Home » Baldiz Sex Hikaye » 41 Yaşındaki Evde Kalmış Baldızımı Sikiyorum

41 Yaşındaki Evde Kalmış Baldızımı Sikiyorum

Ben Serdar, 37 yaşında, 1.75 boyunda, atletik yapılı birisiyim ve Samsunda yaşıyorum. Karımla aynı yaştayız ve aramız çok iyidir, sikişmediğimiz gün yok gibidir. Karımın da benim gibi memur olması nedeniyle, çocuklara bakmak için, bazen baldızımı yanımıza alırız, bizde birkaç ay kalır gider. Baldızım karımdan 4 yaş büyük (41 yaşında), esmer, uzun boylu, zayıf, ince belli, hafif geniş kalçalı, dolgun memeleri ve dudakları olan, sexy birisi olmasına rağmen, halen bekardı. Baldızıma sürekli, “Kızım evlen artık, bak açılmadan iade olunanların hesabı ağır oluyormuş!” diyerek takılırım. Baldızım ise bana cevap vermez. Gerçi baldızımı isteyenler olurdu, ama anlaştığı erkeklerle düğüne birkaç hafta veya gün kala evlenme işleri bozulurdu.

Baldızımın en son evlenme işi bozulunca yine bize geldi, kayınpederim ile kavga etmişler ve bizde bir müddet kalacaktı. Bu seferki gelişinde, baldızıma alıcı gözü ile baktım. Baldızım yaşına göre dipdiriydi, memeleri, kalçaları ve vücut hatları adamı baştan çıkarıyordu. Ve ben baldızımı nasıl sikerim hesaplarına başladım. Bazen karımı sikerken, “Ablan evli olsaydı, şimdi birkaç kez de ona kayardım!” diyerek karıma takılıyordum. Karım da, “Sakın öyle birşey yapıp ta Ablamın hayatını karartma!” diye beni tembihliyordu. Baldızım ise bizim evde kaldığı zamanlar herzamankinden daha rahat giyiniyor, benden bir zarar gelmeyeceğini düşündüğünden, sürekli Frikik veriyor, beni azdırıyor, kabaran sikime bakarak gülüp geçiyordu.

Bir gün baldızımla Ladeş oynadık ve iddiaya girdik, kandıran en beğendiği takım elbiseyi alacaktı. Baldızım beni Ladeşlemek için birkaç denemede bulundu, ama kanmadım. Bir akşam karımla otururken kahve istedim. Gelen kahveyi baldızım ikram etti, gömleğinin iki düğmesi açık, memeleri sütyen içerisinde sıkışmış bir halde görünce, aklım gitti, oynadığımız Ladeş oyununu unutttum ve kahveyi aldım. Baldız hemen, “Ladeşşşş!” dedi ve “Kız kocanı kandırdım!” diyerek karıma takıldı. Karım da, “Evet kaybettin Sedar! Yarın gidin ve Ablamın elbisesini alın!” dedi. Ben de yenilgiyi kabul ettim ve “Tamam söz, yarın alalım!” dedim. Baldızım sevinçten havalara girdi tabii.

Ertesi gün, mağazalardan baldızıma elbise bakmak üzere, baldızımla evden ayrıldık. Çarşıya indik ve birlikte mağazaları gezdik. Parasından değil, ama baldızın beğendiği elbiseleri ben beğenmiyordum. En son girdiğimiz mağazadaki elbiseler çok güzeldi, ama bu sefer de baldız bir türlü beğenemiyordu. Baldız kabinde elbise denerken, reyona bakan bayana, “Bir müşteriyi kandıramıyorsunuz, ben sizin patronunuz olsaydım hemen kovardım!” dedim. Satıcı bayan da, “Beyefendi yeter ki siz isteyin, ben satarım, nasıl birşeyler olsun?” dedi. “Seksi ve dikkat çekici kıyafetlerden olabilir!” dedim. Bunun üzerine satıcı bayan baldızımı alıp başka bir reyona götürdü. Baldızım ordaki elbiselere bakarken, bayan bana, “Eşinizin tarzı nasıldır?” diye sordu (Baldızımı karım sandı). Ben de, “Kendisini ikna ederseniz her şeyi giyer!” dedim.

Baldızım bayanın verdiği açık dekolte elbiselerden birkaç tanesini denedi. Baldızımın vucüdunu ilk kez bu kadar açık görüyordum, çıldıracak gibiydim. Baldızıma, “Kız, çok güzel yakıştı, hangisini istersin?” dediğimde, bana sırt dekoltesi olan, memelerinin üstünü açıkta bırakan, tek parça bir elbiseyi gösterdi. Bu elbise belden bağcıklı idi. Baldız, “Bunu beğendim, ama pahalı!” dedi. Ben de, “Orasını merak etme!” dedim. Baldızım kabine girdiğinde, bayana, “Şimdi de Sexy birkaç tane de iç çamaşırı gösterin!” dedim. Bayan, “Kime?” dedi. “Bana. Eşim değil mi, giyeceği iççamaşırını da zevkime göre alayım. Siz ne tavsiye edersiniz?” dedim. Bayan beni bir başka reyona götürdü, raftan bir takım iççamışırı aldı ve “Yeni moda Tanga, bayanlar çok tercih ediyor, altı açık.” dedi. Şaşırmıştım, “Nasıl altı açık?” dedim. Bayan gülerek, “Vajina kısmı açık, istediğiniz zaman işinizi görebilecek şekilde. Göstereyim mi?” dedi. Ben de, “Gösterin!” dedim. Görünce iyiden tahrik oldum!

Baldızımın vücut ölçülerine göre bir takım şeçtim, ve aynı takımdan karıma da aldım, paketlettim. Baldızım kabinden çıktıktan sonra, birlikte bir elbise de karıma beğenip, iki ayrı paket yaptırdık, hepsini ödedim ve mağazadan ayrıldık. Arabaya gittik. Baldızım arkaya binmek isteyince, “Öne gel kız!” dedim ve öne geldi oturdu. “Güle güle kullan baldız!” dedim. Baldız da, “Teşekkür ederim Enişkom, ilk kez kadınlığımı vurgulayan bir şeyler giyeceğim!” dedi. Ben de, “Hadi bakalım… Şu ana kadar kadınlığından henüz birşey göremedim! Eve varınca artık Eniştene küçük bir gösteri yaparsın!” dedim. Baldızım utandı kızardı, yanaklarımdan öperek tekrar teşekkür etti ve evin yolunu tuttuk…

Eve vardığımızda baldıza, “Şimdi dene de üzerinde net bir şekilde göreyim!” dedim. Baldız sevinçle, “Tamam!” dedi ve gitti, giydi geldi. Yeni aldığımız elbise ile baldızın vücudu muhtşem görünüyordu. Baldıza, “Çantada iç çamaşırı da vardı, onu da giydin mi?” dedim. Baldız utanarak, “Hayır, giymedim Enişte!” dedi. “Hadi ozaman giy de bir bakayım!” diyerek giymesini istedim. Baldız, “Ama Enişte ayıp!” dedi. Ben de, “Kız evde kimse yok, bir görsem ne olur ki?” diye ısrar edince, “Peki!” diyerek gitti, giyip geldi. Oturduğum yerden kalktım ve elbisenin öndeki bağını çözdüm. Sütyeni transparandı ve memeleri muhteşemdi. Aşağıya baktığımda baldızın amı traş olmamıştı, sıkışan külodun alt açık kısmından amı ve amının kılları dışarı taşmıştı. “Arkanı dön!” dedim. Baldız, “Arkası yok gibi birşey Enişte, arkası incecik bir ip, o da kıçıma girdi nerdeyse!” diyerek utana kızara döndü arkasını…

Harbiden Tanganın ipi resmen götüne girmişti, “Ulan bacınla evli olmasam şimdi ne sikilirdin!” dedim. Baldız hemen, “Hoop! Enişkom ileri gitme!” dedi. “Tamam tamam, söz ileri gitmeyecem baldız!” diyerek, elimi alt kısmına attım ve amını sıvazladım. Baldız benden böyle birşeyi beklemediği için irkilince, “Kız hiç elletmedin mi?” dedim. Baldız, “Ellettim elletmesine de, ama kimse girmedi daha!” dedi. “Ben gireyim mi?” dedim. “Olmaz Enişte! İleri gitmek yok!” dedi ve kendini biraz geri çekti. “Tamam tamam, sen bilirsin!” diyerek amına ellemeye devam ettim. Baldız, “Yapma Enişte!” diyordu. Bu arada sikim kazık gibi olmuştu, baldızı belinden tuttum kendime çektim, sikimi çıkarıp zorla eline verdim. Sikimi biraz elledikten sonra elini çekti. Baldız sürekli, “Olmaz! Yapma! Sen benim Eniştemsin!” diyor, kendisini benden kurtarmaya çalışıyordu. Bense bırakmıyor, amının içlerine parmağımı sokuyordum. Baldızın amı iyice ıslanmıştı. Diğer elimle de memelerini sıkıp, sütyenin üzerinden biraz emmeye çalıştım. Baldız iyice tahrik olmuştu, tam sikilecek kıvama gelmişti, amından sıvıları akıyordu. Birden kendimi toparlayıp çekildim ve baldızı o halde bıraktım, “Giyinebilirsin!” dedim. (Siktirmek istediği zaman kendisi yalvarsın diye).

Akşam karım eve gelince, baldız yeni aldığımız elbiseyi giydi, karıma gösterdik. Karım çok beğendi, aynısından kendisine de istediğini söyledi. Ben de kendisine de aldığımızı söylemedim, sonra sürpriz yapmak için, “Olmaz başka model olsun!” dedim. O gece baldız, bacısının görmediği her fırsatta, yeni elbisesiyle bana değişik değişik pozisyonlarla amını gösteriyor, bacısı mutfağa geçtiğinde eteğini yukarı çekip amını eliyle açıyor, beni iyice tahrik ediyordu. O gece baldıza bir şey yapamadan yattım, ama karımla sabaha kadar sikiştik. Hem de ne sikişme! Karım, “Sana ne oldu bu gece böyle, yoksa Ablam mı seni azdırdı? Bana bak Serdar, Ablama bir şey yapmadın değil mi?” dedi. Ben de, “Aşk olsun karıcığım, bana güvenin yok mu?” dedim. “Güveniyorum da, yine de belli olmaz! Ablam o elbiseyle çok Sexy olmuş!” dedi. Ben de sürprizimi yaptım ve karıma da aldığım elbiseyi ve iç çamışırını verdim. Karım çok sevindi ve hemen aldıklarımı giydi. Karım da çok Sexy olmuştu. O gece, bir kez de o (am kısmı açık) iç çamaşırı üzerindeyken siktim karımı.

