Neşe’den mi kıskanacam?” dedim. “Öyle deme, şimdi kıskanmıyorsun, ama belki ilerde kıskanırsın!” dedi ve sanki bana anlatmak istediği başka bir mesajı varmış gibi, elini Neşenin beline atarak, Neşeyi kendine doğru çekti. Mayomu giydim ve sikimi yeleştirmeye uğraştım. Karım, “Ne oldu, sığmıyor mu?” dedi. Gülerek, “Sizin yüzünüzden böyle oldu!” dedim. Karım gülerek, Neşenin belinde olan elini Neşenin poposuna indirerek, “Haklısın canım, Neşe alımlı bir kadın nede olsa, insanın hisleri uyanıyor, değil mi?” dedi ve öteki eliyle sikimi yerleştirdi. Ben hiç konuşmadan üstüne şortumu giydim ve birde tişört giydim, “Haydin doğruca denize!” dedim…

Üçümüz de hazırdık. Saatte 15:00 olmuştu. Karımla Neşe üstlerine bol uzun çiçekli elbise giydiler, ben şort ve tişörtle, çıktık yola. Deniz zaten yakındı, arabayla iki dakika, aslında arabaya bindiğine bile değmiyor. Denize ulaştık, sakin kuytu bir yere şemsiyemizi diktik, kuma havluları serdik uzandık, biraz sohbet edelim diye. Sohbet bayağı verimli oldu, konu seks idi. Karımın çabalarıyla üçümüz de alıştık birbirimize, aramızda artık ayıp diye bir şey kalmamıştı. Sıra güneş yağı ile yağlanmaya gelmişti ki, yağlamak en sevdiğim olaydı. Karımın vücuduna güneş yağını sürmeye ve yağlamaya başladım. Neşe de kendine sürmeye kalktı, karım Neşenin elini tutarak, “Önce beni yağlayın birlikte, ben de size yardım edeyim!” dedi. Neşeyle birlikte karımı güzelcene yağlamaya devam ettik. Ben muzurluk yaptım, karımın göğsüne elimi sokup yağlıyayım dedim, karımın ağzından, “Mmhhhhh harika!” diye bir cevap çıktı. Bu arada Neşe de karımın baldırlarını yağlıyordu, Neşe’ye gülerek, “Dikkat et elin yanlış yere kaymasın!” dedim. Karım gülererk, “Korkma, kaysada bir şey olmaz!” dedi.

Sıra Neşe’yi yağlamaya geldi. Karımla birlikte başladık Neşenin vücudunu yağlamaya. Karım pis pis sırıtarak, “Hadi demin bana yaptığını Neşe’ye de yapta göreyim!” dedi. Ben de, “Yaparım!” dedim ve elimi Neşe’nin göğsüne saldım, yağlamaya başladım. Neşe de gülerek, “Ne var ki bunda, güzelcene yağlıyor işte!” dedi. Ama ben yağlarken Neşenin sertleşmiş meme uçlarıyla oynuyordum. Karım da Neşenin bacaklarını yağlıyordu. Neşe gözlerini yummuş, vücudunda gezinen yağlı ellerin keyfini çıkarıyordu. Ön tarafı bitince sıra sırtını yağlamaya geldi. Karım Neşenin omuzlarından başladı, ben de bacaklarına indim. Baldırlarına yağı sürerken bayağı ileri gittim yani, popsunu okşar gibi yağlıyordum. Karım gördü ve gülerek, “Yaktım seni!” dedi. Lafa Neşe girdi, “Bırak yapsın, hani birbirimizi kıskanmayacaktık?” dedi. Karım yine gülerek, “Şaka yapıyorum hayatım! Anlaştığımız gibi, kimse kimseyi kıskanmayacak!” dedi ve elini Neşenin popsuna getirdi, poposunu birlikte yağladık…

Yağlanma sırası bana geldiğinde, karımla Neşe birlikte yağladılar beni. Ben otururken karım sırtımı yağladı, Neşe de göğsümü. Sonra birlikte bacaklarıma indiler, biri sağ biri sol bacağımı yağladı. Karım pis pis gülerek, “Bizim göğüslerimizi yağlamak ellemek nasıl oluyormuş, ben de seninkini yağlayacam!” dedi. “Zaten göğsümü Neşe yağladı, ama istiyorsan birkez de sen yağlayabilirsin.” dedim. Karım, “Yok! Sikini yağlayacam!” dedi. Ben, karım şaka yapıyor, Neşenin yanında yapmaz diye düşünerek, “Tamam yağla!” dedim. Bana, “Diz üstü dur!” dedi, ben de durdum. Karım şortumu aşağı çekti mayomla kaldım. Mayomun etrafını yağlarken, Neşe, “Ama bu haksızlık, kocan bizim göğüslerimizi elledi yağladı, biz de onunkini elleyip yağlayalım!” dedi. Karımla birlikte mayomu aşağı çekiverdiler ve yarı kalkık sikimi yağlamaya başladılar. Az sonra sikim tam kalktı, sertleşti iyice. Boyu kaç avuç diye beraber avuçladılar, Neşe köküne doğru avuçladı, karım da sikimin başına doğru ve iki avuç olduğuna karar verdiler. Karım, “Hatta fazlası bile var!” deyince, ben espiri yaptım, “Fazlası da bana girsin!” dedim, kahkahalarla gülüştük…

Taşaklarımı da avuçlayıp yağladılar. Sonra denize girdik, yüzüyoruz eğleniyoruz. Göğüslerimize kadar suda iken, bir ara karım sikime elini attı yokladı ve Neşeye, “Gel gel, inanmıyorum halen kalkık, gel bak!” dedi. Neşe de yanıma gelip elledi sikime ve “Evet halen sert! Hiç denizde yaptınız mı?” dedi. Karım da Neşeye, “Yok yapmadık, ama iyi fikir!” dedi. Bana da, “Hadi yapalım kocacığım!” dedi ve mayomu indirdi. Sonra kendi Bikinisinin altını çıkardı. Neşe karımın arkasına geçti, karımı koltuk altlarından tuttu, ben de karımın bacaklarından tuttum ve kendime çektim ve o pozisyonda karımın amına soktum ve sikmeye başladım. Herşey çığrından çıkmıştı. Ben karımı sikerken, Neşe de hem karımı sırtüstü suda tutuyor, hemde karımın göğüslerini okşuyordu. Neşe’nin karımın göğüslerini okşaması beni aşırı heyecanlandırdı ve biranda belim geldi, karımın amına boşaldım. Karım da ayaklarını belime dolamış, amını sikime bastırıyordu. Çok geçmeden karım da orgazm oldu. Denizde sikişmekten, sikişirken Neşenin yanımızda olmasından, bize yardım etmesinden aşırı hoşlanmıştık. Karım kulağıma, “Ama Neşeye haksızlık oldu!” diyerek, Neşeyi de memnun etmemi istedi! Ben de, “Seve seve! Ama biraz dinlenelim!” dedim. Mayomu karıma verdim, sadece şortu giydim, karım da bikinisinin altını giydi ve hep birlikte sudan çıktık…

Plajda havlularımızın üstünde bir yarım saat kadar yattık güneşlendik, dinlendik. Ben ortalarında yatıyordum. Karım, elini şortuma atarak sikimi avuçladı, gözlerimi açıp karıma baktığımda, “Sözünü tutacaksın değilmi canım?” dedi. “Tabi ki tutacağım!” dedim. “Hadi ozaman!” dedi. “Burda mı?” diye sordum. “Evet şimdi ve burda! Merak etme ben etrafa bakarım!” dedi. Neşe de gözleri kapalı bir şekilde güneşleniyordu, elimi Neşe’nin göğslerine uzattım ve oynamaya başladım. Neşe hemen gözlerini açtı ve karşılık olarak o da elini sikime attı, sikimle oynamaya başladı. Ben ortalarında olduğum için ikisiyle de oynayabiliyordum. Sırayla birisi etrafa göz kulak oluyor, birisi de sikimle ilgileniyordu. Karım sikimi ağzına aldı ve biraz emdikten sonra Neşe’ye devretti. Neşe de sikimi biraz yaladıktan sonra, karım Neşe’ye, “Ben etrafa bakarım, sen çık üstüne!” dedi. Neşe bir anda yuvarlanarak üstüme çıktı ve Bikinisinin altını kenara çekerek sikimi amına yerleştirdi ve üstüne oturdu. Göğüslerini göğüslerime yapıştırarak, kalçalarını yukarı aşağı oynatarak gidip gelmeye başladı. Karım da hem kimse geliyor mu diye etrafa bakıyor, hem de Neşe’nin götünü parmaklıyordu. Çok geçmeden Neşe üstümde sarsıntılarla Orgazm oldu ve boşaldı. Az sonra da ben fışkırdım Neşe’nin amına…

Neşe üstümden indikten sonra karım Neşe’nin yanına geçti ve “Artık kocamdan çekinmemize gerek yok hayatım!” diyerek, Neşe’yle dudak dudağa, ateşli bir şekilde öpüşmeye başladılar. Birbirlerinin ağızlarına dillerini sokarak, dudaklarını emerek ve inleyerek öpüşüyorlardı. Neşe yazlığa ilk geldiği dakikadan itibaren ben böyle bir şeyi tahmin etmiştim. Fakat karımla Neşe nerdeyse iki yıldır birbirleriyle Lezbiyen ilişki yaşayıp sevişiyorlarmış ve Neşe’nin kocasıyla benden saklamışlar bunu. Bugün bunu benim yanımda resmiyete döküp, benden yana da sorun çıkmayınca, ikisi de rahat davranmaya başladı. Vakit geç olmuştu ve her nekadar sakin ve kuytu bir plajda olsak ta, her an birileri gelebilirdi. “Haydin, son bir kez suya girip çıkalım, sonra da toparlanıp yazlığımıza dönelim, evde rahat bir şekilde devam ederiz!” diye teklif ettim, kabul ettiler.

Yazlığa döndük, herkes duşunu aldı. Ben yine altıma külot giymeden şortumu giydim indim. Karımla Neşe de o yeni aldığımız Şile bezi giysilerini giymişler, altta sütyen külot yok tabii ki! Akşam yemeğini yedik, içkilerimizi alarak Kamelyada oturduk. Karım Neşey’i dudaklarından öperek, “Güzel bir gün oldu, değil mi hayatım? Yarın da denize gideriz!” dedi. Neşe de, “Evet güzeldi, ama havuzunuz var, her zaman denize gerek yok ki, bu da su değil mi, yanında kumu yok ama çimeni var! Hem yazlığınız meraklı gözlerden de uzak, hemde havuzda seks daha başka olur!” dedi. Ben, “Doğru, biz de daha hiç kullanamadık havuzu!” dedim. Karım da, “Fırsat mı oldu ki, daha dün geldik.” dedi. “Tamam ozaman, yarın tüm gün havuzdayız aşkım!” dedim. Bir yarım saat kadar daha oturduk ve içkilerimiz içtik. Hava kararınca, bunlar bana bir de Lezbiyen şow sundular, karşımda çırıl çıplak soyunup öpüştüler ve seviştiler. Çimlerin üzerinde 69 olup birbirinin amlarını yaladılar, parmakladılar, amlarını birbirine sürttüler. Kadın kadına okadar güzel sevişiyorlardı ki, seyretmek yetti bana, oturduğum yerde sikimi çıkarıp 31 çektim! İki seksi kadının öpüşmesi ve sevişmesini seyretmekten daha heyecanlı ne olabilir ki?

Saatler ilerleyip gece yarısını bulunca, toparlandık ve yatmaya gittik. Doğal olarak Neşe de bizimle aynı yatakta yattı!

Herkese iyi sikişler arkadaşlar!

491 thoughts on “Karım Komşumuzun Karısıyla Seks Yapıyormuş

 1. Loran diyor ki:

  Fell out of bed feeling down. This has brtghiened my day!

 2. Bardzo Ciekawy!!!Szkoda tylko,że nie jest to związane z żadnym konkursem z MOSIK /ewidentnie brak kultury/, a można zrobić wspaniałą wystawę choćby plenerową-tego jeszcze nie było.

 3. Hey J’ai relue l’article et j’ai réaliser que les catégorie sont des bonne raison pour qu’un couple marche pas mais que aucune à une influence sur la séduction .. Sérieux ya des très bon séducteurs dans les 4 catégorie. Finalement ça peut pas vraiment aider parce que le seul moyen de déterminer la catégorie c’est d’être en couple avec le gars ..

 4. The IPO's code of practice, while good in parts, has the objective of making things simpler for the IPO. Adopting certain of its provisions would disadvantage the client.It is sometimes overlooked that the EPO Guidelines themselves do expicitly state that they have no legal force.

 5. Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is great, as well as the content!. Thanks For Your article about Taverna Opa – West Palm Beach | Restaurants in Palm Beach .

 6. Its like you read my mind! You appear to know so considerably about this, like you wrote the book in it or a thing. I believe that you just could do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this can be great weblog. A fantastic read. I’ll undoubtedly be back.

 7. Hi there would you mind sharing which blog platform you’re using? I’m going to start my own blog soon but I’m having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

 8. Marit…… all those Honeypot goodies from Christi are absolutely GORGEOUS! How cute are those chocolates & cookies… delicious!Thank you for participanting in the Secret Santa Honeypot Swap. It has been a pleasure receiving beautiful emails & blog comments on the joy & spirit that this swap has created all around the world!take care… have a gorgeous day full of creative stitches & festive inspiration!ps: those bakery goodies that you've been making… they look so yummy also. Might have to start some baking myself…

 9. I’m not a Phu supporter, but it’s obvious the Trannies and Jannies are scrared of Phu. Little Saigon politics will be drastically different if he wins, and especially if Van loses. Imagine the paradigm shift?

 10. If you’re authenticating against AD using WSS, then you’re right you have to take into account Windows Server CALs. Using FBA is an alternative scheme which shouldn’t require additional Windows Server CALs but it depends what you’re trying to achieve? If you want to discuss it in more detail we could do it over Skype or email me directly.

 11. DORIAN DE WIND, Military Affairs Columnist “Well, the U.S. government hasn’t been particularly PC with its building designs, either …”I agree with that. Any more info/background on this?

 12. skriver:Kul att få en inblick i SEO-branschen. Precis som Magnus trodde jag att lönerna kunde vara betydligt högre.Hade varit intressant att se distributionen också.

 13. It really is isnt it. I will ask dermot about research on Myshall and Columbanus. I know there is new research happening at NUI Galway on Colombanus in Ireland and the Continent. Yes I think that a great idea, Bobbio is on my ever growing list of places to visit.