Baldıza uyguladığım Strateji etkisini göstermeye başlamıştı. Baldızım artık her gün bana frikikler veriyor, ama ben oralı olmuyordum. Karımın işte olduğu ve benim de izinli olduğum bir gün evde oturuyordum. Baldız yanıma geldi, “Enişkom sana birşeyler mi oldu?” dedi. Ben de, “Ne olmuş bana?” dedim. Baldız da, “İlk gün bu elbisenin içinde beni neredeyse sikecektin, şimdi tık yok! Bacım yatakta seni çok mu yoruyor, yoksa kalkmıyor mu seninki artık?” dedi. Gülerek, “Ne o baldız, canın birden yarak mı çekti? Hani Enişten oluyordum, unuttun mu?” dedim. “Unutmadım Enişte de, artık dayanamıyorum!” diyerek kucağıma oturdu ve sikimi ellemeye başladı. “Dur kız yapma, azdırma beni, bacın öldürür valla beni!” dedim. Ama baldız taşaklarımı sıkıca avuçlayarak, kulağıma, “İkimizin de kocası olmak istemezmisin Enişte? Bacımı siktiğin gibi beni de siksene!” dedi. “Olur mu kız? Sikmesine sikerim de, sen bakiresin, sonrası ne olacak?” dedim.

Baldız da, “Enişte yaşım 41 olmuş, bundan sonra beni kim alıp da başına bela eder? Bu zamana kadar sikilmeden durmanın ızdırabını bana sor! Artık daha fazla dayanamayacam, beni sikmeni istiyorum!” diyerek sikimle oynamaya devam etti. Ben naz yaptıkça baldızım iyice azıyordu. Ayağa kalkarak, eteğini beline kadar topladı, aldığım (am kısmı açık olan) iç çamaşırını giymişti yine. Bacağının birini kaldırıp ayağını koltuğa koyarak, yeni tıraş ettiği belli olan amını, külodun açık olan kısmından bana göstererek, amının içini açıyor, parmaklıyor ve sikmem için resmen yalvarıyordu. Amacıma ulaşmıştım artık ve sikim de kazık gibi olmuştu. Hemen koltuktan kalkıp, yerime balızı oturttum, kendim de yere halıya, bacaklarının arasına dizlerimin üzerine çöktüm ve baldızın amını yalamaya başladım. Bir elimle de memelerini avuçluyor ve sıkıyordum. Baldız gözlerini kapatmış, artık olacakları bekliyordu…

Baldızın amını yalayarak, baldızı bir posta Orgazm ettikten sonra, yerimden kalkarak fermuarımı açtım, sikimi çıkartıp, “Em!” diyerek baldızın ağzına uzattım. Baldız sikimi tutarak, “Nasıl yapacam bilmiyorum ki Enişte?” dedi. “Dondurma yalar gibi yalayacaksın baldız, ağzına alıp emeceksin işte!” dedim. Baldız sikimin başını yalayıp emmeye başladı. Fakat sadece başını ağzına alıyordu, hayatında hiç sakso çekmediği bariz bir şekilde belli oluyordu. Çenesinden tutup, “Baldız ağzını biraz daha aç!” deyip sikimi biraz daha soktum ağzına. Fakat baldız kusacak gibi oldu ve sikimi ağzından çıkararak, “Enişkom ağzıma sığmıyor işte, ağzıma alacağıma amıma soksana!” dedi. Ben de, “Merak etme amına da sokacam, sırası var!” diyerek, sikimi baldızın ağzına yeniden verdim ve ensesinden çekerek, ağzına gidip gelmeye başladım. Sikim baldızın gırtlağına dayandıkça, baldız nefes alamıyor, gözlerinden yaşlar, ağzından burnundan salya sümük geliyordu. Birkaç kez daha çıkarıp sokarak, baldızın ağzına boşaldım. Yarısı direkt midesine fışkırdı…

Sikimi ağzından çeker çekmez, baldız elini ağzına tutarak banyoya koştu ve ağzında kalanları lavaboya tükürdü. Ben de arkasından gittim, baldız lavaboda elini yüzünü yıkarken, ben de duşun süzgeciyle sikimi yıkadım. Baldız ağzını yıkadıktan sonra bana kötü kötü baktı ve sitemkar bir sesle, “Niye yaptın böyle birşeyi Enişte, insan bir haber verir Boşalıyorum diye!” dedi. Hemen lavabonun önünde duran baldızın arkasına yanaştım ve ellerimi öne, göğüslerine attım. Göğüslerini okşayarak, ensesini öptüm ve “Kusura bakma baldız, birdaha haber verip öyle boşalırım!” dedim. Bu arada sikimi kalçalarına iyice bastırıyordum. Ve çok geçmeden sikim yeniden sertleşmişti…

Baldızın yönünü kendime çevirerek dudaklarına yumuldum, öpüşmeye başladık. Okadar ateşli öpüşüyorduk ki, saatlerce öpüşebilirdik. Fakat lavabonun taşı baldızın belini ağrıttığı için tekrar salona geçtik. Baldızı koltuğa oturtup memelerini sütyeninden çıkardım. Baldızın memeleri taş gibiydiler, karım baldızımdan yaşça daha küçük olmasına rağmen, karımın memeleri bu kadar sert değillerdi. Baldızın memelerini iyice yaladım emdim. Bir elimle de amını okşuyor, amını götünü parmaklıyordum. Baldızı yine iyice azdırmıştım, “Sik beni artık Enişte!” diye kıvranmaya başlamıştı. Ayağa kalkarak sikimi ağzına vermek istedim, ama baldız ağzını açmıyordu. “Bak şimdi iyi yalaman lazım ki, amına rahat girsin, canın yanmaz!” deyince, baldız ağzına aldı, emmeye ve yalamaya başladı. Tam o sırada kapı çaldı! Hemen toparlandık, üstümüzü başımızı düzeltip kapıya baktık. Karşı komşunun 22-23 yaşlarındaki kızı gelmişti. El işi örneği almak istediğini söyleyerek içeri girdi ve oturdu. Hep birlikte kahve içtik. Kız sanki inadına yaparcasına akşama kadar oturdu, akşam karım gelince el işi örneğini alıp gitti. Bu kızı da çok beğeniyordum, ama baldızım kadar değil…

Yani anlayacağınız o gün de baldızı sikemedim. Ertesi gün işteydim, baldızımı aradım, “Nasılsın baldız, ne yapıyorsunuz?” gibilerinden. Baldız da, “Enişte bilgisayara bakıyorum, ama hiç Pornoresim ve film bulamıyorum!” dedi. Ben de, D diskinde saklı olan Pornofilmlerin yerini söyledim, “Ordaki filmleri izle, yarın uygularız!” dedim ve kapattım. Akşam oldu, karım çocuğu emzirirken, baldızı birkaç kez sıkıştırıp, amını ve memelerini elledim. Baldız, “Enişkom dayanamıyorum artık, sikişmek istiyorum!” dedi. “Sabret kız başkasına deldirme sakın!” dedim. Baldız da, “Deldirmek için seni bekliyorum, ama sabrım kalmadı!” dedi. O gece de baldızımı sikemeyişimin acısını karımdan çıkarırcasına, karımı deli gibi iki posta siktim. Karım, “Bu günlerde sürekli yapmaya başladın, noluyor lan?” dedi. “Azıyorum napıyım?” dedim. “Aman başkasına gitme, ben çileni çekerim erkeğim!” dedi ve uyuduk.

Sabah karımı işe bırakırken, akşama arkadaşlarımla gezeceğimi, eve geç geleceğimi söyledim vadalaşıp ayrıldık. Hemen baldızı aradım, “Hazırlan geliyorum!” dedim ve evin yolunu tuttum. Arabayı arka sokağa, evden uzak bir yere bıraktım ve eve gittim. Kapıda ayakkabıları çıkarıp elime aldım ve içeri girdim. Baldızım, “Enişte odamdayım!” diye seslendi. Odasına girdiğimde baldız yatakta çırıl çıplaktı. “Hadi baldız, o elbiseyi ve külodu giy, seni onun içinde sikeceğim!” dedim. Baldız da, “Üff Enişte, bir de onlarla vakit kaybetmeyelim, artık dayanamıyorum!” diyerek yataktan çıktı ve hemen beni soydu ve sikime yapışarak, “Filimlerden emmeyi öğrendim!” diyerek, sikimi emmeye başladı. Gerçekten güzel sakso çekiyordu, aynı filmlerdeki karılar gibi yapıyordu. 10 dakika kadar sakso çekti. Sikimi ağzının derinliklerine alıyor, çıkarken de sıvazlıyor, ağzının salyalarını silerek sikimi kurutuyor ve beni iyice tahrik ediyor, sikim sanki daracık amın içerisindeymiş gibi hissediyordum…

Artık sikim kıvamına gelmişti, “Yeter bu kadar!” dedim ve baldızı yatağa yatırdım, üzerine çıktım. Baldızın amı da sırılsıklam olmuştu. Amına yerleştirmek için sikimi sürtüp sürtüp çekiyordum. Baldız bir eliyle sikimi yakaladı ve “Şunu yerine sok artık Enişte!” diyerek, öteki eliyle amının dudaklarını iki yana çekti, sikimin başını amının ağzına dayadı. Yavaş yavaş amına girmek için yükleniyordum, fakat amı çok dar olduğundan sokmakta zorlanıyordum. Zar zor başını biraz sokmuştum. Amı çok sıkıydı girmiyordu, iyice zorlamaya başladım. Bastırdıkça giriyor, girdikçe baldız inliyor ve sızlanıyordu. Birazını daha sokmuştum ki, amının içi alev alev yanıyordu. Tam sikim kızlık zarına dayanınca, baldız birden eliyle beni itekledi ve “Dur Enişte, ileri gitme!” dedi. “Noldu amına koyum, vaz mı geçtin?” dedim.

“Evet Enişte korkuyorum, beni bozmadan vakit geçirsek olmaz mı Eniştem? Ne olur beni bozma!” dedi. Nasıl sinirlenmiştim ama! Hay amına koyayım! Sikermisin sabaha mı bırakırsın? Mecburen, “Tamam!” dedim ve bu şekilde yavaş yavaş girip çıkıyor ileri gitmiyordum. Tam da amı sikime alışmış, amı iyice sulanmış, açılmaya başlamış, sikilecek kıvama gelmişti! Yetmiyormuş gibi bir de aramıza yastık koydu, ileri gitmemem için. Anca belirli bir yere kadar girip çıkıyordum. Tamamını sokturmasa da, artık iyice hızlanmıştım. Baldız da iki eliyle göğsümden iterek beni kendinden uzaklaştırmak istiyordu, bu da beni daha da sinirlendiriyordu. Birden gözüm karardı, aramızdaki yastığı çekip attım, “Madem tam anlamıyla siktirmeyecektin, beni neden bu kadar uğraştırdın Orospu!” dedim ve var gücümle abandım! Abanmamla sikimin tamamının amına girmesi, kızlığının bozulması ve ciyaklayarak bağırması bir oldu! “Geçmiş olsun baldız!” diyerek kökledim. Artık deli gibi gidip geliyordum…

Sikim baldızın amının derinliklerine indikçe, baldızım kendini sıkıyor, hem ağlıyor hem de sarsıla sarsıla boşalıyordu. Baldızın amını 15-20 dakika siktikten sonra, tam boşalmak üzereyken sikimi dışarı çıkardım, baldızın göbeğine ve memelerine kadar attırarak boşaldım. Baldızımın amından halen hem kan geliyor, hemde amının sıvıları dışarı akıyordu. Hemen yatağın başucunda duran kağıt mendillerle önce sikimdeki kanları sildim, sonra da baldızımın amından akan kanları temizledim. Baldızım sitemkar bir şekilde, “Enişte neden hepsini soktun, ben öyle negüzel idare edecektim!” dedi ve tekrar ağlamaya başladı. Nedense ağlayan kadınlar beni daha çok sinirlendirir. Hiç bir şey söylemeden, duş almak için banyoya gittim. Duşumu aldım, aynanın karşısında kurulanırken baldızım geldi. Ağlaması bitmiş, arkamdan bana sarılıyor, şirinlik yapıyordu. “Üfff be baldız git başımdan, böyle maymun iştahlı olduğunu bilseydim valla sikmezdim!” dedim. “Kızma be Enişte, iyi ki siktin, sen sikmeseydin kim sikecekti?” dedi. Ben de, “Tamam tamam, hadi duşunu al!” dedim ve üzerime bornozu giyip banyodan çıktım.

Yarım saate yakın baldız banyodan çıkmayınca, gidip bakmaya karar verdim. Banyoya girdiğimde baldızım küvetin içerisine yatmış, amını sudan dışarı çıkartıp amına bakıyor, amının dudaklarıyla oynuyor, elleriyle amının dudaklarını açıp kapatıyor, şak şak amına vuruyordu. Baldızı öyle görünce sikim yeniden kalkmıştı. “Ne oldu kız, napıyorsun?” dedim. Baldız da, “Hiiç, amımla oynuyorum! Şimdi ben kadın mı oldum Enişte?” dedi. “Evet, geç kalmış bir şekilde!” dedim. “Enişte neolur sikiştiğimizden bacımın haberi olmasın, tamam mı!” diye tembihledikten sonra, “Hamile kalmam değil mi Enişte? Amıma boşalmadın değil mi? Amımdan akan sıvılar senin değildi değil mi?” dedi. “Hayır, korkmana gerek yok!” dedim ve ellerinden tutarak küvette ayağa kaldırdım. Ben de küvete girip, küvetin içine oturdum. Sikimi elimle tutarak, “Arkanı dön ve yavaş yavaş otur!” dedim. Baldız saf saf, “Ne olacak, ne yapacağız?” diyerek arkasını döndü. “Ne olacağı var mı, birdaha sikmek istiyorum!” dedim. Baldız, “Ama acıyor halen!” dedi. “Eee, olacak o kadar!” diyerek, kalçalarından tuttum kendime çektim, amının dudaklarını ayırıp, sikimin üstüne oturttum…

Ve küvetin içerisinde tekrar başladık baldızımla sikişmeye. Suyun içindeki sikişimiz yarım saat kadar sürdü. Baldızı iki kere Orgazm ettikten sonra, ben de boşalmaya yakın amından çıkararak ağzına verdim, “Şimdi de yala!” dedim. Baldız sikimi iştahlı iştahlı yalarken, yine haber vermeden ağzına boşaldım. Baldız tabi hemen kusmaya başladı…

Yine haber vermeden ağzına boşaldım diye, iki gün hiç konuşmadı benimle, taaki amı kaşınmaya başlayıncaya kadar. Kaşıntısı tutunca kendisi gelerek, “Enişkom sikişelim mi?” dedi. O günden beri baldızım artık bizle birlikite yaşıyor. Evlenmeyi de düşünmüyor. Bu arada baldızım ağzına boşalmama da alıştı, artık ne var ne yok kusmadan tükürmeden yalayıp yutuyor, hepsini midesine indiriyor. Ben de her iki bacıyı da aynı gün içinde sikmenin zevkini yaşıyorum. İki Evlilik bu olsa gerek!

481 thoughts on “41 Yaşındaki Evde Kalmış Baldızımı Sikiyorum

 1. It was dark when I woke. This is a ray of sunshine.

 2. For ett herlig gjesterom ! De har det flott der gjestene dine vil jeg tro :)Kommoden ble kjempe fin i hvitt ! Liker stilen din :)Ha en fortsatt god kveld.Klem Birgit

 3. Surprisingly well-written and informative for a free online article.

 4. I am reading on other birther blogs that Larry Klayman does not even have a license to practice law in CA and that he has not filed any of the pleadings that he promised. I am given to understand that he is also in serious trouble for non-payment of child support in the State of Ohio.What gives?

 5. Life is short, and this article saved valuable time on this Earth.

 6. I like picking up some protein filler at my local beauty supply store and adding it to my deep conditioner, then leaving it on for 5 minutes or overnight and rinsing in the morning. Also, I've noticed that by leaving my hair natural most days and only using the blow dryer/flat iron once or twice a week my hair has gotten really shiny and healthy!

 7. Hats off to whoever wrote this up and posted it.

 8. Spin the pedal so it’s off-center in the hi-hat stand (pedal closer to one leg). Not all stands allow that but if you’re using a double-bass pedal it’s kind of a must or you won’t be able to get them close enough.

 9. Jan M. Fijor pisze:Problem polega na istnieniu wyboru. A wiec czy ludzie sie na cos zgadzaja, czy sa do takiej zgody zmuszeni? Generalnie ma pan racje, ze wiedzieli, zanim podjeli sie dzialalnosci, ale staja nagle przed wyborem; zastosowac sie do regul gry i upasc, czy moze nie stosowac, i przetrwac…wraz z personelem? Pozdrawiam

 10. Real brain power on display. Thanks for that answer!

 11. The dreaded display latency/lag. It’s a tricky topic, and a well known issue. It happens because the monitors are now processing very high def images which are “pre computed” by your computer if it’s a modern one. Meaning the computer is generating “visuals” before you see them. The monitor has to keep up with this and they have just enough processing power to size visuals that aren’t ‘native’. Some screens are worse than others, so always read reviews before you buy.

 12. Ett första bra steg vore ifall Tories kom tillbaka till EPP gruppen och där tillsammans med (M) stärker falangen inom EPP som arbetar mot en del tyska och franska partibröder som gillar jordbrukssubventioner m.m.

 13. Verifique o tamanho dos arquivos baixados!As partes de 01 a 03 deverão ter 700Mb e a parte 04 devrá ter 357 Mb. caso os arquivos baixados não tenha estes tamanhos, limpe a cache de seu navegador e baixe as partes danificadas novamente okay!Grato pela visita!

 14. Thank you for this great tutorial! I just started doing embroidery and could never get a french knot to work. Now I understand what I was doing wrong!Your embroidery is really beautiful too!Have a great day.Greg from Canada

 15. Weihnnachten ein Fest der Besinnlichkeit und Nächstenliebe!Schön das es so etwas noch gibt.In einer Welt die rücksichtslos und zu schnelllebig ist.Wünsche dir und deiner Familie ein schönes Weihnachtsfest! Liebe GrüßeJenniAzubine

 16. Ohhhh, Oakley is smokin' hot, Katharina! Love him and I am totally, absolutely, unbelievably in LOVE the new City Girl stamps that I am seeing here and there!!! Stunning and so much FUN! The DT is workin' it cuz I can't WAIT to get these City Girls and sexy Oakley. I will be first in line on the 25th,lol!Hope you are enjoying your hols!Hugs,t

 17. It’s pretty much done, boxed, and bow-tied. All that remains is the distribution deal, and I think that hinges on how soon we can get a crow bar and ski mask. :p

 18. As you get to know me you will quickly see that I can never seem to find the right words to say about anything or everything. But I can promise you that I will wish on all the stars I can find for you.

 19. Until I found this I thought I’d have to spend the day inside.

 20. Ashley~ Oh, I so understand not wanting to ‘jinx’ anything! It must have been such a stressful time, the excitement and the fear. I do hope her sister doesn’t know she’s got the ‘runner-up’ name. I love your book titles! Without knowing the stories connected of them, they really seem like they’d be a great encapsulation of the themes. But also catchy as far as popular fiction titles.

 21. Along with every thing that appears to be developing within this particular subject material, all your perspectives happen to be relatively radical. Nonetheless, I appologize, but I do not give credence to your whole plan, all be it radical none the less. It appears to us that your remarks are not totally justified and in simple fact you are yourself not even completely confident of your point. In any case I did appreciate reading through it.

 22. I mangled my gem directory and install of Ruby, so I started over and am following the advice here: Setting up Rails Development Environment on Windows Vista/XP by tabrez. After that simple install (it worked!) I decided to go with “Hello, World” Web

 23. If you’re still on the fence: grab your favorite earphones, head down to a Best Buy and ask to plug them into a Zune then an iPod and see which one sounds better to you, and which interface makes you smile more. Then you’ll know which is right for you.

 24. missä tossa leivässä lukee paakkuuntumisenestoaine E535, lukee vaan että: Luomutäysjyväruisjauho (73 %), vesi, suola (0,7 %). Ruista 100 % viljaraaka-aineista.ja suolatonta leipää ei voi oikeen tehdä, leipään ei tule kunnon sitkoa ilman suolaa.

 25. Ich reihe mich in die Seufzer ein. Wie Eline ging es mir gerade beim Bild anschauen und Rezept lesen. Kann ich ein paar ab haben? 😀

 26. That hits the target dead center! Great answer!

 27. The problem with videos getting stuck on the loading screen and not playing has NOT gone away! It's still happening! I sent a message to youtube and I got back a response saying it was a temporary problem that has now been fixed. YEAH RIGHT! Anyone with this problem should start complaining to youtube BIG TIME!! This is getting ridiculous and they will only address it seriously if they get a big enough response.

 28. I’ve started to pull in some serious cash…? best day so far was $2900. Find the right niche and here’s no limit to how much earn. Check this if you wana learn how –> bit.ly/QiwiEr?=yuejva

 29. This piece was cogent, well-written, and pithy.

 30. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is excellent, let alone the content!. Thanks For Your article about Crianças podem praticar Pilates? | Vittalisa .

 31. For me Skype is a must, all the rest is just fun which can entertain you when you have free time. I am cute to see the Angry birds here!

 32. June 5, 2012 – 11:07 am Here in the UK – not seeing this happen yet? The new LOCAL tab appears down the left hand side in Google+ account. But no means yet to edit the Places/Local listing??

 33. Congratulations are in order pertaining to post a great advantageous site! Your blog isn’t mainly beneficial but will also tremendously innovative way too. Presently there are almost always particularly handful of those that might prepare low number of easy content articles that will attractively. Keep up monetary management crafting!

 34. Great insight! That’s the answer we’ve been looking for.

 35. Well the skin on your duck looks gorgeous. But doesn’t that frustrate you with recipes? The thing that gets me the most is the cooking time – nearly double the time you expect can really throw things off. As for cooking duck, we always roast it. I’ve never tried to dip it in boiling water. I have no doubt I would have burned myself!

 36. Great list it brought back a lot of mimereos. I still have a Mattel football game. I might also have a Simon. You definitely need to do another list. You must include Speed Racer.