 14. Brandon I’m so glad you posted these. They are so great! I miss Florida so much and cannot wait to go back. I’m so glad we got enjoy such an awesome vacation together.

 15. Cherie’s story is wonderful. Thank you for sharing, Ruth. I am relating to it on a very deep level and it is great to know there are other MBAs, left brainers, who have converted to soul evolution and the right side of the brain.

 16. That sign is super cute, but next time, protect your fingers. Blisters might delay you starting another project, besides being painful!

 17. Very nice, Gil. Yes Pavarotti was a great man, whose artictic talents were even evident in the culinary arts. If only he could have contained his main ‘vice’, and that was enjoying good (and ‘rich’) foods. I think this is what did him in, in the end.

 18. Great ideas! My favorites: adopt, don’t shop and not feeding your dog cheap food. Also, even if your readers are looking for a purebred, there are many rescues specializing in particular breeds. For example, you can get Chinese Shar-Peis from Operation Scarlet in Lancaster.

 19. Ehkä ärsyttävin treeni sinä aikana kun oon käynyt. Tekniikkaa pitäis harjotella ihan tosissaan.. Millon on pää liian edessä,tanko takana yms säätöä eka kiekka 25kg jonka jälkeen totesin että ennenku tekniikka paranee teen pelkällä tangolla.. Aika 24:34

 20. iT’S PISS COLD OUTSIDE, BUT OKAY THANKS GILETTE VENUS FOR GIVING ME A RAZOR TO SHAVE MY HAIR OFF WHICH IS THE ONLY INSULATION CURRENTLY RIGHT NOW i HAVE FROM THE COLD…PROPS TO YOU. OF COURSE i SHOULD WORRY ABOUT HYGIENE AND LOOKING GOOD IN MINUS WHATEVER NUMERO DEGREES. lol…COME ON PEOPLE.

 21. Herman was in Amsterdam vaste klant bij Van Beek Graphic art supplies. Het moet in 1979 geweest zijn. Herman stormde binnen op zoek naar een spuitbus cocacola-rood. Mijn vriendin was verkoopster bij Van Beek en hielp de half kleurenblinde Brood daarbij. In het kielzog van Herman was ook Nina Hagen binnengekomen. Terwijl Herman op zoek was naar zijn rood, stond die Nina zich op te maken met uit de rekken gestolen kleurmarkers.

 22. I appreciate you taking to time to contribute That’s very helpful.

 23. बहुत सुंदर प्रस्तुति /बहुत सुंदर शब्दों का चयन लिए हुए शानदार रचना /बधाई आपको /

 24. There was this girl on Big Brother this season, her name was Danielle. Anyway, she lied about having cancer and knowing famous people too. I think it was for attention or something. Anyway, maybe her and Donna are related?

 25. Thanks for the great info dog I owe you biggity.

 26. I always think that your stuff is so beautiful and cool! This one is terrific and I like it alot. I am looking forward to the new Hilda book coming out! Keep up the good work!

 27. Bill – I did check out the comic and it looks fantastic! Really sharp.The Mego stuff is cool, but I’m just not a collector of that (I’ll likely break down for Buck, ‘though) and, as most know, mostly focus on 3-3/4″. I hope the opportunity arises to revisit the scale down the road. I put a bug in Craig’s ear for 3-3/4″ Buck Rogers

 28. I just looked into the gi bill since I’m going back to school but we wanted to save it for our kids. My enrollement officer said As long as he has been in 10 years it can be transferred to your kids. And if he’s not active duty at the time you use it they give you bah also!

 29. Nice shots and narration. Language is always a problem in non-eng speaking nations, but some of them are quite good as well. I think the weather was bit cloudy which took out bit of the color from the pics. But still they came nice.

 30. woot! I’m glad you like it, girl!GOod stuff.And yes, there is a new Betsy novel coming out soon.Also, you gotta get “Savannah Come Undone”, like, STAT.

 31. "With all its firepower Israel lost over 100 soldiers and managed to kill 500 Hezzies. That's a miserable failure"Well how many soldiers would Israel have had to lose for you to say that Israel won the war?

 32. >Having a degree from BYU on one’s resume is like>having a bad tattoo in a very visible place.If somebody will cross stitch that on a pillow and sell it at Mormon Handicraft, I’ll buy it.

 33. Lidador.Eu apenas relatei o que o Judeu afirmou naquele vídeo.Mas considerando que o amigo também já está em condições de desmintir os Judeus ortodoxos em relação á religião deles,enfim…não há nada a fazer.É o iluminismo do Séc.21"" Meu caro, tolera-se muita coisa, menos a ignorância imunda e grosa."Tem toda a razão.

 34. If time is money you’ve made me a wealthier woman.

 35. Sebuah kehormatan bisa mampir disini.. peringkat 3 jawara blogosphere. Selamat dan sukses selalu. .-= Bang Iwan´s selesai [nulis] ..KARST DAN DUFAN MATTAMPA =-.Nomer 4 di tempat Kutu ‘Adit’ Baca Buku ya?

 36. Mark, I thought Marty’s presentation was recorded due to his annual Herb Ryman Foundation fund raiser at his home? Did he end up making it today? Thanks and I bet you are having a blast… only 26 more days till my trip and I can’t wait!!

 37. PozdravImam problem sa USB flash memorijom (Transcend 32GB JetFlash 700 TS32GJF700 USB3.0). Od pre neki dan ni jedan raccunar ga ne vidi, kad ga ubacim u USB ulaz za trenutak zasvetli dioda na njemu i to je sve sto se desi. Ima li sanse da mi se spasu neki podaci sa njega.Hvala

 38. Me semble que j’ai du retard par ici…ah mais oui, c’est les grèves, voila pourquoi je ne suis pas repassé par la…Fribourg Paris sans train ca n’aide pas 😉 du coup..m…mo…moj..moji ….je te laisse finir ;- )biz

 39. It’s getting better and better… Kade… u are the man.. U are getting more and more hits everyday… NO doubt u are gonna be a star!! I think apprentice would be great for you… It took amorosa to the top!!! you’re next my man!!

 40. I love irish cream flavor too so sometimes I take w/me a little trial size Bailey’s or Carolanne’s irish cream w/me to spike my coffee when I’m out. I put it in my morning coffee at home too. Just a little, not enough to get tipsy on. Try it, you might like it!

 41. Appreciation for this information is over 9000-thank you!

 42. I have mastered some points through your internet site post. One various other point I’d like to point out is that you have various games that one could buy that happen to be designed particularly for toddler age youngsters. They incorporate pattern realization, colors, dogs, and habits. These normally focus on familiarization rather than memorization. This helps to keep children and also kids occupied without having the experience like they’re studying. Thanks

 43. RT: Hayley Hoover hayleyghoover No! I will not "be cool!" I don't have time for your site maintenance, LoseTube. (New video will be up whenever youtube decides to be nice.)

 44. I think that the description box should have a scroll bar – as when watching a music video with lyrics in the side – you miss the video if you scroll down to read lyrics – also applies to normal videos with long descriptions.

 45. Blindius spune:Meritam un link aici Eu nu sărbătoresc nici Dragobete ,nici Valentine's Day.Şi iubita mea ştie asta,pe 14 februarie nu se întâmplă nimic deosebit, la fel şi cu 24 sau când naiba este Dragobetele.I-am spus din primul an că eu nu sărbătoresc prostii,şi a înţeles.

 46. That’s not just logic. That’s really sensible.

 47. eh..szkoda ale w sumie co się dziwić..To samo opowiadał mi pewien pan z fundacji pomagającej dzieciom z porażeniem mózgowym. Ludzie, przy takich zbiórkach, po prostu oddają to, co już się zużyło. Co gorsza mówił też że same fundacje często nie są lepsze..

 48. This “free sharing” of information seems too good to be true. Like communism.

 49. Maple whipped cream is easy to make, especially if you have a stand mixer. And if you pair it with fresh-from-the-farm apples, you’ve got a super winner of dessert. The leftover cream goes great in your morning coffee and is fabulous on these Streusel-Topped Pumpkin Custards!

 50. Bien vu Kilitop. C’est vrai qu’on a toujours tendance à chercher dans l’état et les institutions la solution de nos angoisses. Quand les gens sont fauchés, ils vont craquer dans les objets superflus pour décompresser. Notre président en est un bon exemple…de superflu je veux dire.

 51. This has made my day. I wish all postings were this good.

 52. More posts of this quality. Not the usual c***, please

 53. Thanks to the ACL for your leadership in fighting this issue. I appreciated the alerts to do something at just the right time, and the ease of access to parliamentarians you gave us by providing email lists, group email set up etc.keep up the good work.

 54. 179The very next time I read a blog, I hope that it does not disappoint me just as much as this one. I mean, I know it was my choice to read through, but I actually thought you’d have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something you could fix if you were not too busy searching for attention.

 55. Interesting! In case you will not intellect me asking, where is your implant and exactly where did you can get it implanted? I uncover the concept alternatively intriguing and am a bit excited in regards to the thought of waving my hand (or whatever) at my door

 56. I’m not worthy to be in the same forum. ROTFL

 57. Thank you an unbelievable submit, will examine your particular others content. thanks for your ideas on this, I experienced a bit made an impact to by this short article. Many thanks again! You earn an excellent time. Displays the beauty through wonderful report here. I think that in case more people considered it like that, they’d have a very better moment in time have the hang ofing the matter.

 58. Speak! That was a great one! I don't know if I'd say it's better than the book since that's one of my favorite books of all time, but I loved Kristin Stewart in the movie. (Which is why when she got cast as Bella Swan and everyone started insulting her, I was like "wait, what are you talking about? She's actually a good actress!")

 59. wonderful issues altogether, you just won a new reader. What could you suggest about your submit that you just made some days ago? Any sure?

 60. It’s good to see someone thinking it through.

 61. Complètement fan je suis !!Bon perso je trouve ses jambes un peu trop fines ,mais l’utilisation de l’énorme tache de sang me souffle littéralement ,tant du point de vue graphique que narratif !You got my vote !!

 62. I think it's a dream that Iggy will leave politics before the next election. And I don't know what's scarier, the devil we know, or the one yet to be elected. I think a sufficient number of Canadians are now desensitized to having immoral/corrupt politicians in government, that elections can't be won on issues.

 63. Pearl:I love hot coffee. My sister in law used to get coffee out of the pot and put it in the microwave because it wasn’t hot enough. I like coffee extremely hot and tea extremely cold.

 64. hey, I have made some of the bakerlla’s cake pops before, I love doing it and I loove her blog (yours too of course). At a chance of sounding like a stalker, we can have a blogger party making cake pops (just like bakerella and Pioneer woman), now if only i could remember to actually update my blog every once in awhile..

 65. Information is power and now I’m a !@#$ing dictator.

 66. How precious! I feel like one could curl up with some hot coco and a good book to watch the snow fall outside the window in this town. When can I move in?

 67. Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 68. It’s like you’re on a mission to save me time and money!

 69. I simply want to say I am just all new to blogging and site-building and truly loved your web blog. Almost certainly I’m going to bookmark your website . You actually come with awesome posts. Kudos for revealing your blog.

 70. Until I found this I thought I’d have to spend the day inside.

 71. déc19 What line of work are you in? Well, I’ve spilled a few cocktails on guys at work in my day, but I don’t think the management would like me to do this to remedy things.

 72. on I was linked to your blog through a google search for funktion laundry bags. Seems like you are not selling retail anymore. I cannot find these bags online — not even on funktion’s site. Do you know where I can find them? Thank you so much. You have great style and I love your latest painting project!

 73. Free info like this is an apple from the tree of knowledge. Sinful?

 74. Viola,I was shocked to hear about Mark. I worked with him at the Pallet Factory for many years. He always had a smile no matter how the day was going. He had a huge heart & will be missed by all those who knew him. Cherish the fond memories and he will always be with you. So sorry for your loss & may god bring you peace!

 75. Actually, they do end up wrecked…I haven’t done the Synth or Destroy ending yet, but they can be repaired in the Blue ending at least.Of course, we did get to a great big fuck-you to the Starchild with the new 4th ending.

 76. This is just the perfect answer for all forum members

 77. My daughter loves swipy man but doesnt have a windows phone. is the game available online or perhaps for a lg phone on the verizon network. she borrows a phone every day to play. high score around 2500.

 78. Really trustworthy blog. Please keep updating with great posts like this one. I have booked marked your site and am about to email it to a few friends of mine that I know would enjoy reading..

 79. mà toàn hiện lên ô vuông thì bạn cần tải font chữ và làm theo các bước ở đây (Rồi khởi động lại máy). Đó là bộ font chữ đầy đủ mà mình trích xuất

 80. By :RE: –A landlord, who I sold many an REO to, always bought sfh’s, saying he hated multi-family rentals due to the bickering amongst renters.Probably not a good sign that his tenants are not happy! 😉 – Rate this comment: 0  0

 81. 7-29-12Alex spune: Salut ma puteti ajuta ? Am facut exact cat ati specificat si nu stiu ce sa fak mai incolo.Name:Intel(R) G33/G31 Express Chipset FamilyManufacturier: Inter CorporationChyp Type: Intel(R) GMA 3100DAC Type: InternalAprox.Memory: 256 MBCurent Dysplay Mode : 1280x 1024 (32 bit)(60Hz)Monitor : Acer LCD Monitor AL1916 +60V-a ajutat acest raspuns?

 82. Stellar work there everyone. I’ll keep on reading.

 83. Call it what you like, but sometimes it’s worth the possibility of pains and fuzz– just to have something you totally want and crave and need and stuff (man I really need a donut!– dang you for suggesting it as while back– I still haven’t scratched that itch– but I may have to!!)The co-op has the Gluten ease?Does this mean it is time for PF Chang’s?

 84. wow you did a lot things there and it’s all for good cause. When I think about Milan , I only think about fashion and maybe that’s why some of the guys I know not too crazy about it.

 85. Virtually all of whatever you claim happens to be astonishingly appropriate and that makes me wonder the reason why I had not looked at this with this light previously. This piece truly did switch the light on for me as far as this specific topic goes. But at this time there is actually 1 point I am not really too comfy with so whilst I try to reconcile that with the actual core idea of your position, allow me observe just what the rest of your subscribers have to say.Very well done.

 86. This melancholic side of you is very interesting, Petula. I am not a mother, so I cannot understand your parenting frustrations, but I do understand your yearning for love. We've all been there sooner or later..I cannot give an advice, only an encouragement to do exactly what you feel, what your instinct tells you to do :)> Kisses.