 37. That takes us up to the next level. Great posting.

 38. Han devuelto el material incautado después del escándalo que se ha montado. Y tienes razón, una vez superado "la forma" y que los niños no tienen culpa, qué ha pasado con este colegio PRIVADO para que deba a la Seguridad Social esa ingente cantidad de dinero y cómo se lo han consentido durante tanto tiempo.No entiendo nada.Un beso

 39. Scrivi il tuo commento Puoi usare questi tags HTML : <a> <abbr> <acronym> <b> <blockquote> <cite> <code> <del> <em> <i> <q> <strike> <strong> Ricevi un avviso se ci sono nuovi commenti. Oppure senza commentare.

 40. Hi Bev,Beautiful cards! I especially like the wedding card. That stamp is on my wishlist. I luv the papers you used on the card. the organza ribbon flower you make is very nice. Which adhesive did you use to adhere the glamour dust? I like how you colours the Magnolia image. Luv the colours used.xoxo,Lori

 41. Review by Damien M. Gregory for Rating: I couldn’t be happier with this sight; works perfectly. I have it installed on a Mossberg 590A1 Mariner (12 gauge), and the flip-up detent holds up to the recoil of 3″ mag loads. The click adjustment for windage is simple and solid, and the mount is very secure.

 42. How old for laser eye surgery?So I have bad eye vision, and my dad was one of the first to get laser eye surgery when he was much younger. I’m just wondering how old you have to be to get laser eye surgery (with parental permission). Ive heard it’s 18, but also 16 as well. Im 14 going on 15 in a month. Ive looked it up but its hard finding it. Thanks for reading and answering!

 43. Just came across yout site will researching Lordship Salvation. I was wondering if some can comment on THE GOSPEL IN THE GOSPELS: ANSWERING THE QUESTION “WHAT MUST I DO TO BE SAVED?” FROM THE SYNOPTICS . . . Edmund K. Neufeld {{ False Doctrine Link Deleted by Administrator }}Thanks,Mike

 44. “Paul Ryan is the Democrats worst nightmare. A smart, experienced, charismatic Republican”You know your in trouble when Paul Ryan is your charisma guy.“We’re going to hear a lot a whining and complaining over the next few days from the Democrats on this, but until they present their own realistic plan on how to fix entitlement spending,”Considering the problem can’t be fixed unless we address military spending I’m not sure I would call it an entitlemnt spending problem. We have a spending problem.

 45. Well, they're better than sunflower market.I generally don't shop there, but they're the only store I know of in my neck of the woods where I can find 1) Scharfenberger chocolate bars, and 2) Marmite.My friends who do shop there call them "Whole Paycheck", in reference to their prices.

 46. It's got a 5.7-liter V-8 engine and given its announced mileage of 18mpg on the road, by gaining advantage from Chrysler’s promotion you only save around $420 every year. Chrysler, from a different perspective, is offering gas parched automobiles with a promotion that only saves you about a hundred bucks a year.

 47. You know, I often use that station and I always pass by that car and to be honest, I never even thought to myself, "Wow, how did they get that down here." (And most people don't seem to care either.) Goes to show how long I've been here…ha ha.By the way, cool pic of the construction.

 48. Dave, When I did the testing my impression was that the resistance was pretty close to the chart. I really should process and post to YouTube the videos I did. I’m just camera shy.

 49. J Guimaraes • 6 de Abril de 2012 às 23:43Olá CelsoQuando você escreve esta frase, quer dizer realmente o quê:Não deixe o post completo na homepage (é mau para a rentabilização e a taxa de rejeição – nas estatísticas – é maior)Pelo que entendi, é para deixar a homepage com posts seguidos dos botões Leia mais ou Continue lendo… É isso?

 50. Greetings from Colorado! I’m bored to tears at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I really like the information you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how fast your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, amazing blog!

 51. great post, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not notice this. You should continue your writing. I’m sure, you have a great readers’ base already!

 52. A provocative insight! Just what we need!

 53. I agree traveling to new places can help you see your own neighborhood in a new light. Photographers are many times attracted to the exotic…of course what is exotic depends on where you come from!

 54. Det här är verkligen en helt fantastisk bok, och jag kan tänka mig att den skulle göra sig väldigt bra som film. Vad spännande att Johhny Depp av alla har köpt rättigheterna. Jag är lite kär i honom nämligen.

 55. Pati Barger HELP! I don’t the have option to Pin To Top and move my post. Also, when I try to move it to a more recent date, it won’t allow me to move it at all.

 56. Oh, I'd also like to suggest to limit the number accounts a subscriber can have. Some people have hundreds upon hundreds, that are created by votebots to upvote or downvote video's. Also, it gives a false impression of a large subsribers account, because these accounts often are subscribing themselves.How many accounts does one person actually need anyway ? 10 at most. If he/she would want to make more accounts, then he/she should hork up the money for it.

 57. thank you for all your efforts that you have put in this. Very interesting info. “Live with men as if God saw you converse with God as if men heard you.” by Seneca.

 58. There are some attention-grabbing closing dates in this article however I don know if I see all of them center to heart. There is some validity but I’ll take hold opinion till I look into it further. Good article , thanks and we would like extra! Added to FeedBurner as properly

 59. You know, there's a lot of ways a person can exit this mortal coil, and many ways to speak of the departed."That ol' dude sure put up a good fight . . . " might be the best.There's certainly nothing wrong with, " . . . passed away quietly, surrounded by family and friends." Even, ". . . died in an unforeseeable freak accident," is acceptable.But "perished in an act of unfathomable stupidity" can only can only foster laughter amongst friends and strangers alike.

 60. You're right. The demise of Browning's patent meant the rise of the blowback pocket pistols. I still like Pedersen's design though. I wonder if you could scale it up to get something with the form factor of a PPK but chambered for 9mm parabellum instead of kurz.

 61. You two look pretty content. That new cat tree sure is fancy. What lucky kitties you all are. Enjoy your weekend. Purrs and hugs, Lily Olivia, Mauricio, Misty May, Giulietta, Fiona, Astrid, Lisbeth and Calista Josette

 62. A little rationality lifts the quality of the debate here. Thanks for contributing!

 63. Thank you for every one of your effort on this site. Gloria loves getting into investigation and it’s really simple to grasp why. My spouse and i know all regarding the powerful form you create good secrets on your web blog and as well as inspire response from other people about this situation so our own girl is actually becoming educated a great deal. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You’re the one doing a terrific job.

 64. Furrealz? That’s marvelously good to know.

 65. oi va voi wat is het guur buiten! Ik ga soep maken en straks steek ik de openhaard aan. Lekker, echt Paasweer Man oh man, hoe ik verlang naar het land van mijn hart. Deze tijd van het jaar daar nu zo mooi! .

 66. SirI have placed my bio disc in a bucket of water for bath for 48 hrs .Will the bio disc transfer its energy to the water. Will its shell life decrease by any chance.How much is the energy field of bio disc i mean it covers how much area? Will any torch work with bio disc?Pls do reply

 67. Ã…h, sÃ¥ hyggelig Ã¥ være med pÃ¥ noe helt nytt. Men du, kunne du lÃ¥nt bort han ingeniøren til oss litt? De siste to Ã¥ra har mobildekningen vært helt umulig her 😉 Før var det bra, forstÃ¥ det den som kan. Teknologisk framskritt kanskje. Eller sÃ¥ fÃ¥r vi flytte nordover og komme oss pÃ¥ nett ;)God helg til dere to lykkelige Nikon-eiere 😉

 68. “De fleste som har vært i Venstre i mange Ã¥r, har mye erfaring med Ã¥ tape valg. Noe som ikke er spesielt nyttig baggasje.”Ja, det er et tankekors. Jeg leser boka “Venstres hundre Ã¥r” om dagen, og det er forstemmende Ã¥ se at det som diskuteres her pÃ¥ liberal ogsÃ¥ ble diskutert den gangen. 26 Ã¥r er gÃ¥tt, og vi er ikke kommet stort lenger enn vi var ved 100-Ã¥rs jubileet. Jeg fÃ¥r iblant følelsen av at Venstre er sin egen verste fiende.

 69. I’m here if you need any help with the peanut Allergy. Then I’m highly allergic to all shellfish. So I’ve got some good tricks and tips. At lease in my head they are anyways.

 70. Way to go on this essay, helped a ton.

 71. Yes, I do agree Nicola (there you are tidily arranged cat hair for once). But (here comes the untidy cat hair) what ruffles my fur is the possibility that it may come to a point where books may only be in e-book format 'because that's the way we do things now'. At the moment that seems unlikely but I know how quickly things change. I may yet have to succumb to a mobile 'phone, MP3 player etc. I am sure they are useful and that e-books are useful too but I do not want them to take over my life.

 72. Wow, that’s a really clever way of thinking about it!

 73. All of these articles have saved me a lot of headaches.

 74. Veronica, thank you for stopping by. And oooops, yes, I forgot about Zoe and Chait, but I don't count their story as a sequel. Those are like the romance novels I read, for example, the Cynsters by S. Laurens – yes, it's a series, but each story is on its own and you don't finish a book on a cliff-hanger and you have to wait another year to find out what happens next.I am extremely grateful this ones aren't like that. I'd love to read their story (albeit, I'm scared a bit of reading about Zoe's experience).

 75. Thanks Sign, Wow Vertigineux is such a beauty and Zenyatta looks so much like her. No wonder Zenyatta is such a good mom, she had a great teacher!

 76. Everyday I fall just a little bit more in like with you You teach me so much, no matter what the subject.. You rock! XO ……No, I’m not stalking…just reading more of the archival materials

 77. The reason Candle Cove seems so familiar to a lot of people of a certain age is a memory trick. It sounds familiar because of a popular children’s show of the time called Romper Room.Candle CoveRomper RoomSame number of syllables and the alliteration of the letters C and R.Still some good creepypasta, though.VA:F [1.9.21_1169](from 1 vote)

 78. Hey! Because of your blog, I bought the book AND then I turned around and bought 3 more copies for 3 of my favorite colleagues. I’ve been blabbing “The War of Art” all about. Sneeze, sneeze, sneeze, sneeze.

 79. Debby this is so cute! What a great layout you have used, pretty color combo and adorable image!! Poor little mouse is under the weather!HugsJodi =)

 80. If you had gone to one of the auto shows this year, you’d see that GM has made a quantum leap in quality and design. Too bad it may be too late to save them, because cars like the Cadillac CTS are really nice cars.

 81. That’s an apt answer to an interesting question

 82. Walking in the presence of giants here. Cool thinking all around!

 83. add this to the shift in assets from tangible to financial & the shift in income to sub status from C corp, we must wonder if we are treating a disease that has been poorly diagnosed, similar to the overstatement of the uninsured.

 84. tilemarron / It is waaay better now! Thank you to be so fast at fixing this problem. The tutorial is really great but i’m just a beginner in the area of web services, ESB and the rest. Could you, pleaaaase, tell how is it possible to create 1. a web service (simple Helloworld.wsdl) that can be accessible on a website, 2. the service should acces through an ESB (talend) that is running on a different server.PLEAAAASE, i would be so gratful to hear from you. Thanks

 85. You get a lot of respect from me for writing these helpful articles.

 86. nice blog.to increase traffic to your blog just submit your news,links at .see the change in one week.i would like to have you registered on my site

 87. A pandát az asszony is nagyon sajnálta.Malymokról: Émmeg ilyet tanátam, e:”Az emberi faj sokkal késÅ‘bb vált el a csimpánztól, mint azt eddig gondoltuk, és még az elkülönülés után is nagy valószínűséggel sor került fajközi szexre, állítják az MIT és a Harvard közös kutatóintézete, a Broad Institute kutatói.”Fuj, a rohadt életbe.