 87. More worthless diatribes and bullshit from Troglafuck. Still can't come on here and say something coherent can you Troglafuck, you stupid fucking fuckwad. All you do is come here act like a jackass and spew fucking groupthink talk points like the mindless fucking parrot you are Troglafuck, you brain dead fuckwad.FOAD Troglafuck you stupid jackass.

 88. La denière fois que j’ai mangé de l’agneau à la menthe,c’était en juin 2005 lors d’un déjeuner à la distillerie Glenlivet, toujours le whisky!… J’aime beaucoup Hélène aussi, elle cuisine et écrit de d’une façon qui me convient parfaitement!

 89. This resonates with me so much!I’ve learned so much over the last 3-4 years, much of it contradictory. Enough to drive anyone insane. One of the most important though, is to be flexible & that it’s okay to break the rules from time to time – as long as you take the time to enjoy it!Fantastic article Kat

 90. am gasit marfa de calitate la oamenii astia v am pus link ul mai sus in semnatura am luat de la ei si invertor si redresor si ambele functioneaza ireprosabil doar servirea lor nu este asa ireprosabila ….

 91. Maya…Hello There. I discovered your blog the use of msn. This is a really neatly written article. I will make sure to bookmark it and come back to learn more of your helpful information. Thank you for the post. I’ll certainly comeback….

 92. Back in school, I’m doing so much learning.

 93. Well, I’ll be damned!!!! Just look at that “piece of wood”…. Stunning… You’d NEVER think it started life as a piece of scrap…. AMAZING…Will do the hop at work tonight, pending IT doesn’t have me blocked… something to look forward to on my last night before VACATION!!!! WOOT WOOT!!!

 94. Your website has to be the electronic Swiss army knife for this topic.

 95. Born in 1954 and leading a fairly sheltered life I was just too young to know anything about Woodstock and Hippies until they had already happened.It’s probably a good thing now, since my health and mind ought to be better as a result of not experiencing the wild side of the 1960′s, however the key word is “ought”.Once you get to your 50′s you are already sliding down the wrong side of the hill…

 96. There is a critical shortage of informative articles like this.

 97. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to construct my own blog and would like to know where u got this from. thank you

 98. With the bases loaded you struck us out with that answer!

 99. Eib-He is with you on this one.Furthermore, can ANYONE briefly explain what the appeal of the Fifth Element is supposed to be? Much like Avatar, Fifth Element held no appeal for me, and after watching Fifth Element my suspicions had been confirmed. It sucked.Is there something I am missing? Is there an aspect I am overlooking? Is there a subtlety in place I don’t appreciate? WHAT IS IT? PLEASE TELL ME.

 100. I agree….If the petition organizers had followed the rules to begin with then there wouldn’t be any questions regarding the authenticity of petition signatures. If the petitions were done right in the first place they wouldn’t be faced with notary requirements now.

 101. "Contudo, me ocorreu uma coisa agora. Isso só funciona bem em altas velocidades. Pistas Tilkeanas não tem curvas de alta velocidade."Um ótimo argumento para abandoná-los, não?Eu sei, não fariam isso nem a pau… mas não custa sonhar…

 102. ich warte auch schon sehnsüchtig auf das buch seitdem es caro auf reisen geschickt hat!!! was du alles mit deinen händen zauberst ist mir ein rätsel…großartig!!! ich schaffe gerade garnichts, nur den alltagstrott und nichts besonderes. das frustriert sehr. grüße dich!!!

 103. It was my pleasure Mike. You’ve definitely poured a lot into this webcomic and it shows. It was my honor to promote it via the POTW segment. Keep up the good work and looking forward to the next update.

 104. i know i gonna catch hell for what i’m saying but…as fucked up as it was for bro giddins to kill that po-po the way he did…”accidental execution” by the po-pos is a regla occurence where i come from…so i guess this just even shit up a lil…huh.free mumia

 105. You inspire me! Your uncookbooks are the best on raw food that I’ve found. I’m not all raw nor all vegetarian yet, but I do aspire to be. I think with your trailblazing, it is possible for me.Thanks for the work you do.

 106. Impressive brain power at work! Great answer!

 107. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job and our entire community will be grateful to you.

 108. wow, these are fantastic! street art is so amazing – i myself am a big fan of Banksy and i have a lot of friends that are stepping up on the street art (or just art / graffiti) scene in Cambodia and other parts of Asia. it’s so amazing to see and be inspired by! i too never go to a place without stopping to stare at walls with awesome art work that people generally tend to overlook or pass by. thanks for sharing these photos

 109. Hey there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Cheers!

 110. Hey Michelle this is a great tutorial, I am going to try this one.ha I hope I have the right colors in alcohol ink. Thanks for all the effort and time it takes to do these for us.Ks.stamper

 111. I find it odd, even from the perspective of an ardent climate change advocate – that you are more upset about the hackers than the hackees.For a scientist to talk about destroying documents rather than complying with requests for information.. it's an affront to all scientists, not just to climate change advocates.

 112. Bien entendu, la vitesse est la cause principale d’accidents et de leur gravité, mais là comme ailleurs, les lobbies sont puissants, et les statistiques ne peuvent pas mentir…Assez bizarrement, le discours est ce qu’il est, mais la ville 30 (portée sans bruit et sans moyens par l’état) fait son chemin, saturation oblige.Malheureusement, hors agglo, les bolides font toujours la loi.

 113. I agree with first post/comment from Anonymous/Bob M. From Ohio. Can not find any other contact info for the judge, but anyone that agrees can always send off Bob M.'S comment and a "I second this" to the judge alabama supreme court 334.229.0700

 114. please allow more control over which stats we want to let public, i NEVER want the location to be, but the stats are fine, but location is an invasion of privacy

 115. I think the film will give an honest look into basquiat’s life, what is real nowadays anyway? Schnabel’s depiction of basquiat cannot be seen as fair because everyone knows they had a sort of rivalry thing going on. By the look of the trailers I feel this piece will give an honest depiction of the character of basquiat, which many I feel will enjoy and be inspired from. Peace

 116. En effet, vous avez tort…! C’est l’inverse ; « rédemption » vient de « rédimer ». C’est cruel, la langue. La racine est em- qui signifie « prendre ». Ainsi « co-mere » prendre ensemble, spécialisé au sens de prendre les cheveux ensemble, par suite peigner, coiffer. En guise de commentaire à ceux qui s’inquiètent de la coiffure de Nathalie, la lionne…avc sa crinière, qu’elle n’a jamais réussi à comere ni redimere…

 117. problema e alta: daca tot le faci, de ce naiba le dai? nu te gandesti ca baiatul ala cu care esti acum s-ar putea sa te lase/sa-i dai papucii? si crezi ca o sa de-a shift-delete la toate pozele cu tine sau o sa le scoata pe net?daca tot vroia sa te dea pe tine in judecata, de ce nu l-a dat si pe ala care a pus pozele la liber pe net.

 118. Oui bien sûr on peut faire cette recette avec des champignons de Paris mais franchement ce ne peut être la même chose ! Le parfum des cèpes est indétronable. Marié ici avec du foie gras on se retrouve avec un plat de fête !! Bravo c'est fabuleux ! Bisous

 119. Hey fantastic blog! Does running a blog such as this requirea massive amount work? I have virtually no expertise in computer programming but I was hoping to start myown blog in the near future. Anyways, should you have any ideas or tips for new blog owners please share.I understand this is off subject however I simply had to ask.Kudos!

 120. olá josé Adolfo tenho 22 anos e estou a procura de emprego, tenho boa experiência na area industrial e também ao atendimento ao cliente meu numero de contato é 34-3312-04-33 ou 34-8805-05-08.Grato pela atenção!!!

 121. Já jen žasnu, jak jste pÅ™ekvapení, že je v Kindlu mikrofon a že je nevyužitý… Už pomÄ›rnÄ› dlouho existuje aplikace (samozÅ™ejmÄ› ne od Amazonu, ale od komunity), která umožňuje používat Kindle jako jednoduchý diktafon. A abyste byli jeÅ¡tÄ› pÅ™ekvapenÄ›jší, kromÄ› zmínÄ›né plné české lokalizace celého prostÅ™edí Kindle už funguje i hlasové pÅ™edčítání knih v čeÅ¡tinÄ›!Stačí si pročíst amazon-kindle.cz.

 122. 您想娶到一位勤勞、漂亮、甜美、不愛慕虛榮的美嬌娘,做為您終身伴侶?親密愛人提供大陸新娘、外籍新娘、越南新娘、新娘配對、婚姻介紹、婚姻仲介、未婚聯誼、相親、紅娘配對排約、男女交往、婚友聯誼服務、交友與協助來台、兩岸結婚相關證件辨理等,大陸方面有廣西新娘、婚友仲介、福建新娘、婚友介紹、大陸、廣西新娘、婚姻仲介。本網站為直營網站,專業經驗,誠信負責,合法保證,全省服務,我們會依照您喜歡與適合的對象、個性類型,來安排聯誼認識,避免將婚姻商品化買賣之商業行為,因為『婚姻』是一輩子的終身大事。

 123. Wenn er so begeistert über die Repulibkaner geschrieben hätte, hätte es einen Aufschrei gegeben.Es gibt nunmal Dinge, die in den dt. Medien festgeschrieben sind. Was, wenn man bedenkt, dass über 50% der Journalisten entweder ein SPD Parteibuch oder ein grünes haben, auch kaum verwunderlich ist.

 124. I feel more enlightened on this topic after reading your article. Your content is fascinating, persuasive and thought-provoking. I just wish I were good with words like you so I could express my appreciation better.

 125. Phenomenal breakdown of the topic, you should write for me too!

 126. Thank you, Morganovich. I did not know he had a blog. I'll add it to my morning blog crawl.Larry-I'm not sure I completely follow your point about a de facto anti-gov't rant. I don't see it. Of course, I am sympathetic to his argument, so I may be blinded by my own prejudices. Do you think you could maybe elaborate a little bit, please?

 127. I think in this case the press has been interested because the source of the funding for this research has been dollars usually associated with the denial of the science. It’s just so deliciously appropriate. Money can no longer buy pre-determined scientific conclusions.

 128. I usually played BURNOUT PARADISE. But in this game I alone ride the bike. But it looks very real .Can you tell me more games name or online site where I can play with others.Please don’t mention “road rash”.

 129. Je suis sûre que la majorité des commentateurs actifs sur cette note sont et seront des hommesJe me faisais exactement la même réflexion, sans aller jusqu’aux cochons (parce qu’il y a aussi parfois des truies).

 130. Super excited to see more of this kind of stuff online.

 131. it is true. But what a foolish and trivial matter. How many unpatriotic scoundrels have stood before our flag and held their hands over their heart? Would this mad-genius who weaseled his way into the White House fail to keep his cover in this one area? How slow can they be? The answer is clearer every day.

 132. Exquisite.Art, zeal, knowledge & wisdom.Stay humble before The LORD & be blessed! for you are a blessing.Stay away from 2nd hand smoke, live long, get a microphone. and may your lungs prosper.;-)

 133. “the major nations would have to agree to the printing and in this case it is not in their interests to do so.”I know that Hyde…I’m just playing. Although, if the domino effect occurs and it really does begin to pain Euro banks, I could see them agreeing to do this to avoid bank runs.

 134. You’re probably right about the ethics, but I have to admit in my heart I really actually hope they find a way to do it.I’ll tack it up along with believing vegetarianism is more ethical while still eating meat and a large number of cognitively dissonant ideas I unfortunately hold in my head.

 135. LENA disse:Que lindo Ju :’) Parabéns pra sua mamãe.Seu design não tá nada ruim tá? Ainda fico com a hipótese de que as pessoas tem preguiça de ler!Um beijo!

 136. I am touched and moved, Annika. Thank you so much for this incredible review and your loving kindness. It means more than I can say.Diana\\’s last [type] ..

 137. Oh Kim I have a feeling i would have lovedd it in there!There are so many beautiful plants to chose from, i like your choice :)Are you dressing up for HAlloween this year ?

 138. en lo personal…odio que los hombres se traten de hacer los interesantes, hablando de dinero (yo tengo, yo compre, yo hice)tambn que traten de insinuarte que si no lo pelas tu..muchas estan que se mueren por ellos..que sean cero dulces, & para nada caballerosse supone qe si te qieren cnqistar tienen que mostrarse humildes, tiernos & caballeros♥’

 139. Heya i’m for the first time here. I found this board and I to find It truly useful & it helped me out a lot. I’m hoping to offer one thing back and aid others like you helped me

 140. En Angleterre aussi ils le portent, ils sont mignons avec leurs uniformes je trouve. Par contre j’ai du mal a imaginer ca en France, va savoir, ca reviendra peut-etre.

 141. 10bThere’s no time frame on stuff like this. It tends to depend on whether or not the Marines need to beef up it ranks or not. Right now, it’s pulling back so the armed forces get pickier and provide fewer waivers.

 142. levetra diyor ki:

  Hello. Vastly nice blog!! Man .. Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your web position and engage the feeds additionally…I’m pleased to attain numerous practical in sequence acceptably at this point surrounded by the post. Gratitude for sharing.

 143. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of completely unique content I’ve either created myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any techniques to help stop content from being stolen? I’d definitely appreciate it.

 144. I love the look of your website. I recently built mine and I was looking for some design ideas and you gave me a few. Can I ask you whether you developed the website by youself?

 145. Leah,Your personality and dedication is what the Esthetic Industry needs in order to remain the respective industry it has become.Good luck and welcome to the field.Bettye Odomshare  

 146. Congratulations to Kimberly Flickinger! You WON the T Mobile phone!Thank you ALL for participating in the giveaway! I will be posting more soon so make sure you check back! xo,Jeannine

 147. Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out. Please let me know where you got your design. Kudos

 148. I have watched the pictures of this family and these kiddos since Trystan’s first pictures were taken. What a beautiful and awesome family, love them boys!

 149. dani comentou em 7 de julho de 2012 às 03:15. jana, acho que a intenção do texto é boa, no entanto ele é extremamente preconceituoso.uma “normal girl”, ou uma garota normal, precisa mesmo ser desinformada? precisa mesmo não ter dinheiro?

 150. I just wanted to comment & say keep up the quality work.Thanks a lot for sharing. You have done a brilliant job. Your article is truly relevant to my study at this moment, and I am really happy to read it.

 151. suis un peu deçue … effectivement trop de boom boom en stereo, en concert, ça va déchirer grave… esperons que ds le reste de l’album on retrouve les magnifique moments inamoramento anamorphosée … et ce qui fait qu’on est tous là ce matin à écouter le premier single de cet album !  Lunastella

 152. "Western Dhimmi apologists follow an equally predictable pattern, always willing to shift the blame onto anything and anyone, but the killers themselves and their hatefilled ideology."Hasan is a perpetrator, but "Western Dhimmi apologists" are the facilitator. Hasan started to display signs of radicalism a long time before the massacre. Given the record of radical Muslims, Hasan's superior had the ability and the duty to prevent the massacre. But once again, PC-BS trumped common sense.

 153. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely wonderful. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it sensible. I cant wait to read much more from you. This is actually a terrific website.

 154. This is the perfect way to break down this information.

 155. I found just what I was needed, and it was entertaining!

 156. OK! Absolutely right, Blonde! Bâton vermelho só o John Taylor e, sobretudo, o Nick Rhodes, o teclista — o Simon le Bon nunca por nunca: definitivamente, o rapaz era mais eyeliner!

 157. Yes, Yes, YES. My dream fantasy involves being given luxury black lingerie, boxed and wrapped in red tissue paper. Sigh, sigh, sigh.Suppose I'd better go out and get it myself then…

 158. So, Sheree is leaving the show? If this is true it's about time, she has no elegance,grace, style, hell she couldn't even pull off a clothing line. talked about my girl, Lisa and her Fashion Show, which was faboulous. What happened with Sheree's Fashion Show.This woman is delusional, a hater, can't stand when someone else has something good happen in their life. Bye Sheree, see you.

 159. Hi Becky,LOVE your whites especially the bottle brush tree! I am doing some of those myself, getting ready for Christmas. I am so happy to find you! Love your party and I am participating with my wee bit of white today. I'm also a new follower of your lovely blog. Thank you for hosting and enjoy your day.Blessings,Sandi

 160. BraboIk kan me vergissen, maar ben jij, met je Hollandse verdediging, ooit in een sterk tornooi niet eens geconfronteerd geweest met 1. d4 – f5 2. g4 ? Ik dacht dat ik dat ooit in in het, nu reeds ter ziele gegane, blaadje van de VSF had gelezen. Men schreef toen iets in de genre van "alle middelen zijn goed om Brabo uit zijn voorbereiding te krijgen, bovendien is deze zet zelfs zo slecht niet".

 161. I thought that lefties – like the embarrassingly misnamed "irishman" above – would bugger off back to Kos after the election. Look's like some of them are here to stay.

 162. , “But, the screens have no windows! What if my son falls out?” The French real estate agent said, “In France, we tell our children not to lean out the windows.” It wasn’t meant to be a significant moment, but I thought it was the most interesting part of the show.

 163. Nathan,is it bad that i’m going to ask you a query question in this blog about partials? LOL i was wondering what the appropriate length of time is for a agent to send a partial request or rejection on a query letter. And when, if you dont hear anything should you try and resend. Lets say for example…hypethetically of course 🙂 in your case…

 164. Første tann! Jippiiii;))Og sjokolade, nam, nam… det er veldig ok med tanter altsÃ¥, hihi…Kule bilder du hadde tatt, tipper det var artig, er alltid gøy og se talentfull ungdom i action;)Ha en finfin Søndag!Klem LIne

 165. Massimo Costantini / L’ultima primaveraLa luce aderisce come linfa coscienteai pinnacolimaestosi di nevi letargiche;materia e pensiero di un dio.Antiche ombre sulla stradafebbrile di vento.Ma tu non ascolti l’attesa che sovrasta,forse consapevoleche quel cielo di marzo, gravidodi sussurri dolorosi, prestoci avrebbe annientati.(Massimo Costantini)Dichiaro di accettare il regolamento.

 166. I was actually reading this book called The Mozart Conspiracy, which is basically the Da Vinci code, but with more violence and music ect.Loving the boots, they channel a cool tomboy from the 1800's kind of feel, I am thinking.Hx

 167. Complicating the situation is the fact that the Haredim don't give a crap about "tikkun olanm", healing the world, or all that universal human rights bushwa that secular Jews like to polish their halos with. As far as the Haredim are concerned, "f*ck the goyim, who needs 'em." Sounds like the Haredim are people we can do business with, in a manner of speaking. At least we operate from the same premises.

 168. I remember renting this movie back in 2001 when I was taking a short story class in college. My friend and I watched at my neighbor’s house, which I was housesitting at the time. I don’t remember much of the details, but I never forgot the scene where they see the videos of the old crew. That was freaky.

 169. Merci pour cet article très intéressant.Il est vrai que j ai éprouvé depuis deux jours un sentiment de flottement etde remise en question en rapport avec des émotions passées.Ces émotions ont refait surface à mon insu et je me suis sentie émotionnellementfragilisée.Mais ce n est pas négatif car revisiter nos fragilités permet de clarifier ses souhaits en vue depréparer l avenir.

 170. No more s***. All posts of this quality from now on

 171. you’re actually a excellent webmaster. The site loading speed is amazing. It sort of feels that you’re doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterwork. you have performed a wonderful task on this subject!

 172. अतिशय उपयुक्त माहिती दिली तुम्ही मराठी शब्द वापर करून पासवर्ड तयार करावा असे कधी मनात आलेनाही ….छान idea आहे काका…THANKS

 173. Bad decision YouTube.You may be hosting all these videos on your servers, but you have no moral [or legal?] right to impose ads on other people's creations.I will personally cancel my account and leave YouTube altogether. You may think you are high and mighty, but never forget that without users, you're nothing more than a collection of webpages.F

 174. vraiment que ce serait une attitude responsable et satisfaisante que de laisser entrer tous les candidats à l’immigration ? Un bon politique ne doit-il pas prendre en compte le monde tel qu’il est ….avec toutes ces mochetés ?

 175. [TDT]-Zyar3FT dijo 0  1 SUBTITULOSSSS GRACIAS SEÑORAS Y SEÑORES se mandaron cualquiera si no fuera por lo del principio q escribio no se quien no sabrian un carajo de que habla el video por favor zonadota son grandes subtitulenlo gracias

 176. This is just one way of showing how to turn your ordinary Styrofoam ware into another arts and craft material. Styrofoam cups and plates are also commonly used as home décor materials, and also as Christmas and party decors.

 177. Afgelopen weekend heeft de A1 zijn eerste toernooi bij handbal Venlo gewonnen. De meiden uit Amsterdam waren te sterk voor respectievelijk Venlo / AAC en Wiessen. Ondanks de warmte in de hal en de korte voorbereiding was het vooral voor de meiden even goed om weer het balgevoel terug te krijgen na een aantal weken vakantie. Volgende week weer naar Limburg maar dan een toernooi bij V&L.

 178. Sorry Pepperman but I have to disagree with you on this one. Peppermint is a hybrid herb of the mint family formed by crossing watermint and spearmint. I have visited a food intolerance expert who tested me for intolerances and I have an intolerance to all types of mint as does 95% of the people he tested. MINT is MINT, they all come from the same family and they ALL cause health problems..

 179. A simple and intelligent point, well made. Thanks!

 180. you tube is also useful features video ,like games video,study video ,learnig gaming video etc etc…… i like utube and and also useful utube video…thank u for utubeeee……plz……… my video to be watcheddd !!!!!!

 181. It’s much easier to understand when you put it that way!

 182. Economies are in dire straits, but I can count on this!

 183. I think you should go online and order Liv her own purple bottle. They have them for babies and toddlers too. When I purchased my first bottle at WF I did not know it was a baby bottle, I just loved the size and color.

 184. If he would have shot ME with his damn little .380 — and I ever found out, I’d have blasted him with the 1911 good and proper. Your picture would have to be posthumous. Don’t call 911, reach for 1911.

 185. Hi David! Sorry you couldn’t join us yesterday. Check our podcast page in a couple weeks and hopefully there’ll be a recording of my talk. I’m curious about humanism in other countries; it seems like there is support for humanist beliefs but not many organized humanist communities, let alone humanist congregations.

 186. Isn’t it amazing what minutia our brains have stored, Karen? I recently read a memoir written by a woman who was born a few years before I was and grew up not far from where I did and she brought back so many memories of my childhood. It made me hunger for more.

 187. I won’t be able to thank you fully for the blogposts on your website. I know you placed a lot of time and effort into all of them and truly hope you know how considerably I appreciate it. I hope I’ll do the identical thing for someone else one of these days.

 188. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, let alone the content!. Thanks For Your article about MS Office für iPad als Debüt auf der Apple iPad 3 Keynote? | TechnikObst .

 189. Mark, volgens mij vergis je je. Foto 1 gaat over een aantal televisie kijkende toeschouwers en Foto 2 ook. Alleen op Foto 2 is de context van de foto iets anders geworden. Missschien was het handiger geweest iets minder dominant op de foto te zetten en evt iets diaframa te gebruiken

 190. Interesting article, with some very useful suggestions. I’ve got a question for the author though. You say you’re from Cleveland, is that Cleveland Ohio? If so, I think it’s the first time I’ve seen an American use the word “dodgy”. It’s been in common use in the UK for decades but British slang doesn’t travel across the Atlantic as quickly as US slang in the opposite direction. Is dodgy becoming mainstream in the US? PS This might not be the most relevant post but I promise it’s not “comment spam”!

 191. A perfect reply! Thanks for taking the trouble.

 192. “other Republicans will stop inviting him to their birthday parties”No more Pin the Tail on the Donkey? Monopoly? (pay for your own) Operation? Break the (arctic) Ice?

 193. It is perfect time to make some plans for the future and it¡¯s time to be happy. I¡¯ve read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!

 194. Sehr geehrter Herr OStD Mattek! Sie mit Ihren langen Gitarrenfingerchen haetten da beim ‘Reinfeiern’ in der Tat gerade noch gefehlt.Wir greussen Sie unheimlich!

 195. Thanks alot – your answer solved all my problems after several days struggling

 196. Judi, I am totally with you on the free e-tools or app for lifetime members. It is hard to switch to the new system as a lifetime member without all the tools on hand. I did buy a complete food companion but being a college student, its a little hard to carry around with me all day. An app for free for those of us who weigh in every month would make life much easier

 197. You know, we try our best to be civil to you Jews, but when you come out with remarks like “God curse the goyim! God boil his bones and char his flesh in unending fires!…”, you make being civil quite impossible. You’re asking for a “Final Solution”, and you have only yourselves to blame for it.

 198. That insight’s just what I’ve been looking for. Thanks!

 199. your leaking! My instinct was to look and grab at my chest. But…. he was talking about my 4 litre milk jugs!! Needless to say we both made hasty retreats in the opposite directions.

 200. Mówisz o tym co wszyscy wiedzą, ale niestety nie przestrzegają. Świetne zdjecia. Pozdrawiam.*** You talk about what almost everybody knows, but unfortunately did not follow the law. Great pictures. Yours.

 201. God morgen.Gi Luke gröntfor. Mye höy og ikke sÃ¥ mye gnagerblanding trur eg.Skjönner ikke det mÃ¥ väre sukker i allt?Dyra trenger da ikke sukker vel?Det der med brukerhÃ¥bdboka er veldigt bekant. Har ett par stykker som ligger her pÃ¥ vent og.NyttÃ¥rsforset? Nja, kanske at pröve Ã¥ komme meg ut en gang om dagen kanske. PÃ¥ en promenad…Klems Synnöve.

 202. I’ve been looking for a post like this forever (and a day)

 203. insurance auto diyor ki:

  SweetOpium пишет:Наконец то, дождался, спасибо… хотелось бы только про хостинг по больше узнать, кто может посоветовать подходящий (и не дорогой) ?))VA:F [1.9.21_1169]Рейтинг: 0 (оценок: 0)

 204. தொழிற்சங்க ஜனநாயகத்திற்கும் ஜனநாயகம் என்கிற பெயரில் பொறுக்கித்தின்பதற்கும் உள்ள வேறுபாடு கூட தெரியாத அளவிற்கு சி.பி.எம் கட்சி கணேசனை இப்படி வெட்டியாà001000®• வளர்த்து வைத்திருப்பது வேதனைக்குறியது. இந்த லட்சணத்தில் இவர் தீக்கதிரில் வேலை செய்கிறாராம் ! சரி அது ஒரு பக்கம் இருக்கட்டும். உங்களுடைய கேரள காம்ரேடுகள் தமிழ் மக்களுக்கு எதிராக இனவெறி கக்கி வருகிறார்களே அதைப் பற்றி தான் நாம் இங்கே பேச வேண்டும். அது பற்றி உங்களுடைய கருத்து என்ன ? உங்களுடைய கருத்து என்றால் உங்கள் கட்சி கருத்து அல்ல, உங்கள் ’சொந்த கருத்து’ என்ன என்று கேட்கிறேன்.

 205. 1. I would wear the Dream of Ice Cream tee with a pair of SIWY Camilla Wonder Shorts and gladiator sandals. 2. They def. need more styles and colors for Chickdowntown's Sky Dresses. There are only 3 styles to chose from. The Mystique Sandals are fab.

 206. car insurance diyor ki:

  bah ist das lecker.ich hatte grade zwei geburtstage mit torten zu bestücken,karotten sind da auch oft bei.die schokihaube ist ja ein paradies.wir reden weder über gesund noch über sündhaft,wir geniessen den anblick und demnächst das nach backen.was kochst du am heiligen abend?neugierig bin ich.herzlich ute

 207. Pleasing to find someone who can think like that

 208. Non mais sérieusement ? Une dictature est forcément communiste tu sais… Par contre le communisme n’est pas forcément une dictature (à 7 milliard si c’est vrai…).Trop tard pour le communisme de toute façon. Socialisme décroissant ou libéralisme dévastateur ou les deux…

 209. Frischer Wind oder alte Probleme?Man kann die Botschaft des Artikels auch anders deuten: Schülermentoren für die Jüngeren – wie ist man früher nur ohne sie ausgekommen? – braucht man, weil das soziale Klima in den Internaten durch zunehmende Konzentration von Problemjugendlichen immer rauher wird. Schulexterne muss man aufnehmen, weil die Internatsplätze nicht mehr mit Schüler(innen) gefüllt werden können, die eine Eignung für die eigenen Schulzweige (Gymnasium, Realschule) mitbringen. Richtig?

 210. Unbelievable how well-written and informative this was.

 211. LOL I think you should start blogging again Cindy! Your blog was very popular! I''m not much on Facebook. I keep trying, but once you have more than about 5 friends it's simply impossible to keep up, and I stop trying.