 88. Well, I’m glad this blog can help you support your family because you obviously put efforts and heart into it. And I think we are lucky that you care so much. I look forward into reading you everyday <3

 89. Congrats to you! Sounds like you're making the leap to a healthier and more focused lifestyle I'm trying to do the same thing on my own–but may need some direction in the near future! I'll look forward to your posts!

 90. Truly a positive surprise to find a piece on Septic Death here. Can't say I am huge fan, but I can definitely appreciate the originality and creativity of their sound.

 91. Do you might have a spam problem on this site; I also am a blogger, and I was questioning your scenario; weve got created some great techniques and were searching to swap options with other folks, be sure to blast me an e-mail if interested.

 92. That’s 2 clever by half and 2×2 clever 4 me. Thanks!

 93. Det jag ville belysa var att det inte är så svart och vitt som ML säger. Dessutom finns det ett tredje alternativ (inte bara att föra in barnkonventionen eller inte) och det är att ta in portalparagraferna. Därför är det vettigt att låta utredningen faktiskt överväga alla alternativ.

 94. I reckon iphone 4 is better just more nice I don’t know I just like it more cause for example if I get a 32gb 4 it will have 30gb cause the os but if I get a 32gb 4s ill have 28gb cause Siri

 95. I sorry for bad English.I’ve read several just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how so much effort you put to create one of these excellent informative web site.

 96. Toppen!Ett annat tips gällande amningskläder är annat att kolla begagnatmärknaden. Har själv köpt mycket ammingstoppar via Tradera, i superfint skick.

 97. Yours is a clever way of thinking about it.

 98. Куплю очередь на фольксваген поло седан комплектации Trendline+ магнитола не дороже 480000 с сроком поставки июль 89879023088

 99. Your cranium must be protecting some very valuable brains.

 100. Good post and right to the point. I am not sure if this is really the best place to ask but do you folks have any ideea where to hire some professional writers? Thx

 101. S.A are chockers and its good they lost cos poor Bodi didn’t get a run!ABR: you keep hating our man ronaldo, cos just remember the “boo boys” encourages him to do better!

 102. I’ll try to put this to good use immediately.

 103. First make sure you have ignition, take out the plug wire and put an other plug in it and place it on metal. Crank the engine and see if there is any spark. If there is, then there is a fuel problem. Could be water in the gas that froze (if possible bring it indoors for a couple of hours) or the fuel shut-off valve is off.

 104. I don’t know about Morris county, but in my town in Bergen, houses are still moving. Yes, there’s a lot that’s been sitting on the market for a year or more, mostly high-end stuff that needs another $200K drop before it’ll sell. But sellers are starting to get the message, and the ones serious about selling are pricing more realistically for this market.

 105. conexaoparis disse:FabianaO Les Ombres é uma ótima escolha. Cozinha honesta e a vista é maravilhosa. Mais calmo que o l’Avenue da Montagine..Pode ser também o Fouquet’s da avenida Champs Elysées. Este restaurante é ponto de encontro de homens e mulheres de negócio.

 106. Someone essentially help to make severely articles I might state. This is the very first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the analysis you made to make this actual submit incredible. Fantastic activity!

 107. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our entire community will be grateful to you.

 108. "The goal of "diversity" is 0% White."That's powerful and true. The assault on everything white will not stop once whites become a minority. It will increase.

 109. 手机号码任意显示 (可以免费测试一次)鹏诚通讯科技有限公司24小时客服QQ:1341752724小时免费咨询电话:18268787444 朋友,想不想让你的手机很有个性? 明明你在深圳,而你跟朋友聊天的时候,你朋友的电话上显示你在广州(上 海/天津/武汉/兰州等)以至香港. 明明你在跟朋友玩,而你打电话给你家人,让家人以为你在外地出差. 明天你不是刘德华,而你总是你用刘德华的电话号在打电话 明明你现在在内地,而你非要在你朋友面前说你在香港. 想不想拥有了?本业务不会影响你本手机的使用,想使用改号业务时就拨一下我们系统的预约号码,不想使用时就直接用你手机打出还是原来的号,不会改变你手机原来的实际号码,互不干扰.交易方式:支持各大银行和淘宝交易.

 110. that, let me tell you just what did do the job. The article (parts of it) can be highly persuasive which is possibly why I am making an effort to opine. I do not really make it a regular habit of doing that. 2nd, although I can easily see the jumps in logic you make, I am not necessarily convinced of exactly how you appear to connect the ideas which help to make your final result. For now I will, no doubt subscribe to your issue but hope in the future you actually link the dots much better.

 111. curtis52285I like the fiesta better. It gets almost the same mileage, seats 4, and it supports american jobs. It take a real man to drive a fun little car thank you Jay

 112. Ha ha! Hier toch een iets langer lijstje 🙂 Maar dan wel met het idee 'wat vandaag niet komt, komt morgen wel'. 't Is meer om rust in m'n hoofd te hebben, als het op een lijstje staat dan komt het * ooit * wel goed, anders blijft het maar door m'n hoofd spoken zo van 'dit moet en dat moet…'

 113. This is a good posting, I was wondering if I could use this write-up on my website, I will link it back to your website though. If this is a problem please let me know and I will take it down right away

 114. Also bei dem Thema Tag it kenne ich es auch so, dass ein tag in der Karte verarbeitet wird aber wie auch immer es sein möge finde ich es auch mit charm ein ganz bezauberndes Kärtchen, denn es sieht richtig klasse aus und an den ganzen tollen deatils kann man sich garnicht satt sehen!LGMichaela

 115. Wow Bev! what a fabulous creation! love the little flowery border you created for Lady Tilda on her horse – although not quite Lady Godiva! hugs, annie x

 116. That’s a quick-witted answer to a difficult question

 117. Well, I guess BB and G.BB is all about what its creators think is relevant, not what its viewing public does. Still cameras just too boring? I don’t think your viewing public agrees…

 118. Cool! That’s a clever way of looking at it!

 119. Woah nelly, how about them apples!

 120. Articles like this make life so much simpler.

 121. Ciao Mennix!Senza dubbio PIAZZA PLEBISCITO!Cornice più bella non potrebbe mai esserci E poi, tra la mia gente…non c’è altro luogo che tenga!!!

 122. Hey there! I’m just done looking at your posting and I fairly enjoyed it. TED: Ideas worth spreading at Positive Psychology is damn good! I had a couple of doubts in the starting of the post though, but I kept on reading and I am glad I did. Pleasant interesting post, blogger! Continue publishing and I am going to undoubtedly be returning soon. Thanks and best regards.

 123. Heck yeah bay-bee keep them coming!

 124. I found myself nodding my noggin all the way through.

 125. I’m not into beans or cauliflower in desserts either! But sweet potatoes, in baking, are close to pumpkin in terms of the texture and the moisture they add to food, so yes, I can definitely get behind those. Glad the Pilot loved the brownies!

 126. POR DIOS NO DIGAS QUE SE BAJA EL TELON!!!!!!!!!!!!!!!! No lo soporto por favor!!!!! Me has emocionado hasta cagar Fabian!!!!! Que importantes todas las madres del mundo!!!! Un abrazo fuertísimo amigo!!!!Comentario favorito. Tu voto: 5  0

 127. Oh I so understand…I call it my pregnancy life crisis….It's natural…and will go away…promise…we'll still be here….glad things are going well with the baby….Isn't feeling the kicking an amazing sensation?…

 128. The purchases I make are entirely based on these articles.

 129. I adore Beijo, of course he’s my grandkitty. Cats are such sensitive creatures. My next door neighbor has two Siamese and they are such lovely cats. I love to visit them.

 130. Too many times I read uninteresting articles on subjects similar to this and lose interest in reading them. I’m delighted to see that you have changed my status on this subject by writing interesting material.

 131. Fayyad can’t be all that bad. Could be Palestinians are uncomfortable with him because of his banking background. He may have reasons for doing odd things like not planning on the refugees’ return to Israel. I’d guess the Israelis made it very clear that no Palestinian would ever return to Israel and Fayyad is considering the next best option. Hard to tell what’s really going on.

 132. mayo 17, 2012 a las 9:14 pmCHE NO ME SALE LA COPA ARGENTINA SOLO ESTA EL CLAUSURA COMO AGO NI LA COPA DE EFECTIVO SI COMO AGO Q FALTA ASER ME SALE TODO MENOS ESO DALE GENIO Responder

 133. Ola o meu aparelho é um samsung gt c 3510 ele esta aparecndo na tela quando liga a mensagem de bloqueio de chip alguem sabe como tirar essa mensag, por favor!!!

 134. Howdy. Very nice web site!! Man .. Beautiful .. Wonderful .. I’ll bookmark your blog and take the feeds additionally…I’m satisfied to locate so much useful info right here in the article. Thank you for sharing..

 135. This is a fascinating chart. In contrast to the always optimistic Vange I think this chart is probably roughly right. We know the private sector produces goods and services better an cheaper continuously.The public sector, such as the Pentagon and military production, only gets more expensive and less reliable all the time. We now have high-maintenance $3 billion bombers (each) that are not always ready for service–hangar queens. Coming up are $10 billion aircraft carriers, easily sunk by ordinary submarines. It makes sense to me that the private sector is doing more with less–they always do.

 136. carinsurance diyor ki:

  You have shed a ray of sunshine into the forum. Thanks!

 137. car insurance diyor ki:

  12:28 am, November 21, 2012|The worst part is that they won’t start filming until next August then they’ll just throw some shit together, call it a found footage film, and bank it.

 138. Hats off to whoever wrote this up and posted it.

 139. Hey there, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, awesome blog!

 140. A bit of accomplished info here, a sound read. When you can free a second take a look over my site and feel free to leave a remark

 141. This is a really clever idea! They sound delicious. This is my first visit to your blog, so I took some time to browse through your earlier entries. I'm so glad I did that. You've created a great spot for your readers to visit and I really enjoyed the time I spent here. I'll definitely be back. I hope you have a great day. Blessings…Mary

 142. Please teach the rest of these internet hooligans how to write and research!

 143. cheap insurance diyor ki:

  Us Brits rush everything. That’s why a lot of us are moody, miserable people. What ever happened to personal service. There is so much pressure to funnel people as quickly through as possible. Next please next please next please. We are our own worst enimies. 09, 06, 2012

 144. auto insurance ID diyor ki:

  Hey Lucie, Just wanted to say THANK YOU for writing these up from Mark. We’ve just been using them in a workshop in the office around branding and well, having them written up like this is just super useful.