 212. Remarkable browse! I had got 2 suggestion on your resource site. It all has a resemblance to utilization of type metal sheet problems anytime creating numerous pages of content in the search engines stainless and additionally chrome. This is employed superior with web browser. Most possibly one could double check which usually. I’ve got really kept this document concerning . to acquire some are more people to a person’s webpage.

 213. July 10, 2009  9:12 PM by Francine That cake looks yummy! My all-time favorite cookie is a cranberrry-pistachio shortbread that people fight over! I’ve taken to make them as birthday gifts for my friends – they can decide if they want to share or not!

 214. Dannosa all'osservazione del cielo io dove abito vedo da dietro le montagne la luminosità di Torino e Milano che danno fastidio pure all'osservatorio astronomico figuriamoci.

 215. I’m usually to blogging and i actually respect your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

 216. Perhaps the stealthiness has something to do with gubernatorial reticence to be associated with changes to the incumbent IP regime in Ireland (even when where the change is clearly for the better). Lest we forget, were persona non grata in some circles only nine months ago.

 217. Very true! Makes a change to see someone spell it out like that. 🙂

 218. If I were a Teenage Mutant Ninja Turtle, now I’d say “Kowabunga, dude!”

 219. I am interested in part time work in your cafe. I have experience running a small community cafe for approx 12 months prior to it folding. I would like to be considered for a position at the new cheshire oaks store.Thank you for your attentionJackie Evans

 220. I’ve had a Redwing 2900 for years, and it’s simply the best and most versatile of all the pack I own. And I own too many.Do any airlines hassle you about the size for carry-on? Technically, it’s a few inches taller than the 21.5″ maximum. I’ve taken mine as carry on in the past, but airlines are a bit stickier these days. I think it’s about 24.5″ tall in the large version.Any problems lately? I’m thinking of taking it to India in December, but I’d hate to have to check it at the last minute.

 221. Good write-up, I will be normal guest of just one? s web page, preserve in the wonderful perform, plus the idea? s gonna certainly be a regular visitor for long periods.? Each individuals opinions will not truly bloom directly into fruition till we now have indicated them to someone otherwise.? by just Indicate Twain.

 222. scrive:I’ll gear this review to 2 types of people: current Zune owners who are considering an upgrade, and people trying to decide between a Zune and an iPod. (There are other players worth considering out there, like the Sony Walkman X, but I hope this gives you enough info to make an informed decision of the Zune vs players other than the iPod line as well.)

 223. Hands down, Apple’s app store wins by a mile. It’s a huge selection of all sorts of apps vs a rather sad selection of a handful for Zune. Microsoft has plans, especially in the realm of games, but I’m not sure I’d want to bet on the future if this aspect is important to you. The iPod is a much better choice in that case.VA:F [1.6.5_908]please wait…VA:F [1.6.5_908](from 0 votes)

 224. good post. i lurk as well. one thing that i have noticed along the way though, especially with popular blogs, is that people don’t comment because they actually care about the post, but because they want to cross-promote their products or blog, and I don’t want to play that game.I do lock my twits, and its because some of the things that I say in my twits I don’t want google searchable…

 225. men and women impacted by dental difficulties. Many of the dental professional Brentwood offers cost-free support nonetheless it was considerable in order to review should be genuine of

 226. MÃ¥ske kan du sætte en snor i pakken med soveull – og en stor etikett pÃ¥?Katten kan ikke bære opp sove-ullen, men du kan mÃ¥ske træne den til at si «miau» og peke pÃ¥ sove-ullen i pakke?Det er mor-somt, mor-mor Donald recently posted..

 227. Thanks for introducing a little rationality into this debate.

 228. UU’s hold personal pleasure as the end-all-be-all with no objective right or wrong. The second part of this is more-or-less right, the first is completely, 180 degrees wrong. If anything, the fault of UUs lies in the opposite direction — they are overly concerned with the suffering of humanity at large. A little more hedonism might be good for their puritan-derived souls. There are a lot of places in this town dedicated to hedonism, but the UU Church is not one of them, by any stretch of the imagination.

 229. Diet, Dessert, and Dogs, Simply Designing, Premeditated Leftovers, Chic on a Shoestring Decorating, Whipperberry, Amee’s Savory Dish, Fingerprints on the Fridge, At the Picket Fence, Craftionary, and

 230. Panda is a filter and cannot be thrown out. The fall in quality of Google after panda is not due to panda update, but because panda kicked out so many websites and webpages that to fill that gap google made tons of changes to its algorithms producing bad quality results. And with an ever increasing load of automation, the most of Google's algorithms are working against each other – a bad design indeed.

 231. I love reading these articles because they’re short but informative.

 232. I can’t wait till you and Don have a child!!!!! I am so excited to see how you manage life with a baby, i have a two year old and she wears me out…. lol I get so many ideas from you, thank you so much for putting these videos up for us!!!!!! Love you Jenn!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 233. Je vergast ons weerom op een mooi geschreven verhaal mét vervolg op je volgende logjes… heerlijk en dankjewel!Jouw creativiteit mag er zijn! En ik hoop dat de hele dag er ook voor jou mag zijn lieve Christiene!

 234. too bad – we wish you could make it! have fun making your own potions from your own garden – definitely an advantage the ‘burbs has over us citydwellers!

 235. dit :Même problème, à part que le mien disparait plus j’approche de l’équateur .. l’inclinaison des UV qu’il m’a dit le docteur , que tous mes problèmes de peau et notamment ceux avec le soleil disparaitraient si j’allais vivre genre en Guadeloupe (véridique puisque les 3 années passées là bas se sont déroulées sans un seul problème)…

 236. Retribuindo a visita…Gostei muito dos seus posts, são bem diretos.Não achei legal a ideia, já não simpatizo muito com o cutucarbjoooeuamopeculiaridades.blogspot.com.br

 237. Ojalá pudieran estar disponibles las presentaciones para que los que vivimos en otros lugares podamos conocer los trabajos y compartirlos entre académicos y estudiantes…Saludos desde Xalapa, Veracruz

 238. My brother suggested I might like this website. He was totally right. This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 239. Veldig fint bilde! Det tekniske er upÃ¥klagelig, og posituren lekker. Men det jeg liker aller best, er fargene!! -BÃ¥de haremessig, og i bakgrunnen. Liker trekanten/linja oppe til høyre.-Og uttrykket til haren… Treffende tittel i sÃ¥fall.Ha en knallfin søndag!

 240. Bonjour,J’espère que vous allez bien .Je viens à Venise les vendredi 20 et samedi 21 avril prochains avec mon ami et ma belle-fille (16 ans). J’aimerais vous les faire connaître et, si c’était possible, se joindre à un groupe de dessin , moi seule ou ma belle-fille et moi.Pensez-vous que quelque chois soit possible ?Très cordialement.BaciValérie (élève de Catherine Brugnolo)

 241. Great ShowBut I tink Alan Greenspan would have a Heart Attack if Peter Schiff & Max went after himAnd tears no way he’d agree cause his secratry would Google ya guys and get to know what ya guys are all aboutAlan Greenspan Probably uses the DVD tray on a comp. as a Coffee Cup holderlolololololROFLHic

 242. it's certain, and I don't say so now). However, it's going to take a decade or more (as I indicated in the piece you link too), so in the short term, Saudi Arabia is key.There, the incoming evidence of the last few weeks is causing me to wonder about my prior position that they could most likely go back up to 9.5, and maybe a bit beyond. But that's only a 1mbd shift in views, and I haven't definitely made it yet 🙂

 243. If you want to get … If you want to get to the truth about something, listen to the people. The people talk using this platform because nobody can get in the way to shut them up! And the people making the films here have nothing to loose if they speak the truth. We all are seeing the result of Chalillo dam on the Macal river. Was this answer helpful?

 244. Un article prenant décrivant une situation inconfortable pour un incroyable sportif!Roger restera le joueur le plus charismatique, calme et doté d’un jeu à la perfection qui nous fait rêver..Je le remercie pour toutes les émotions qu’il ma donné ces dernières années et j’espère que ça ne s’arrêtera pas d’ici tôt.COME ON ROGER

 245. Det hvite hjerte:Det var jo det teppet jeg likte best ogsÃ¥, men det var dobbelt sÃ¥ dyrt som det andre jeg ogsÃ¥ likte…… Det andre var i bomull mens dette var i ull. Bedre Ã¥ holde rumpa varm pÃ¥!Christine

 246. In AD Users & Computers, where would we pull the SBS server from. Currently the “SBSServers” OU has nothing in it and the existing SBS server is listed under “Domain Controllers.” I am hesitant to just drag & drop that server from “DC’s” to “SBSServers”… Am I just being too cautious?

 247. Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Extremely useful information specifically the last part I care for such info much. I was seeking this particular info for a very long time. Thank you and best of luck.

 248. Información Bitacoras.com…Valora en Bitacoras.com: La libreria “Libros de Papel” especializada en literatura infantil organiza el primer concurso de ilustración infantil, para pequeños ilustradores. Un concurso con estilos y técnicas de ilustración libres, dirigido a ……

 249. see how the shin angle matches the torso angle as he begins the sprint, but has been working on his start mechanics for a while). And if you’re a new or veteran Ultimate player, chances are nobody took a whole

 250. That’s the thinking of a creative mind

 251. That’s 2 clever by half and 2×2 clever 4 me. Thanks!

 252. This is the control panel on our monitors. We can hear the different CBC channels. Not all the buttons are used but there are many presets; it’s a way to monitor and make sure that something is broadcasting. For instance: if the power goes out in Inuvik, our local transmitter goes down. People can’t hear us in Inuvik: However, we can check to hear if we’re broadcasting in Yellowknife.

 253. Wow, your post makes mine look feeble. More power to you!

 254. I don't own an eyelash curler but have always been curious about them. I wanted the Shu Uemura but since they are no longer sold in the US, I never got to purchase one. My question is does an eyelash curler REALLY do anything for lashes?? And do I really need one? Thoughts?

 255. Gage, he’s The Commander Peace Guy now! Aren’t we lucky? Spit.Yes Uncle! Ole Erin has gone into rehab. Everything is making sense now!

 256. Hej på bloggenJeg leder efter en hækleopskrift opskrift på en studenterhue. Er det tilfældigvis noget, du ved, hvor man finder.Jeg vil være glad for enhver hjælp.Med venlig hilsenHenrik

 257. I am not sure where you’re getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for great information I was looking for this Ouya – $99 Android Game Console | Nerd007.comNerd007.com for my mission.

 258. La téléportation est plus efficace que la traversée du désert…Je ne suis pas certain que l’ouverture de la campagne permette de traiter le choix fondamental : la construction d’une Europe sociale, l’harmonisation fiscale, sociale, qui est au coeur de nos débats, depuis des années. Seul un authentique engagement des peuples permettra de balayer l’ultra-libéralisme, d’imposer un nouveau contrat social, les réglementations indispensables, la protection des salariés.

 259. Anonymous 1.39pmOf course, we all prefer advertising we like. But maybe we don’t all agree on what we like.In which case we have to have advertising that at least works.To have that you have to define the function of the advertising before you start.It might be awareness, loyalty, image,price.It’s always different, and it’s not always about liking.And the audience isn’t always people who work in advertising.

 260. Leider ist Office 2007 nach der Deinstallation von “OfficeTab” nicht mehr das alte – es werden nun keine neuen Fenster mehr geöffnet. Jedes neue Dokument schließt das vorhergehende! Also Vollbackup machen – eins von Office allein reicht nicht!

 261. A bit surprised it seems to simple and yet useful.

 262. Ad Jan Vild:”Prave zkusenost z USA, ale i ze zapadni Evropy, ukazuje potencial L&E. A to presto, ze i tam je vyzkum na zacatku. Budme radi, ze alespon nekdo tenhle novy smer v CR propaguje a viri tak zdejsi stojate vody. Ano, muze to vypadat zacatecnicky, ale aspon se o tom mluvi.”Souhlasím s Vámi. Skepticismem jde “zamáznout” cokoli. Americké nadÅ¡ení má nÄ›co do sebe. Tak uvidíme, co za 10, 20 let :)Po 90. letech snad riziko vÄ›deckého (law-)ekonomismu už nehrozí. Snad jsem vidÄ›l problém, kde není.

 263. Does any one know how I can get google sync to work correct with my black berry bold because right now it doubles and triples all my information, ie calender appointments, contacts, and etc. Please help!

 264. Moi aussi j’ai acheté mes premiers soutif chez Etam! Mais effectivement depuis la saison dernière je trouve qu’ils font de plus en plus de jolies choses, et là ça confirme ce que je pense.

 265. Jeg gik netop i dag og besluttede at jeg skal have et rør/halsedisse til mig selv. Tror den skal strikkes.Det grønne kunne være fint til hus og det storte til at sy vinduer og døre med.

 266. Ico, Penso que o maior problema do Alonso ao perder a posição para o Hamilton também foi um problema com retardatário, e não com o Buemi. O espanhol tinha uma boa diferença para o inglês, diferença esta que foi para o vinagre antes de chegar no suiço.Mas gostaria de saber se há alguma explicação para essa melhora da Ferrari mesmo sem atualizações e depois de uma espinafrada pública do Alonso sobre a falta de desenvolvimento?Abs.

 267. That’s really thinking out of the box. Thanks!

 268. BarryJune 11, 2010Cameronthank your your encouragement after my thumb reconstruction. Things are improving. My wife had cateract surgery a while ago and always plays in sunglasses even in winter. She struggles seeing the balls in the air and looses quite a few. She tried coloured balls but didn’t like the feel. Would these vision balls help her.

 269. Thank you for creating this guidelines. Now i am motivated to look from your a few other posts. Will probably return to go through much more. Wish you can continue writing more fantastic articles.

 270. The Thanksgiving Eve pod is packed …10 top water-cooler facts on 138-point gameESPN (blog)Jack Taylor's NCAA Record 138 Point Game Not So Impressive Once Put Into …Midwest Sports FansJack taylor 138-point

 271. Hun treffer spikeren pÃ¥ hodet, ja! Herlig!Har aldri sett henne før, nei, men jeg syns ikke hun var en særlig god programleder, faktisk. Hun overdrev litt for mye. Men det var nok meningen ;)SVAR: Tusen takk, snille du! 🙂

 272. I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this blog. Thank you, I’ll try and check back more frequently. How frequently you update your site?

 273. We had the same problem with Delta here in Cincinnati (CVG). They told us it was because we were a hub. In buying Northwest the hub moved but the high prices stayed. Now several major corporations headquartered here are looking to move to cities with international direct flight service. Not something this market can bear.