 145. Hey! I could have sworn I’ve been to this website before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

 146. DDK14 · First she complain that the shoes are given to the poor, then she opines because the people he gives them to aren’t poor enough or aren’t the right kind of poor.When my wife volunteered in Haiti she saw women working, walking through filthy, sewage ridden streets with flip-flops that had been worn almost to the balls of their feet. She also saw others who were actually wearing TOMS. Now, if TOMS were the only group helping, then this could be a problem. This is just nitpicking. Or more accurately witch-hunting.

 147. nice rainy run around the park with wifey.. but something exciting happened today- i started leaning forward and landing on the balls of my feet, and kept doing it. i’ve been running and heel-striking for decades now, so this is pretty crazy.anyhoo- off to climb this weekend. smell u guys later.

 148. super, Meditatia e ceva ce recomand zilnic sa faci.O mai postam fel si fel de materiale. Oricum, de baza o sa fie clubul nostru de antrenament. care va fi doar pentru membrii ce se inscriu .

 149. Hi Ernst,This is possible with dependency injection, add this to the loader:use Doctrine\\ORM\\EntityManagerclass ExtraLoader implements LoaderInterface{ private $em; public function __construct(EntityManager $em) { $this->em = $em; }}Then expand the service definition:<service id="acme.routing_loader" class="Acme\\RoutingBundle\\Routing\\ExtraLoader"> <argument type="service" id="doctrine.orm.entity_manager" /> <tag name="routing.loader"></tag></service>Good luck!Matthias Matthias Noback

 150. i have the same chair and im trying to redo it in white, but i was torn between bush painting it and spray painting. i love the way your spray painting turned out so i was wondering what type of spray paint you used? is there a certain brand you recommend? thank you so much

 151. This does look promising. I’ll keep coming back for more.

 152. Die “Social Network Week” bei ProSieben war vom 5. bis zum 11. November 2012 datiert und endete somit bereits am Sonntag. Der Fan-Zuwachs setzte erst am Dienstag und somit wesentlich später ein. Wir können hier keinen direkten Zusammenhang erkennen.

 153. "below-average intelligence, a zest for scratching at dirt, and a passion for staring blankly for long periods of time."Umm….could you ASK me before you write about me next time??? [ .fqkj{position:absolute;clip:rect(445px,auto,auto,488px);}approval ]

 154. That insight’s perfect for what I need. Thanks!

 155. Kick the tires and light the fires, problem officially solved!

 156. Je parlais de la version initiale. D’où mon « initialement ». Enfin avant qu’on repousse le membre de phrase après la phase d’orientation.Je suis dubitatif aussi, c’est une hypothèse que j’a1f40vance timidement et qui pourrait expliquer partiellement l’hystérie.

 157. Yup, that should defo do the trick!

 158. tu parles au passé ? mais les tomates c’est jusqu’en octobre… ou alors tu n’avais que des précoces et en petite quantité, j’ai 10 pieds de 5 sortes différentes.

 159. Twitter stresst mich überhaupt nicht. Manchmal schreibe ich da tagelang nichts … das werde ich auch so beibehalten.Danke für die Antwort auf die Frage, ob es ein Leben nach der Deadline gibt. Sehr beruhigend zu wissen, dass es ein Leben VOR der Deadline ist. Soll ich uns die Hamsterräder gleich im Multipaket bestellen?Grüsse von knapp unterhalb der Schneegrenze => ich kann ihn sehen, den Schnee, ca. 300 Höhenmeter über mir. Alice

 160. Mark,I guessed she meant sytropin but there are so many products with similar names that I was giving her a chance to clarify.I know that I have talked some about this elsewhere, I am getting close to 30 years of experience around the supplement industry and over two decades with gh releasers.The “WE” group gets into the hundreds of combined years in all facets of this subject and that is without hitting the Rolodex and networking with acquaintances.

 161. Very true! Makes a change to see someone spell it out like that. 🙂

 162. A former colleague of mine’s take on political art was that you can use a large statue to help build a barricade. The act of contemplating a made object, however, is passive and thus hardly revolutionary.He had a point.

 163. Yeah that’s what I’m talking about baby–nice work!

 164. Quelques voyages au tiers-monde, ou dans des pays ou régnent la corruption, rappellent aussi que nos problèmes sont à relativiser.@ Phil: chanelisé, non j’étais au bord de la mer d’Andanam.@ Renato: La vengeance pour un fils de mauvais père, c’est d’être plus heureux qu’il l’a été. Mais existent-ils des salauds heureux? Je ne comprends pas pourquoi on devrait faire le deuil d’un mauvais parent, on ne devrait faire un travail de deuil que pour les disparus dont la perte nous est un vide.

 165. Ã…ja, bare misforsto da, det var godt Ã¥ høre. Og veldig bra det ordnet seg igjen 🙂 Kjempe moro at du har dratt i gang dette prosjektet her, Ã¥ fÃ¥tt med sÃ¥ mange. Artig med litt utfordringer. Men du blir ikke kvitt meg sÃ¥ lett nei.. hehe..Ha en super duper helg videre 🙂

 166. Hello would you mind sharing which blog platform you’re using? I’m going to start my own blog soon but I’m having a tough time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!

 167. This:Temporary Spent-Fuel Storage: The plan directs the Interior Department to grant all necessary rights of way and land use authorizations needed for proposed spent fuel storage facilities if a State and locality reach an agreement with a private entity is very important. Private Fuel Storage in Utah is already licensed for 40,000 tons, an effort that took over 8 years. This plus on site storage would take care of our problems for several decades.

 168. Thought it wouldn’t to give it a shot. I was right.

 169. Michael Odegard is obsessed with Sarah Afshar. It's very clear by his hate blog about Sarah. I guess the imposter he was talking to had a huge affect on him. Sorry you have to deal with these types of psychos Sarah but, I guess this is the price you pay for being so incredibly beautiful.

 170. It’s great to read something that’s both enjoyable and provides pragmatisdc solutions.

 171. Buyouts don’t happen until this summer, tim, when Stalberg’s an unrestricted free agent. My 2 buyouts would be Oduya & Montador because they have two years left on their deals after the 2012-13 season; Olesz has only one. Clearing longer-term obligations makes more sense, especially with the Hawks’ organizational depth on the blue line improving with Clendening in Rockford this year and (hopefully) Stephen Johns only 1-2 years away.

 172. Hey Charette,Thanks for your question.What I suggest is that you turn off your ringtone for those core flow experiences during which you really need to get your work done.If you need to explain yourself to people, then just tell them why it is that you didn’t pick up the phone. It will show them that you take yourself and your work seriously.Cheers,Seph

 173. I can’t pick just one favorite moment. It started with a fun road trip with Gwen! Beautiful ceremony and a fun reception. I remember all of the speeches being really great. I loved watching the first dance (Bless the Broken Road, right?!). And, I definitely remember that last picture. I peaked out the window to see you having a quiet moment! Love you both.

 174. It's no surprise that when we are still we are able to hear, see, smell, taste and notice the presence of God much more than when we are busy. Thanks for encouraging me to take time to be still before Him today.

 175. Kick the tires and light the fires, problem officially solved!

 176. A first generation Canadian here Natasha…and I’ve had more than my fair share of blancmange whilst visiting relatives “over ‘ome.”Actually, I was surprised that anyone even knew what that was…even a little stunned (okay, more stunned than normal).Put on a pot of tea, set out a plate of hard bakes…and try to enjoy catching up on your reading. It’s probably not worth it without the tea and treats.Derek

 177. Matei a zburat, Oculeanu e la Gold, dar idiotul ăla suficient de Petru a ajuns pe zona cândva superbă a lui Călin Gheorghe. Wow, cine ia toate deciziile astea geniale la Guerrilla? Ca să È™tiu cui să mulÈ›umesc că m-am întors la ascultat cd-uri, după ce v-am ascultat încă de la È™tirile prezentate de Băsescu È™i Năstase …

 178. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of FörmÃ¥ner & rabatter | Fors Golf . Thanks for the post. I’ll definitely return.

 179. One thing is one of the most popular incentives for applying your credit cards is a cash-back or maybe rebate provision. Generally, you’ll get 1-5% back for various acquisitions. Depending on the credit card, you may get 1% again on most buying, and 5% in return on expenses made on convenience stores, gas stations, grocery stores as well as ‘member merchants’.

 180. Thanks for another fantastic post. The place else could anyone get that type of information in such an ideal means of writing? I’ve a presentation next week, and I am on the search for such info.

 181. I agree with u. The media coverage was farcical – typical of the majority mindset. Only when u are in a minority can u realise the pain of being in a minority. Any way do you subscribe to ” majority consists of….heteros”??

 182. Jonas 1  1Die musik is scheiße –aba das video is richig geil und verhärtet meine vorurteile gegen das fahrkönnen der frau dafür haben frauen andere qualitäten. .nein die nich an die ihr grad denkt

 183. TripleJ / That’s another one to add to the list of things to do before/when chasing. Take a picture of the sky to atleast have something to put in the journal:) Its quite the learning experience. Hope there are some storms coming in the hear future.

 184. bjr mon HP ze 2000 ne s allume plus j ai enlevé la carte alimentation en la testant à la sortie avec une ampoule j ai du jus pouvez me dire de quoi il s agit merci par avance.

 185. Здравствуйте!Мне 9 лет.Мне делали операцию 30сентября и удалили опухоль под желудочной желязы,но через несколько дней у меня образовался рубец по прохождении желчи в 12перстную кишку.И после этого решили мне удалить желачный пузырь и убрать рубец.Сейчас я на очень строгой диете подскажите что можно кушать!!!

 186. I struggle with self-promotion and pride — two things that I have been guilty of in the past. I don’t know how to separate those out. I love to see my name in print — and it’s sad that i can be so vain. Often when I write, I want people to say “wow, you are so insightful and smart.”My tipping point should be the work of God and not because of my own vain effots. Is that possible?

 187. LmiEtn [url=canada goose jackets[/url] ThkAxg ImwOct IkdTtt RmyXpy [url=Canada Goose Jakker[/url] KcfJal HgrDly EznGjc QxkFuv [url=canada goose parka[/url] OxrGyv HwrMse LcoZmq FqkEsd [url=goose outlet[/url] HwrBtg DxvBbr GxjNcc AocTgy [url=the north face sale[/url] HmyJrl SzsZrc AhpDwz YbsCth [url=Face Jackets[/url] YgkLwi WurXko RdfQsr DuiWff [url=goose [/url] XnwDlh AssBso UgrBua

 188. Thank you for bringing back the categories under the Video tab.Are you planning on putting a categories filter on the searcher too? The way it was before allowed us to search by category, which was a very useful filter there also.