 274. This is disgusting the people,s vote was the one that should have counted, not a jury ,why have they bothered to ask people to vote , to me that is down right cheating, they must have known all along who they were going to give that money too ,Lets Adopt won that money fair and square, this is wrong, and I think that we should get thier email address and protest about it , we won the votes of the people , and thats what counts , this is just down right cheating on thier side , sorry I sound like this but this is beyond me

 275. Ooo love the tute! I've been meaning to make some for our little family so that, as kids are added, I don't have to worry about finding a matching piece or buying new ones for everyone, for that matter![]

 276. Thanks again Conch – this has become my absolute favorite morning ritual!“Upon cresting 6 weeks, we have noticed a major change in his temperament. He is SO much calmer and happier during the day. He is awake (and happy) for longer stretches. And perhaps most of all – he can go to sleep on his own without crying for our help (most of the time)!”Spoiler alert! The next few weeks when teething kicks in oughta be super-swell…

 277. Manfred scheint ein Faible für möglichst große Feindkollektive zu haben. Die Muslime sind irgendwie alle gefährlich, da sie unter dem Einfluss von Islamisten stehen. Die Deutschen der Generation 1914 waren irgendwie alle Nazis, weil alle nach der Weltmacht strebend, was den Briten und anderen Ländern es Westens damals nie eingefallen wäre. (Vielleicht stimmt es ja, die waren ja schon Weltmacht, also mussten sie auch nicht nach ihr streben).

 278. The roster of Hindu deities is truly mind-boggling. Just a visit to a few Hindu temples in India last year already got me confused but it was, just like yours, both a challenging and an interesting experience.

 279. I bow down humbly in the presence of such greatness.

 280. Check that off the list of things I was confused about.

 281. yum yum yum. do you have a stellar pork roast recipe. i have one with crackling and 2 inchs of fat. want to cook it all day. email me if you have a goodie.

 282. Absolutely fascinating. Really clear and well spoken and the animation helps visualize it. I totally agree with the speaker, but sadly it will probably never been put into effect at school level.Will show to family and friends who are all school teachers. Will be interesting to hear what they have to say, as they have to do as they are told – i.e. the curriculum – which I know from experience frustrates teachers time and time again.Thanks for posting.

 283. T’es au top Onidra on attends la suite !Si au passage tu peux leur demander ce qu’ils pensent du heroengine a ce stade (tres decrié) et si ils comptent l’ameliorer pour le rendre plus fluide (pvp de masse) notamment et moins buggé (genre les textures qui passent de high a low toute seule sans qu’on demande rien)

 284. "He's got colic right now, which is why I only ever post in the middle of the night anymore."Poor baby. POOR DADDY! Buy a sling and walk the floor with him 12 hrs. during the daytime when he's not crying — a good chance that then you won't have to walk the floor with him all night.Carrying settles babies. (Not the plastic, tub kind; the soft carriers that attach to your body, Snugglis, etc.)

 285. I pre-ordered the CD on I-Tunes, so when I awoke this morning it was ready to download to my I-Pod! I can’t wait to see y’all in Albuquerque in July!Awesome CD!CheriLouisvilleP.S. I miss the information booklet. I wish that I-Tunes had that

 286. Agree that the all or nothing approach is fine for the time being, but being able to select which faces to blur will be even more useful. I remember Witness saying last year that they were lobbying various websites to make this possible, especially for sensitive countries where protests are forbidden.

 287. Both set a stunning example of how to turn ‘failure’ into success. Perception and attitude and hard work. Both optimized an opportunity, but neither depended on that opportunity to avoid hard work. Their success is earned. And man, oh, man! What both must have learned from the Idol experience.

 288. Keleigh- That same crazy lady got me to sign up for my first sprint tri a couple years ago!! I loved your story and it totally encompasses what being an Adventurous Babe is all about. Thanks for sharing!

 289. I’m shocked that I found this info so easily.

 290. Oncelikle ellerinize saglik. Son derece detayli bir calisma olmus. Soruyu bir kademe ileri goturmek istiyorum. 2001, 2004 vs. gibi en sicak sonbaharlarin yasandigi yillarda, AO-NAO ve AMO itibariyle genel hatlari bu senekine benzer bir yil olmus mu? Sayet olmus ise, o seneki kis aylari ortalamasina bakarak bu sene icin cikarim yapmak rasyonel bir yaklasim olur mu?

 291. (Et sinon encore: J’en ai marre du test -que des fois je réussis même pas à lire donc à recopier le grigri-! JE NE SUIS PAS UN ROBOT!…Je crois que c’était l’occase ou jamais de le dire. Merci « Ségonold Royalnegger »! )

 292. Christmas was originally a pagan holiday to celebrate the Goddess of Nature. Jesus was more likely born in September, not December. Christian leaders of the time made December 25 Jesus’ birthday to encourage Pagans to convert to Christianity.

 293. Pedas! One of my favorites. Will have to try soon. I have not cooked with oats much so I have to ask, do they retain their texture or do they mesh well with the ricotta?

 294. compre el shampoo buscando una opcion sin sulfatos y economico, hoy lo use por prinera vez y tal vez lo q me paso no tenga sentido pero yo tenia el pelo teñido rojo hace como dos semanas mas menos y les juro q me saco todo el color!!!! osea igual el color q tenia no me gustaba de echo estaba espetando poder teñirme un tono mas bajo, q habra pasado????

 295. Not bad at all fellas and gallas. Thanks.

 296. Morgana disse:Crueldade é ter o corpo controlado pelo estado e morrer por isso.Crueldade é ser vista como uma mera incubadora.Crueldade é ser objetificada e reduzida a pedaço de carne. Humilhante é ser julgada por querer controlar o próprio corpo e a própria vida.

 297. Ce procédé est vieux comme…l'existence de guide gastronomiques douteux. Sans citer de noms, cela fait longtemps que ça existe. Il faut les foutre dehors et le faire savoir quand ils se présentent. La réaction du restaurateur a été bonne.

 298. Feliz Ano Novo para si também, Cláudia.E pode ser que haja um tolo de um editor que caia dessa escada abaixo, quem sabe?Um beijinho.

 299. Oui, tout à fait. Et il y a des arguments pour le fait que je suis seul au monde en train de rêver le reste (y compris le fait d’écrire sur ce blog) et y a des arguments contre. Y a même des arguments pour les arguments contre et contre les arguments pour, et réciproquement. C’est fou…De toute façon, je suis sûr que Buzz Armstrong n’est jamais allé sur la Lune, pas plus que Neil Aldrin.

 300. Yes; it’s off the master bedroom. I think the doors face southeast-ish, but it’s about the most south facing exposure we’ve got. Which is why those buckets are there — it’s an attempt at a vegetable garden.

 301. Posted on December 13, 2012 at 8:10 pmI like the beneficial information you furnish inside of your articles or blog posts.I will bookmark your blog and investigate all over again the following routinely.I am relatively confident I’ll gain knowledge of quite a lot of latest stuff best below! High-quality luck for your subsequent!

 302. I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this blog. Thank you, I will try and check back more frequently. How frequently you update your site?

 303. #220What about an alternate scenario?Gentrification of existing urban centers. Middle and upper classes push in towards those gentrified urban centers, lower classes are pushed further out. Of course, the “pushed out” would be through two factors, affordability and, well, literally forced out (“Delivered Vacant”).Hoboken as an example.

 304. Hi Fatima !Thank you for stopping by and your encouraging words. What is happening right now is epochal and I am asking myself how historians will see the time we live in right now. We are witnesses and of course we ask ourselves – where is this all leading us to. Well, teh answer to this is…change. So we just have to roll with the change…

 305. It Bothers me that the Military's SSL certificates have been out of date since 2001! Of course it might just be more secure to just keep your network locked down and secure in teh first place but What do I know. I want to be a SAN Storage mojo

 306. It’s spooky how clever some ppl are. Thanks!

 307. Det er ikke tilfeldig at jeg ikke navngir noen leverandør.Ettersom jeg har reist rundt i øst og vest og fått demonstrert digital-tv i alle varianter er jeg redd for at det er andre faktorer enn mangel på MHP bidrar til elendigheten.

 308. Det var ju ett väldans öldrickande hos Farbror! Helg efter helg! Trassla inte till rullbanden bara… (Lät fö väldigt bra av banden!

 309. Puede que sí tenga algún amigo ET.s, Sr. eso nunca se sabe… La verdad es lo que yo elijo que sea, por supuesto, tal como lo hace usted, conciente o inconciente-mente. Los votos no me interesan. Así vengan 10.000.000 a decirme que estoy equivocada, nada me hará cambiar de opinión. No necesito gobierno externo, conmigo me basta y sobra y solo al de arriba le daré las explicaciones que correspondan en su momento. OK??

 310. Hey, could you … Hey, could you please clone yourself a thousand times? We need more cute girls dealing with PRO ONEs and UAD plugins!

 311. Isn’t this just like African-Americans reclaiming the N-word from their oppressors to now use as a term of endearment for one another? Or gay people reclaiming f*ggot?Jews for centuries (to this very day, even) have been scapegoated as money-changers, a secret cabal of bankers, etc. This is a form of reclaiming the slur.

 312. Hm … hier 4 Mädchen. Rosa und lila gibts hier, wie jede andere Farbe auch. Alle (ok, die Kleinste zieht sowieso noch an, was man ihr hinlegt) hatten diese extreme rosa-kitsch-Phase nie! Ich find von allem ein bischen ganz ok (rosa T-shirt zu dunkler Hose zB sieht gut aus). Und vor allem kann man sich auch in rosa gut im Dreck suhlen 😉

 313. That’s a sensible answer to a challenging question

 314. I really wish there were more articles like this on the web.

 315. Re-writing in first person POV, huh?! That sounds like [a giant pain in the a$$] FUN! LOL.Good luck! Oh, and by the way, I thought your post was brilliant today. It seems I'm craving writing tip today, so ti hit the spot! [Now, if I only had some chocolate…]Happy Monday!

 316. Hi, nur sichern – oder genau : ‘sichern unter’. Nicht aufzeichnen. Befehl steht ja.Bei ‘sichern unter’ öffnet sich ein entsprechendes kleines Fenster. Dort kannst Du unter ‘Sichern unter’ den Namen eingeben. Ort: wohin er speichern soll- Programme eben.Dateiformat: dort ‘Programm’ auswählen- Sichern = Fertig. Unter Systemeinstellungen – Benutzer – in Anmeldeobjekte legen – Fertig.Gruss

 317. Rafaela disse:Muito obrigda pelas dicas…Ontem não entrei na net depois que postei… Desculpe meu atraso frente ao empenho de vocês em me ajudar!!!OBRIGADA mesmo… Sueli…Eu sou a Rafa amiga da Alice sim… Amei sua dica!!! Beijo Beijo Beijo

 318. Wonderful explanation of facts available here.

 319. , I totally agree the matters discussed here point to a problem, and this is the more so when I consider that neither you nor Tanstaafl fall into the wild eyed skinhead category.One more thing – I must say the thought I have a hidden genetic program which, without pre-warning, would take control over my mind and body and would turn me into a blind follower and executioner for the Left (as described by Edmund Connelly, “The Washington Post’s Willing Executioner?” 12 Sept. 2008, the Occidental Observer) extremely unlikely…Best,Visiting Israeli

 320. I often re-write ads that I’m an affiliate to. I do this because the ads are often poorly written and I can’t get clicks through them. Sometimes my ads do have a testimonial that is the same or I include one of the good sentences that are unique to the original ad. Is this considered duplicate content?

 321. Raspuns pe masura: paralela indeplineste toate criteriile logicii.Mai mult, nu ezit sa spun, intreg socialismul se construieste pe ipocrizia faptului ca solicita banii celor din mediul privat pentru a lupta impotriva acestora.

 322. “Congratulations on getting horndog into the Kansas City Star.”I’m not familiar with the expression, “horndog”. Or what I think it means doesn’t seem to make sense in the context. What does this mean?

 323. 百さんの御主人はなにもおっしゃらないのですか?とっても良いご主人なのでしょうか。 でも、ここは演技でもいいのでご両親に「お姉ちゃんは当たり前のように預けにくるけど、私は主人に気を遣うし、赤ちゃんが生まれたら今度は主人がめんどうをみることが多くなってしまって申し訳ない。」とお話してみたらいかがでしょうか。 私だったら、自分の姉のことだと、主人に気を遣うだろうなと思います。主人も仕事で疲れて帰ってきているのに、2歳児のけんかでわぁわぁきゃぁきゃぁでは、休まりません。自分も妊娠中で仕事をしながらだったら、しわよせは主人にいきそうです。イライラしたり腹がたつのは、すでに百さんの健康が阻害されかけているというSOSのサインだと思います。ご両親に中に入ってもらって、託児所利用の日を増やして、週末はご両親がみるというローテーションに変えてもらうように話し合われたほうが良いと思いますよ。

 324. Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Extremely helpful info specifically the last part I care for such information a lot. I was looking for this particular info for a very long time. Thank you and best of luck.

 325. Hiya…..Nice read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he just bought me lunch since I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thank you for lunch! “They may forget what you said, but they will never forget …

 326. I am forever indebted to you for this information.

 327. Articles like these put the consumer in the driver seat-very important.

 328. An answer from an expert! Thanks for contributing.

 329. aamir, srk, salman will have the maximum opening irrespective of the genre…only a + or – 5% difference which depends on the promos. The very fact that they are doing their strength genre or doing a different genre( like when srk attempted ra1..it got biggest opening anyway) dosnt make a difference.

 330. I killed my runday yesterday and did a full 60 minutes which hasn’t happened in a LONG time! Like months!! I was pretty sore today so I decided to give my legs a rest and will be doing Workout 4 and the Intervals tomorrow! Cant wait it looks like a good one So sad that this is the last week of the challenge wahh!!

 331. Anónimo en dijo:Decisiones así sólo hacen que los jóvenes artistas que cada día trabajan duro y lo único que buscan es tener un pequeño hueco entre los auditorios del mundo, pierdan la ilusión.

 332. Merci pour cet excellent article, plein d’action, de suspens et d’enthousiasme, que j’ai eu beaucoup de plaisir à lire et qui m’a donné envie de voir le match alors que cela fait bien 15 ans que je n’ai pas regardé un match de tennis!

 333. A perfect reply! Thanks for taking the trouble.

 334. Donna – You seem to confuse free will with ethical behavior. I’m free to do many things on this world that might not be considered ethical. Should we view all such options as equally valid, simply because we are free to do them?Yes, we should absolutely continue to discuss the differences we have as independent thinking creatures on important topics that impact our lives and the lives of other creatures. And to many people, the killing of animals needlessly for food is one of those important topics.

 335. Odd you should have birds on your site today. I had a dream last night about birds. There was this one small yellow bird and when I got close he spoke to me and started telling me all sorts of very profound things. I was amazed. I started to ask questions and when I asked the most important question he looked at me (I swear he smiled) and then flew off.

 336. I’m curious to find out what blog system you have been using? I’m experiencing some small security problems with my latest website and I’d like to find something more risk-free. Do you have any solutions?

 337. If it works… the transition to a big kid bed should be amazingly easy! Since we come in and tuck the kids in anyways I don’t see why putting them into bed would be any different. Good luck, and let me know how it goes!

 338. I think other site proprietors should take this web site as an model, very clean and excellent user friendly style and design, let alone the content. You

 339. insurance car diyor ki:

  Hello Grace:) Thanks for the inquiry. You may use Novuhair after 30 days. We don’t recommend immediate use of the product after any hair salon treatment. The product is safe and effective in helping you address your hair problem but we can’t guarantee the safety of the chemical treatments used by the salons. The 30-day grace period will help you determine the culprit should there be any hypersensitivities or irritations caused by the salon treatment and not blame our product in the end. Have a great week ahead!

 340. We need more insights like this in this thread.

 341. Trail: Popular throughout all four seasons, the roughly 8-mile Peaks Trail runs between Frisco and Breckenridge. When I’m looking for something shorter I’ll go for an

 342. , our spouses in particular, as well as others, will often help to correct any distorted perception we have of ourselves. However, we have to be willing to listen and sometimes pride, anger, etc. get in the way.

 343. Dec01Jade Cristina,Poate poti sa ne dai din retetele tale cea cu bere si lapte ma intereseaza mai mult acum. Ori poate recimanzi un loc unde ne putem inspira.Eu am inceput sa citesc ingredientele f atent si am produse cosmetice f simple fara un milion de aditivi care functioneaza excelent.Am facut si deodorant in casa…

 344. what should a webmaster do if his website is basically a showcase of his artwork. For example my website gives flash clocks for free download for websites and blogs. I do not have much to write about. I want to just create new clocks and put it up for free download. My site went down the drain the day before. Who will save my site?

 345. Only wanna remark on few general things, The website style and design is perfect, the content material is real good. “The enemy is anybody who’s going to get you killed, no matter which side he’s on.” by Joseph Heller.

 346. Oh, hey. I just got the yin-yang connection. Yang being the tiger, war, ferocity, active, and Yin being the dragon (giant salamander?), peace, coolness, passiveness.Of course, everyone else probly got this back on the page where Dagre is first even alluded to. I am slow XP.

 347. My parents and the ones in their generation would have seen through all the hype and deceit during the campaign and never have elected someone with these views to be President.

 348. Times are changing for the better if I can get this online!

 349. Andrea Mitchell, Ros Lehtinen, Gaffney, Gohmert, Jamie Rubin, Rachel Maddow etc keep repeating ALL Americans support Israel no matter what. Keep repeating this

 350. Very comprehensive list! Couldnt have done it better myself:-) Out of the 25 techniques i would say that everything content related is the most important. The traffic brought in from Google, based user searches, often tend to be of high quality and most lucrative.

 351. life insurance diyor ki:

  I would like to add when you do not now have an insurance policy or else you do not belong to any group insurance, you may well make use of seeking aid from a health broker. Self-employed or individuals with medical conditions normally seek the help of a health insurance brokerage service. Thanks for your post.

 352. ooohhh no me apecete tanto el terciopelo pero sí me apetece el té, algo fresquito, la flor rosa.. la vela …. qué bueno! besos y feliz lunes (y semana)(gracias por el sorteo! y enhorabuena a las ganadoras )

 353. Ann Collins LeBlanc Rebecca,Thank you for the wonderful day on Saturday – everyone enjoyed it tremendously. We have just seen the “sneak peek” and I’m speechless. I knew the girls were gorgeous…but what you done is simply amazing. WOWCan’t wait to see the rest! BravoAnn

 354. RE: – Actually FHA allows loans for down payment from family members…so they can quit calling it a gift when in reality, it’s probably going to be paid back. – Rate this comment: 0  0

 355. hey, dank dir nochmal. hat nun alles geklappt und ich hab erstmal die full cfs bs dude aufgespielt. das mit dem ext2 und bfs wollte irgendwie nicht.leider habe ich das problem, dass sich zb googlemail und der markt nicht per mobiler internetverbindung updaten können. der browser läuft ohne probleme, sowie alles funktioniert im wlan.ist das irgendwie bekannt bzw wie kann ich das beheben?thx

 356. Én otthon elkészítettem ezt a receptet. Mivel semmi kedvem nem volt passzírozni, ezt kihagytam, és inkább többször átturmixoltam. Engem nem zavartak az apró héjdarabkék, sőt kifejezetten bejött ez a rusztikusabb állag. Mivel kacsazsírom nem volt, egy kis sherryvel dobtam fel ízileg a gombát, nagyon jót tett neki. Isteni!

 357. anything bad lately, and (who I think are) spammers still go at them, -1'ing my comments just to piss me off.This is the most annoying thing ever.Great going, Youtube. You're doing a mighty fine job at running yourself into the ground.

 358. Andy,? On the website you make a big deal about the holsterabality of sunglasses in helmet vents but don’t even mention that feature in your youtube reviews. If that is where they belong when not on your face, then address that issue. Love your reviews anyway.

 359. Bellissimi. Ma mi sono sempre chiesto se in queste "sviste" non ci sia lo zampino di qualche grafico del tutto intenzionato a creare messaggi subliminali oppure una critica implicita all'azienda che deve essere pubblicizzata…:D

 360. Not true. Maybe your friend didn’t pay too much attention.The driver gets DUI, the passenger gets Public Intoxication, only the driver can be arrested the passenger gets a citation and a fine (even if you are just walking you can get fined for that Public Intoxication).

 361. My charming barn will post tomorrow morning…. fun to join in the "Barn Charm" fun again this week!Regards from friendly, charming EAGAN daily photo

 362. Have you given any kind of thought at all with converting your main site into French? I know a several of translaters here that would certainly help you do it for no cost if you wanna make contact with me personally.

 363. A don Severiano se me le tiene un poco de respeto, ¿eh? Si no queréis que os afee la ortografía, escribid bien, coño.¿Es que la antigüedad no cuenta para nada en este blog? Cardieles y Pepines, a la cola.Sergio, mira a ver si puedes hacer un “apartheid” de comentarios: una columna para los que entendemos el concepto de “apología de la intranscendencia” y otra para los pesados y enemigos de la ortografía y sintaxis.P.S.: He puesto “se me le tiene” adrede, que yo sí repaso los comentarios antes de enviarlos y os veo venir.

 364. this but…) the protectiveness is just so cute!! While Derek gives off the I love you as a friend vibe, Lucas has always had the I’ve been in love with you forever and I always will feel to him.

 365. Oh what a great idea … I keep telling my daughter it would be fun to set up our own blog but have wondered where to get great graphics. Thanks for idea![]

 366. This reminds me of the funeral I recently attended for my cousin. Her baby was born without life. Mine was born with life. So, I went to the funeral holding my own miracle.I was sad and reflective. Yes, the Circle of Life. In this case, though, the death was of one who hadn’t been able to experience life. Your thoughts are hauntingly similar to the ones I experienced that day.

 367. That’s more than sensible! That’s a great post!

 368. Jen, all your friends are hoping and praying for good news next week. Don't want to be pestering you every day, but I'm here for you whenever you need a chat, a rant, a coffee or anything at all xxxxxx

 369. Never would have thunk I would find this so indispensable.

 370. En 2014 Murray n’aura pas résolu par magie les problèmes qui font qu’il n’est que numéro quatre depuis trois ans. Il n’aura jamais gagné que l’OZ 2011 et c’est pas si mal que ça.Non en 2014, pendant la ré-éducation de Nadal, les vainqueurs de GC se recruteront parmis les joueurs cités dans les deux articles de Dequet, auquels il faut ajouter Cilic et Gulbis.

 371. The accident of finding this post has brightened my day

 372. halo mas rio,wah terus terang saya ga bisa mastiin di Haji Na’im bisa disembuhin apa engga. kalo ada pendarahan dan ga berhenti, kemungkinan kena arteri. saya suggest ikut saran dokter, atau minta second opinion sama dokter yang berbeda. saya ga yakin haji na’im pun bisa mengatasi masalah seperti ini.

 373. AND. AND!! Since when is a reporter qualified to observe and evaluate a teacher? As Stephen Krashen asked in an op-ed to the LA Times, will they next be observing and evaluating surgical techniques of brain surgeons?

 374. i'd imagine that keyboard support would be important. I run a projector at home & hook my laptop up to it. Frequently watch youtube that way. Would be hard to use w/o the keyboard though.

 375. STi has been around for a while now and it helped start the rally craze in America. Much like the Mitsubishi Lancer Ralliart we tested a few weeks ago, the STi is dedicated rally car for the road. The all-wheel-drive system

 376. Hej WFJeg mener en forkortelse som hkg som er enBruges tit som alle andre . Håber i vil overvejeDet så den kommer medMvh Jacob Lemvigh

 377. viagra online diyor ki:

  Thanks for all these tips!Wish I’d known them a few months ago when I wrote a post about great produce from the USA. I made some really funny photos for that one! yikes. cheers, Lash

 378. car insurance diyor ki:

  Such an impressive answer! You’ve beaten us all with that!

 379. viagra vs cialis diyor ki:

  I have nightmares about Chris Walken’s Wild Side character. “Coz you’re peachy! Coz you’re FUCKY!”Then I move on to the Anne/Joan scenes and wake up sticky.

 380. cialis sale diyor ki:

  Phelipe comentou em 10 de novembro de 2011 às 17:52. Julia manda um beijo pros meninos que tambem assistem aos seus maravilhosos videos *——————-*. Alias fico muito esse penteado. =*

 381. When you think about it, that’s got to be the right answer.

 382. insurance car diyor ki:

  Hi, I am following you from Rebecca’s blog. Wishing you much success with your goals and I look forward to sharing encouraging and inspirational words throughout the month. Best of success!

 383. cialis online diyor ki:

  Beautiful soup! I am still pretending Autumn hasn't arrived yet (the temperature and the sun are still there) and refuse to buy pumpkins, evident Autumn signs.

 384. Just do me a favor and keep writing such trenchant analyses, OK?

 385. cialis online diyor ki:

  i m so depressed that i m the weakest in maths , when my teacher taught me maths ,i understand everything but when i try to resolve that same question , it takes tooo much time to solve that same question , i have no confidence in maths n solving numericals in physics n chemistry but theoretically many questions arise inside my mind , like if only earth’s moon has perfect sphere shape ,y not deimos n phobos have , why?

 386. insurance car diyor ki:

  Here is a question to Jewish Athiest and others like him. It’s the late twenty-first century. You are in charge of the national government. A small organization of a few thousand people have aquired 64 square miles of land. They decided that they are sovereign and possess a dozen homemade nukes (or equivalent thereof) as a deterrent. Other small organizations of “your” citizens have also done the same thing within your nation-state. Will you send in your SWAT teams or would you recognize these little territories as sovereign microstates?I will be waiting for your answer.

 387. godt å sjå da e liv innpå her endo Bodil:) allti flotte bilete;) du ska veta at fleire tok feil av farsdagen åg. vi feira to søndagar på rad:D ha ein fine kvell.Kaia i Rosendal:)

 388. viagra online diyor ki:

  posted by? yeah, that’s not me. i’m not really a modest mouse fan. i could punch isaac brock, actually. and that douche johnny marr. but yeah, not me…

 389. car insurance diyor ki:

  Even YouTube Live clips don't have the aspect ratio to fill the player's width.This is great for videos that are widescreen, but for the rest it looks strange with bars on the side.

 390. cheap viagra diyor ki:

  Il faut savoir que si la gare vient de la batellerie, avant de prendre le train à la gare, on le prenait à un embarcadère. Les premiers trains parisiens partaient de l’embarcadère de la place de l’Europe, et on a à Versailles une rue de l’embarcadère à un endroit où on serait bien en peine de trouver une rivière, mais le long de voies ferrées…

 391. viagra online diyor ki:

  It’s much easier to understand when you put it that way!

 392. Ah-a!Eu já te encontrei nesse café! Também gostamos de nos perder por lá nos brunchs de fim-de-semana a dois 🙂 E olha que essa mensagem que recebeste é para levar a sério, sleep over it and let us know more about it 😉

 393. insurance auto diyor ki:

  las cosas más importantes son difíciles decirlas por carta, nos avergonzamos después de nuestros propios sentimientos, pensamos demasiado en cómo van a ser recibidas, nos arrepentimos… y acaban en la papelera.me encantó el texto.un abrazo.

 394. Pour moi ce ne sera pas la capitale mais un champ complètement paumé en Seine et Marne pour faire parti des figurants d’un film. Je serai « faucheur de blé » !

 395. Muito fraco o artido do Mori. O site está caindo muito. Gostaria de vê-lo contestar algo mais consistente dentro da casuística ufológica – assim como os materiais e a honestidade de Martyn Stubbs. Será que o CA é capaz de publicar algo sobre os lindos materiais (evidências) expostas no material de Stubbs ? Não. Claro que não. Não há o que desmentir.

 396. It’s called, “Looking for feedback” R-Tard. Besides, this video doesn’t explain everything in detailed about this particular “innovation”. I don’t find it? innovative but intriguing. It’s not just a tattoo, it can be a spray or an invisible tattoo that could be small and applied to the finger or finger nail and it doesn’t have to be permanent. It also acts as a password for your phone. As I said, this video doesn’t go into details, read an article on it and then make your thoughts.

 397. Your posting is absolutely on the point!

 398. cheap cialis diyor ki:

  😉 / sorki dziewczyny ale jakos nie wieze w te cuda jakÄ…s dieta 3d moim zdaniem to jest sciema jak nie wiem co nie sosowalam tego ale jakos ciezko mi uwiezyc ze tyle sie chudnie smiac mi sie chce z tego hahahhahahah

 399. viagra online diyor ki:

  C-Tates: “Heyl Yeeaahhh! We got Jamie Foxx playin da president, yawl. Ain’t no squares in dis oval office.”*Plays UGK’s Wood Wheel*“Pro smoke, pro choke/Anti-broke, conservative liberal…”

 400. insurance auto diyor ki:

  Donna, A belt hanger is a compact way to hang necklaces. And a hat rack…perfect for hanging all kinds of items on a wall. Thanks so much for sharing your ideas!!