 189. ach und wenn sich der Link weit oben auf einer Seite befindet scheint er (zumindest wenn die Vorschau auf Groß eingestellt ist) die Vorschau manchmal nach oben zu öffnen so dass sie nicht zu sehen ist, weil sie quasi den Webseitenrand übertrittJrooß

 190. 10-12-11ania spune: incearca te rog pasii urmatori:preferences -> video-> deselecteaza checkboxul optiunii black screens blablanu sunt sigura daca apare la fel si in versiunea ta dar merita incercat +4

 191. This an embarrassment; the state’s chief executive can’t coordinate a vacation schedule with his lt governor.Snooki and the organized crime stenotype used to give the state a bad name but they now should step aside and make way for the fallen rock star governor

 192. Hazele o 112 também, pois ambas as palavras assustam. Os antigos tinham destas coisas.Quantas vezes tive que levantar um pouco o tom de voz para chamar a atenção de um grupo em reunião. 🙂

 193. yi3nee law hal siyesiyye shatreen bil siyesee mitil ma ziad shatir bil maskhara w to2 l 7anak ken libnen bi alf khier…VA:F [1.9.20_1166]please wait…VA:F [1.9.20_1166](from 0 votes)

 194. 19fTengo muy poco recorrido culinario con las algas y un 'idilio' raro. He pedido platos con ellas (porque me atraen), pero creo que no hemos tenido suerte porque las hemos probado en recetas de 'todo a 100'. Por tanto, no he encontrado aún sus bondades, que sabemos que las tienen, pero es que no han sabido explotarlas.¡Esto que nos traes es una maravilla!Un saludo.32

 195. It’s really great that people are sharing this information.

 196. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 197. Petr Abrahám16.8.2012To bych rád vidÄ›l, co tam bylo za chyby…Holt bylo potÅ™eba zavolat taÅ¥kovi Kubicemu a ten už se postaral, aby nikdo neházel klacky pod nohy téhle bandÄ› úplatných ubožáků… Když už do toho ODS zainvestovala, tak si pÅ™eci nenechají investici uniknout.

 198. Seriously?Lonelygirl15: a production companyLisaNova: another production co. and now she is on a TV showrenetto: a boring, attention whoreHappySlip: talented but srsly?smosh: POWERED BY LIVE VIDEO ARE YOU PEOPLE STUPID??????????????

 199. Agitador, não agites, que Portugal é uma espécie de gelatina que balança mas não quebra!O problema é que a cobardia e a inércia nunca o permitirão. Hoje há alguns escapes informais para a nossa diária dose de sevícias, estes novos instrumentos de empalamento perpretados nas novas Bastilhas(do Rato a …!).O regime morrerá de podre!O caminho em Portugal foi e será sempre o alheamento e a emigração! E é com isso que eles, OS NEO-ABUTRES, sempre contaram E CONTAM!

 200. Ja usch och fy . tänk om någon hade gjort det man sjuke ju aldrig bli människa igen förrän man hittar barnet .. =(Ha en underbar lördag !!Kraaam

 201. Help In Scholarships For Moms Program – $10,000 Scholarship Giveaway! | Help Find My DegreeUS Colleges And University | California Community CollegesHow To Reduce Costs At Department Stores | Salesdiscount.megabyet.net$150 FREE Best Buy Card –

 202. Very true! Makes a change to see someone spell it out like that. 🙂

 203. Keep it coming, writers, this is good stuff.

 204. Very interesting details you have noted , thanks for putting up. “You bluffed me I don’t like it when people bluff me. It makes me question my perception of reality.” by Andrew Schneider.

 205. Well blaze, I hate to burst your bubble but you do not need to have your clothes on to write. If u r on the shower and an idea strikes you, then just write, let everything hang free while you write. Free willy.But maybe you are like Robert Ludlum churning out books long after his demise. Real talent.Great interview

 206. Thanks for the interesting comments. Wikepedia and other sites classify Atheism as a religion. It does seem more like a category of non-believers but an important one.

 207. Boreioipiroti, efoson dhe tha peis ti simvainei giati theleis na maueis poios rotaei. Mipos zparhei kati koino metaksi sas….KEADH-tis Tirannon

 208. i beileve that nutrient should be a issue taken care of in grades 1-8 becasue that is when kids learn about what they should eat. I high school their eating habits are created and i think that removing unhealthy food doesnt change anything becasue the kids just go to Metro and other stores around the area

 209. maar je vergeet, je zet niet enkel je eigen netwerk in, je zet ook het netwerk van derden in. Ik moet zeggen, er is nog veel te verbeteren (er komt een prachtige nieuwe site aan kan ik je ook verraden, waar ik zijdelings bij betrokken ben). Dat gaat ineens een paar hele leuke extra mogelijkheden bieden. Maar daarover later meer

 210. What liberating knowledge. Give me liberty or give me death.

 211. Zde si dovolím vložit link na počtení, které sic není primárnÄ› zacíleno na ACTA, nicménÄ› vÄ›nuje se událostem posledních dnů obecnÄ› a prý dopomohl ke spadnutí servru…:D

 212. Wow! Great to find a post knocking my socks off!

 213. Moin Martin,Mir gefällt’s auch recht gut. Bin aber vor allem auf die echte Verschmelzung beider Services gespannt!Gruß,Sebastian

 214. I love hearing how MPB supporters try justify scamming people out of their money by using references to failures in legitimate businesses. If only 7 people in the world wanted to to sell insurance, all 7 COULD make money, If only 7 people in the world, wanted to join MPB, then only ONE could cycle, and the rest would lose! Even Gary Calhoun (founder of MPB) admitted to Fox News that the majority joining MPB will not be successful. He knows it is a “numbers game”. SHAME SHAME!

 215. VC…thanks for the insight. You are right, the product is the bottom line. But I do think the Devils have done everything possible to make this an attractive building. And from Seton Hall’s standpoint, I think the building will improve Seton Hall’s product by providing a small but palpable boost in recruiting.

 216. I am in from Habitat. Grabbed lunch at Thundercloud Subsâ„¢ and was so hungry, I ate my egg salad and avocado sub before I got home. I can only get that sub when Mr. Gnome is not around. He hates egg salad. Now I have to get the floors cleaned up. They haven’t been done in a couple of weeks. There are dust dragons everywhere, thanks to Beulah. I also want to get the rug down in front of the fireplace. We put down rugs for the winter. Makes the room nice and cozy. So off I go.

 217. Gracias Josito!!.. Es una gran satifasción para mi, que mi sensaciones lleguen a vosotros atraves de lo que escribo. Como dices una de las claves para salvar situaciones dificiles en la montaña es mantener la calma. En esos momentos respiremos dos veces seguidas y pensemos en la solucion. Nada de Panicos.Bueno lo del “culotrail” es una pequeña anecdoca para quitar un poco de dureza al dia.. Como siempre me gusta reirme de mi mismo, me sirve de terepia jajaja. Un abrazo

 218. The purchases I make are entirely based on these articles.

 219. Never would have thunk I would find this so indispensable.

 220. auto insurance diyor ki:

  America is very puzzling, when Gingrich shut down big spending govt, the voters thought that was bad, now Obama has shut down the economy and has given everyone welfare and food stamps and everything is great.

 221. “Or is the american taxpayer being duped into subsidizing the labor industry FOR the corporations who pay the lowest wages only so they can increase their profit margin?”And what would be an acceptable profit margin to you missy? 3%, 5%, 10%? What?Once again you’re sounding very conspiratorial and fearful..hmm.

 222. I have a problem. I just upgraded my website to wordpress 2.8-zh, and i also updated my postie to 1.3alpha.It is not ok to post an email even without a picture. As soon as i add a picture in my mail the post will not show in the blog. When i goto the admin panel and check for the post then i can see a post with subject tmptitle-and its drafted,- no text(only some character om..) or picture in the blogpost.Can you help me?

 223. Beautiful photographs…The other day I, too, saw a little baby and for a very split second the thought of babies came to me. And then reality hit me like a brick on the head. Four children is quite a lot of kids — I can barely keep myself sane. So, no, I am not having any more children…I'm done.

 224. Vi sover faktisk med lukket dør – der trækker sÃ¥dan ude fra køkkenet, og det er et koldt rum i forvejen… Der er meget højt til loftet, tror du ikke det hjælper?Skal man fÃ¥ mÃ¥lt det, eller hvordan gør man? Vil jo nødigt skade nogen…

 225. I feel satisfied after reading that one.

 226. Howdy! I’m at work browsing your site from our new new iphone! Just desired to say I like reading through your blog and enjoy all your posts! Keep up the outstanding perform!

 227. great blog…Howdy! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?…

 228. A bit surprised it seems to simple and yet useful.

 229. My bro bookmarked this web page for me and I have been going through it for the past several hours. This is really going to assist me and my classmates for our class project. By the way, I like the way you write.

 230. Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently fast.

 231. This does look promising. I’ll keep coming back for more.

 232. digger stilen din , hehe : – ) og bloggen!hørtes kjekt ut med “Fyll en bærepose med klær og sko for 40 kroner”haha : – )have a nice day and a nice week : – D

 233. Superior thinking demonstrated above. Thanks!

 234. You make things so clear. Thanks for taking the time!

 235. I would pick South Carolina. I love it! Side note we live in the Destin area for 2 and half years and loved it there also. The beaches are awesome!

 236. Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you helped me.

 237. Normally I’m against killing but this article slaughtered my ignorance.

 238. Great blog here! Also your website loads up fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 239. ps: sans être à la pointe je n’ai aucune envie de m’habiller comme ma mère des années 40- 50 ou comme dans les années 1970; la mode c’est aussi l’air du temps.

 240. April 12, 2008 – 9:24 pm Thank you, Miriam. John did a great job putting up with a million questions I sent, and I’m sure his story will help other small biz owners, too. And yes, new blog theme and color scheme. Thx for the compliment. I’m happy with it.

 241. I really wish there were more articles like this on the web.

 242. Hiya! I do know this is kinda off matter nonetheless , I might figured I’d ask. Would you be excited by exchanging links or perhaps guest writing a blog post or vice-versa? My site covers plenty of the same subjects as yours and I think we may vastly profit from every other. If you happen to be interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to listening to from you! Terrific blog by the way!

 243. Av kommentarerna ovan håller jag med när det gäller godispåsen hon är liten o. äter inte så mycket. När hon är mätt orkar hon inte anfalla större hundar, hi hi

 244. If not for your writing this topic could be very convoluted and oblique.

 245. >流しに食べ終わった食器がありました。私も脈ありかと思いますよ。もーもーさんも「なぜかそんなことが嬉しく感じました。」で、愛情があるみたいですし。お子さんが3人ともまだまだ手のかかる時期ですよね。でも、旦那さんはどちらかというと、寂しさを募らせているように見受けます。一家の大黒柱なんだからシッカリしろよっ!と、「あれしてくれない!!」「これしてくれない!!」「私がこんなに大変なのにまた浮気!!キーッ!!!!」で毎日ギャーギャーギャーギャー。『こんな家に帰りたくない』 そんな感じなのではないでしょうか?だから、『うるさい!』『めんどくさい』『でてけ』『離婚しておまえの理想の人みつければ?』になるのではないでしょうか。何人も書かれていますが、離婚はいつでもできます。準備できていようがいなかろうが、何とかしようと動けば何とかなるもんです。今はそれよりも、関係の修復を試みてはいかがですか?もーもーさんの旦那さんはどんなご家庭を築きたいと言っていましたか?仕事で疲れて帰ってきたら、「貴方はこれしてくない」「また浮気して!」「なんで!!」顔を合わせれば自分を責めるだけの妻。子供にかまうだけの妻。おこちゃまと言えばおこちゃまです。でも、それが貴女の旦那さんなんです。貴女が求める理想の旦那さんではないのです。世間一般がうらやむ旦那さんではないのです。寂しくて自分だけをみてくれる女性を求めてフラフラ。とんでもないことですが、反対に言えばこのおこちゃまを理想のだんな様に変えるのも、もーもーさんの手腕にかかっているともいえます。今度帰ってきたら、何も言わずにニッコリとお帰りなさい。子供の世話をしつつも、旦那さんもかまう一工夫。してくれないことを前提に「あれしてくれたら嬉しいな(^^)」しなかったら責めずにスルー、してくれたら「ありがとう!!すっごく助かる!!」優しく、笑顔で、もちあげる。まだ、顔を合わせるのが無理でしたら、追記されたことを繰り返すでもOKかと。子育てに旦那育ては大変だとは思います。でも、子供はいずれ巣立ちます。その後に残るのはもーもーさんが育てあげた、『妻を慮る旦那様』 なのです!もちろん、それでも浮気がなおらない場合もありますので、お子さんが手のかからない時期にきましたらパートなりで蓄えをしておくのも良いかと思います。

 246. Maybe some are meant to write one masterpiece and that’s enough. Actually, you can only write one “masterpiece”, so if it’s your first … I like the idea of shorts too, that’s why I’m going the novella route and take a bit longer on my novels.Keeping my fingers crossed for your synopsis!!! That’s a great step.