 401. discount cialis diyor ki:

  With the warming water of spring, we welcome the arrival of Cobia. These fish are found on the near shore seashores, sandbars, bridges and within the rivers. They range in dimension from 10 to 80 pounds and provide glorious sight casting alternatives with each fly and bait.

 402. Tack för att Du gjorde mig uppmärksam på Jessicas Kempes omnämnande av min blogg i recension på DN. Jag kunde självklart inte avhålla mig från att gå in o kommentera, även om jag inte har varit aktiv i den här debatten sedan i somras. Det har ju varit en del annat på tapeten den senaste tiden.

 403. 11 December 2010 at 7:40 amBeim Versenken der Gustloff sind bis zu 10.000 umgekommen, nicht 3.000. Das Sinken der Titanic kann ausserdem mit dem der Gustloff oder der Goya nicht verglichen werden, da die Titanic der Englischen Arroganz wegen sank, die Deutschen Schiffe aber mit Flüchtlingen überladen als spezifische Zielscheiben benutzt wurden. Die Titanic war ein Englisches Disaster, die unsrigen Versenkungen waren Kriegsverbrechen. Es ist schiere Dummheit die zwei zu verghleichen. Gerry Frederics

 404. cheap viagra diyor ki:

  Hi, Neat send. Near is a problem mutually with your web locate in internet explorer, would test this… To be precise nonetheless is the marketplace chief and a enormous module of people will miss your enormous inscription suitable to this problem.

 405. insurance auto diyor ki:

  Hey there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be okay. I'm definitely enjoying your blog and look forward to new updates.My weblog ;

 406. buy viagra online diyor ki:

  Coworking bezeichnet die gemeinsame, flexible Nutzung von Arbeitsräumen mit technischer und sozialer Infrastruktur und ist eine zunehmend beliebte Arbeitsform, in der zumeist Freiberufler zusammen bzw. im Team arbeiten. Es das kolaborative Modell der Idee von Arbeit “Marke Eigenbau”.

 407. rischio di essere monotono ma anche Freehand faveva (meglio) 10 anni fa le cose che adesso Illustrator fa cosìcosì.Sinceramente: diventa pesante, se non economicamente almeno intellettualmente, non avere nemmeno il tempo di affinare le tecniche che questi qua sfornano già una variante del SW. Capisco la necessità di fatturare ma mi sa che rischiano la sovraesposizione…N.A.

 408. viagra online diyor ki:

  melmobarrieI adapted them as such: used FF yogourt instead of sour cream, half butter and half coconut oil and half flour half quinoa flour. Oh and I used turkey bacon and marble cheese. They were super YUMMY!!!

 409. Hello! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to check it out. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Terrific blog and terrific design.

 410. insurance auto diyor ki:

  Thought it wouldn’t to give it a shot. I was right.

 411. Cred ca am inteles care e ideea, dvs spuneti ca in socialism nu s-ar fi ajuns niciodata la acest nivel de capacitate, supra-capacitatea fiind cauzata de un exces de inovatie tehnologica si dezvoltare motivate de goana de reducere a costurilor fata de concurenta.

 412. discount cialis diyor ki:

  physics paper was at the track .by seeing the competitve environment after 12th ,cbse prepare the paper , full of concept checkning question ,after reading the question ,at first sight ,student get ,frigtened, but after thinking and solving using principle fundamentals,the question get very easy notb a single question is out of syllabus .at last a good paper is prepared ,to check the anallytical skills of intermedite student,so get ready for mathematics paper, might it be like this

 413. auto insurance diyor ki:

  Just saying hello…Wow! This can be one particular of the most useful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Excellent. I am also a specialist in this topic therefore I can understand your effort….

 414. car insurance diyor ki:

  I simply couldn’t leave your website before suggesting that I really enjoyed the standard info an individual supply for your visitors? Is going to be again steadily to check up on new posts

 415. For nybegynnere? Dere oppfordrer nå folk til å ta knebøy, og glemmer at flesteparten av de som tror de gjør en riktig knebøy, faktisk gjør veldig feil. Stor skaderisiko her, altså!

 416. auto insurance diyor ki:

  Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Great. I’m also an expert in this topic so I can understand your effort.

 417. L’article est tres bien mais le titre est TRÈS trompeur…Comment tu sais que tu vas attirer la fille que TU désires sans connaître d’avance ses goûts en matiere de style vestimentaire ou même en terme d’homme…L’article devrait s’intituler comment Améliorer votre photo de profil…Là on pense venir lire sur comment attirer une femme qui nous intéresse et on apprends plutôt comment rendre une photo de nous intéressante…

 418. Ještě bych dodal, že je vhodné mít u každého tlačítka výrazný hover efekt a pojistit si kurzor myši (aby se objevila ručička, zvlášť v případě tlačítek dělaných přes input) css vlastností cursor: pointer.Ps. Ten předmět vážně není nutný.

 419. Over strong objections, here in Norfolk, Capital Power HAS the right to bury their transmission lines in the road right of way whether EMFs, stray voltage or any other unwelcome electrical events might arise.

 420. Delilah – I give myself permission to fiddle when I’m stuck in line at the DMV. Or any sort of never ending line. If I have a book I’ll read that. If I forgot a book I’ll fiddle. If I had zero interest in attending an event, I sure wouldn’t go.

 421. I suppose it depends on the theory, but for me I want to know why a text means one thing and not another. If a theory doesn’t help me on that, then I suspect it’s not data-driven enough for my taste.

 422. Aku rindu bertukar postcard dengan sahabat-sahabatku, postcard2 yg kuterima masih kusimpan dengan baik kadang bikin aku tersenyum-senyum sendiri membacanya satu yg istimewa kartupos yg kukirim buat diriku sendiri di Bandara Kansai, kartu itu kuterima sendiri di rumah, soalnya sampainya sebulan kemudian

 423. You’ve really helped me understand the issues. Thanks.

 424. Hi:Its good to hear the changes being made in the Google algorithms and making search more and more easy for a user. The fact is there, website should be persuasive and user friendly.Thanks for the information.Regards,Faizan

 425. tampa fl insurance diyor ki:

  Brilliance for free; your parents must be a sweetheart and a certified genius.

 426. scrive:Quei giorni ,quelli nei quali risplenderà nuovamente il tuo sole,spero arriveranno presto…per restare…a lungo sul viso e sul cuore.Buon Anno!;-)

 427. dit :The design for your weblog is a tad off in Epiphany. Even So I like your web site. I may have to use a normal browser just to enjoy it.

 428. I do agree with all of the ideas you’ve offered on your post. They’re really convincing and can definitely work. Still, the posts are very brief for beginners. May you please lengthen them a bit from next time? Thank you for the post.

 429. Troller? Niciodata! Trebuie sa ai mainile libere. Mai ales atunci cand urci carari de munte si mai tii la indemana si aparatul foto.Stai sa vezi ce intamplari “savuroase” urmeaza

 430. I’m craving sushi right now! I think I would probably attempt to make some during the weekend. Love the pine cone idea it’s simple and is something my children will love to do with me. We will be hunting for pine cones at the park I’m sure. Hope everything goes well with the procedure. Best wishes!

 431. Fun times for you! SUMMER 2012. I’m looking forward to fall. My fav time of year. Crunchy leaves, cool crisp air, got married in September. Good times like that.

 432. , "Yes, one of the "good ones," isn't he?And pray tell what ideas would you have for an alternative title, anon?"9:19 PM———————————–A very title that makes good honest sense:"WOMAN WITHOUT A JOB SEEKS CELEBRITY STATUS AND MONEY BY FALSELY ACCUSING HERMAN CAIN" The title is much more moral and ethical than Field's racist baiting title.

 433. Haha, shouldn’t you be charging for that kind of knowledge?!

 434. If not for your writing this topic could be very convoluted and oblique.

 435. Great common sense here. Wish I’d thought of that.

 436. I’ll gear this review to 2 types of people: current Zune owners who are considering an upgrade, and people trying to decide between a Zune and an iPod. (There are other players worth considering out there, like the Sony Walkman X, but I hope this gives you enough info to make an informed decision of the Zune vs players other than the iPod line as well.)

 437. This is great informative content that obviously has a lot of thought and work rolled into it. I can tell you are an intelligent person by the way you express your unique and original views.

 438. cialis for sale diyor ki:

  c’è uno straordinario filo rosso che lega le interviste a celli, saviano e gallo, con questa, la necessità di ricominciare a costruire altrimenti non c’è futuro, ma solo un presente sbragato e inutile

 439. खरं आहे. आपल्याकडे अफजल खानाचा संत होऊ शकतो.. पण इतके महत्व्चाचे ठिकाण दुर्लक्षित राहू शकते. लोकं भोपाळला जातात, पचमढीला जाण्यासाठी. एक दिवस एक्स्ट्रॉ हातात ठेऊन हा स्तुप पहायला पण जाऊ शकतात. वर्ल्ड हेरीटॆज आहे ही जागा.

 440. I’ll try to put this to good use immediately.

 441. Dec05 Hello there, I found your site via Google while searching for a related topic, your web site came up, it looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 442. Lovely! I pinned it. Although I pin everything these days. And I'm with Grandma G on the snowlessness this Christmas – we might have to make about a million of these this Christmas Eve if we want anything close to a white Christmas. Have a lovely brown Christmas, Jess!

 443. If you have got no cash to go to the cinema and are in the mood for watching some excellent movie and you are reading my comment right now, just stay connected-go to fillmsi.co.cc and delight in in free watching the newest films.. I recommend you all do the same of you wanna save some money..

 444. Ah, i see. Well that’s not too tricky at all!”

 445. ab25aBut if your potential future husband won’t wish a regular ring, you may search for a ring which includes numerous smaller sized expensive diamonds on there. Referred to as baguettes, they’re small expensive diamonds that are pieced collectively within the ring to present the style of the gemstone group. These types of bands seem lovely and they are often chosen in excess of conventional, single-stone wedding wedding rings. b967

 446. You’ve managed a first class post

 447. Dear Mary,Thank you for this lovely recipe, my eldest daughter LOVES shrimp and with the advantage of the speed of this dish, I know I'll use it again and again. It looks delicious.Mary x

 448. – That’s a great idea – I’ll have to start doing that with my Dr. Bronner’s. I’ve also heard of using it for laundry detergent too, which I want to look into. I could make a button…I’ll have to look up how to do that and get back to you!

 449. Very interesting points you have remarked, thanks for putting up. “Success is a journey, not a destination. The doing is often more important than the outcome.” by Arthur Ashe.

 450. Is that really all there is to it because that’d be flabbergasting.

 451. I’m impressed. You’ve really raised the bar with that.

 452. selective ins diyor ki:

  Had five generations of my family eaten at the Union, Id probably defend the place too. But they didnt. Nor did most of my readers families. Not all of us like canned kidney beans on our salad.

 453. Vicki, I just read your blog. Jane gave me the link when I asked about you and Guy and the kiddos and how you were doing. I am thrilled to read your entires; I have read many blogs and you are the queen. I enjoyed Guy’s entry as well. The photos are wonderful and your writing exquisite. I am so glad that you are all well and having such great adventures and writing about it. All blessings and traveling mercies.

 454. From how I remember it, immediately after this episode first aired the continuity announcer made a "wauugh, that was so creepy" noise before starting with the proper continuity announcing.

 455. cheap insurance diyor ki:

  That’s more than sensible! That’s a great post!

 456. Everyone is missing the dichotomy here…There are professional nannies from Latin countries that get paid very well to come here and help raise and teach children.Penelope can’t afford a professional, well-educated nanny. She opted for bargain-basement.Penelope’s effort to make herself sound superior is the dichotomy. She’s actually telling you she’s broke, and made a terrible decision.Anybody who reads this blog knows Penelope’s horrible background. She’s always going to try to sound superior…but we all know the reality.

 457. Life is short, and this article saved valuable time on this Earth.

 458. She’s so damn precious, this kid!!! But Celebrity Babiess – she wore it twice, so it must be a favorite? I know these celebrities makes so much more money than me, but really, to the point that we are surprised their kids wear the same thing twice?

 459. I’m not easily impressed but you’ve done it with that posting.

 460. What liberating knowledge. Give me liberty or give me death.

 461. Nós fazemos em casa essa receita há muitos anos! Chega a dar vergonha quando a pessoa pede a receita e descobre o quanto é fácil, rsrs. Nós utilizamos o creme de leite fresco, pois o sabor fica mais delicado que o do industrializado, e para misturar e não danificar a textura do creme de leite, apenas um garfo!Quando quero agradar, sirvo essa mousse, pois é garantia de prato vazio!!!

 462. That is one race I wish I had run with a friend. The canyon is pretty, but it isn’t the most exciting race in the world. I am glad the compression socks did the trick!

 463. Having worked for tips as a youth, I have no problems leaving tips. Also you gotta figure that if the employer paid a good wage, the coffee would cost a lot more. Consider making your own coffee. Much cheaper and the quality is much better.

 464. boa tarde. eu queria saber como faço para fazer o tratamento ,queria saber os valores. fiz uma laqueadura tubaria a tres anos e 7 meses queria engravidar de novo tenho 26 anos.ficarei grata se puderem me ajudar.

 465. Ciao Camilla!!!! I’m Italian and everyday I’m going in your blog… I wish you a nice trip!…and in Rome testing icecream and pizza cut…are very good!!!

 466. Short, sweet, to the point, FREE-exactly as information should be!

 467. Salut Sophie !ça fait bien envie mais je ne suis pas cuisinier par contre j’apprécie les bons plats (et le vin rouge qui va avec) alors je ne demande qu’à goûter…BisousStéph.

 468. TRÈS classe : cette tenue te va vraiment bien!Je ne suis pas fan des jupes taille haute mais ces photos donnent envie d’en porter….Bizz

 469. Kom even dag zeggen! En voor Rikus, je berichtje gevonden, dank je wel, erg lief.Ik denk en denk, wat komt er bij me op als ik het werk zie: Ik denk aan mevrouw houdt van gerookt vlees.

 470. Ph.H,Vous l’aurez compris, c’est la réplique de John Merrick « non, je ne suis pas un animal, je suis un être humain, humain » Moi, je n’ai pas d’âme (cédé pour 3.800 dollars à une chaîne de pizza nommée Hell Pizza). Non, vraiment, je ne plaisante pas.

 471. Finally! This is just what I was looking for.

 472. A piece of erudition unlike any other!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.