 247. At last! Someone who understands! Thanks for posting!

 248. Thank you for every other great post. The place else may just anyone get that kind of info in such a perfect means of writing? I’ve a presentation next week, and I am on the search for such info.

 249. Heya, i really believe that ended up seeing shoppers trafficed my website now that i stumbled on “return the main favor”.I happen to be attempting to get good fortune to further enhance my website!Maybe a well to train on a just a handful of your notions!!

 250. I've totally done this too. Turned down the wrong way on this street…. right into that parade…. and you know what none of those paraders I sent flying forgave me either… What a bunch of jerks!!!

 251. Windows7 sera peut etre une reussite, mais il est vrai que pour ceux qui ont un petit peu de connaissances, passer a Linux est tres tres bien, je suis sous Kubuntu depuis 1 an et demi et quasiment aucun probleme, ce qui n’etait pas le cas avec XP (Vista, je l’ai essaye 3 jours avant de revenir a XP). Et en plus, rien d’illegal a ne pas payer son OS.pour le dessin, j’avais aussi prefere le premier.

 252. Hi Melanie, thank you for your interest! If you wouldn’t mind emailing us directly and sharing with us your thoughts on how to advance environmentalism in Hispaniola, perhaps we can find some synergy! .

 253. Il y a encore quelques mois, aller chez le coiffeur c'était pire que tout… j'y allais en pleurant en ressortais en pleurant : quelle joie ! Puis un jour… je suis allée dans le salon en bas de mon immeuble. Et la ! LA ! J'ai découvert LE coiffeur et LE coloriste. Dire que pendant 5 ans ce petit salon me faisait peur… mon dieu… 🙂

 254. asthma diyor ki:

  LA SEÑORA O SEÑORITA DORA DE UGT EN TENERIFE ES UNA MENTIROSA COMO PROMETIO QUE EL ABOGADO LO PAGARIAN ELLOS Y AHORA DICE QUE NO. HAY QUE VER LOS PELOTAS QUE HAY EN UGT, AYER EN LA MANIFESTACION DEL PENSINAZO HABIA AL LADO DE ESTA DORA UN CALVITO LLAMADO LUIS FUERTE LAMECULOS ERES

 255. Very good site you have here but I was wanting to know ifyou knew of any user discussion forums that cover the same topics discussedin this article? I’d really like to be a part of online community where I can get responses from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thank you!

 256. I’ve been reading about this. I remember my spanish teacher talking about the siesta ritual and saying we here in the US needed to adopt it too. Some I know do consider it “lazy” to nap and one young lady I know is afraid to sleep in the daylight because she always got in trouble for it as a child. Total bummer eh? Thanks for the informative post…as always, a pleasure.

 257. I visited a lot of website but I conceive this one has something extra in it. “He who desires nothing, hopes for nothing, and is afraid of nothing, cannot be an artist.” by Anton Pavlovich Chekhov.

 258. Cara, Oktoberfest é o caos na terra. E o pior é que eu sou obrigado a passar na frente do pavilhão pra poder ir do trabalho à taculdade.Há também o Frenesi do pessoal que trabalha no lixão, já que aparece vários presuntor por lá. Morre gente bagarai durante a oktober…

 259. I was struck by the honesty of your posting

 260. Shoot, who would have thought that it was that easy?

 261. mariana: ya te contesté en el anterior. Aquí te mando besitos.Mussgo: Hoy vamos a hacer una misa, y seguido de una marcha por el seguro, mientras limpiamos parabrisas. ¿Te apuntas?

 262. hey read your post – Gulvafslibning Kurt Gulvmandthen again couldn’t get a hold of your contact form.Is there a better way to contact you then through comments?

 263. Stands back from the keyboard in amazement! Thanks!

 264. Hey Rebecca!!!I don’t mean that I feel bad for him in the sense of thinking that he somehow deserves to have girls be impressed by his (supposedly) “nice” behavior. I mean it’s too bad for him that he’s never going to improve his romantic/relationship skills if all he can do is lash out and blame others when he’s rejected.

 265. Hi I started using pages for a wordpress site I help run. I haven’t used posts before but I’m coming round to the idea that it might be best to create 301 redirects for article pages linking them to posts instead.In part this is due to being able to do more with posts… do you think this is a good idea – are there any benefits to having posts instead of pages?thanks

 266. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of exclusive content I’ve either created myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any techniques to help protect against content from being ripped off? I’d truly appreciate it.

 267. New book: Robert Wistrich /FromAmbivalence to Betrayal: The Left, the Jews and Israel.Just another way to destroy Judaism, modern and multicultural and of course PC

 268. Yes, Please! I'd love to be entered!Hahaha, we use the same storage system! I have lots of 'safe' stuff I can't find around here 🙂 love the fancy ruffle clutch!

 269. Wow.. great postI have never imagined this type of diamond ring can be exist i.e All diamond ring.Its good to see this type of post, and it very very informative.

 270. Fell out of bed feeling down. This has brightened my day!

 271. ui2.penjaga exam. tu copy ic bah teda kena kasi sah? ko rasa kena kick terus nda bole ambik exam?nda sempat ni kasi sah.duhh

 272. Whats up, I truly your incredible net site! That is actually a magnificent article. My hubby and i look forward to reading far more exciting articles in which you will turn out to be posting in the long run. We have learned a lot with this. Thx.

 273. That’s the best answer of all time! JMHO

 274. spero che chi ha associatoil nome di s t u r z oa la piraandreattamorofanfanilo abbia fatto:A)perchè sedicenneB)per mera provocazioneC)perchè non sapeva cosa fared)perchè disinformato di bruttodiversamente non riuscirei davvero a capire tale accostamento.L’ho detto e lo ribadisco:ONE WAY: S T U R Z O

 275. ( 2012.03.5 20:52 ) : Thank you, I’ve recently been looking for information about this subject for ages and yours is the best I have discovered till now. But, what about the conclusion’ Are you sure about the source’

 276. I just recently found your blog and love it! It’s so great how you find thrifty things and refashion them to fit your style! I really love this purse too! It’s perfect, and like you, I’d use it as a replacement for my old one, and i love that it’s versatile enough for when taking care of kids or just going out on your own! please pick me!

 277. I thank you humbly for sharing your wisdom JJWY

 278. Posted on January 30, 2010 at 10:36 pmTake that idea and RUN with it. This site will likely not reach those who do not go to church because my target audience is…well…worship leaders and worshipers. I think your idea for a site is great. RUn with it…and run wide open writing songs for Him!- Jason

 279. pozbyć siÄ™ łóżka, pozdrawiam Robercie. A zupeÅ‚nie poważnie: musisz zrozumieć czym jest ta SiÅ‚a, o której piszesz, w którym miejscu Twojej osoby sÄ… jej podkÅ‚ady i jak kierować jej zasobami. To interesujÄ…ce zagadnienie ponieważ prowadzi do ciekawych rezultatów. Problem w tym, że to zmienia paradygmat rzeczywistoÅ›ci i wtedy już nie jesteÅ› Robert – wtedy stajesz siÄ™ – TajemnicÄ….VA:F [1.9.22_1171](from 0 votes)

 280. You look EXTRA gorgeous in these photos. I can't believe that dress is from H&M, you make it look like a $200 purchase! Brix is great, looks like a super fun night 🙂 xo

 281. good quality web web page…Great function! That’s the info that is supposed to build discussed from your web. Shame once Google mounted on not placement this specific submit amplified! Seriously more than apart from discuss with my very own, personal, personal webpage. Several …

 282. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched all over that the place and just could not locate it.What a perfect web site.

 283. I these tonight with golden zucchini and cheddar cheese, so they were very yellow and pretty. And they were tasty too! I’m curious to try them with cottage cheese, but I’m wondering if they might need more flour/less cheese to compensate for the wetness of the cottage cheese.

 284. Náboženské cítění některých menšin pohoršují nezahalené dívky a smíšené třídy. Zakážeme je na školách? Že to není odrazem náboženského přesvědčení?A co vánoční výzdoba? Velikonoční prázdniny?

 285. Don't Polynesians have remnants of the recently discovered Denisovan (cousin to Neanderthal) DNA?Homo Sapiens are slighter of build than our hominid ancestors, the Denisovan DNA presumably would add robustness.

 286. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?

 287. I take Julio over AJ everytime. Also don’t go overboard saying Blackmon isn’t going to be elite, many players exceed expectations, many under perform.WRs are overrated in Rookie Drafts in general.VA:F [1.9.21_1169](from 0 votes)

 288. I do agree with all the ideas you’ve presented on your post. They’re really convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are very brief for beginners. May you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

 289. One thing is one of the most common incentives for utilizing your cards is a cash-back as well as rebate supply. Generally, you’re going to get 1-5% back upon various expenditures. Depending on the credit card, you may get 1% back on most expenditures, and 5% back on buying made using convenience stores, filling stations, grocery stores and also ‘member merchants’.

 290. Hello Elly, you must send to the supportteam your passport. Log in to your back office. Now click on “News and Support” and “Unaico Support” – open a ticket with the please “Please change my first name, the passport I will send to …..”The Email from the Unaico Supportteam I send you directly to your Email, because I dont know whether may I publish it.Greetings and Good Luck. Daniela

 291. Andre.Tambem acho um absurdo que fizeram contigo. Tenha paciencia, no fim tudo da certo e se ainda não deu certo é por que ainda não acabou. Gostaria de trocar umas ideas com voce. Teria como me encaminhar seu e-mail para para qaue possamos conversar. Quem sabe é esta troca de ideias que vai te motivar movamente.

 292. mark is one of the nicest guys you can imagine we never hung out much but the few times we did we had some good laughs in his studio in the cross island plazza mark please contact me its your man from howard beach peter vario remember jimmy young introduced us we havent spoke in about ten years need to speak to you very very urgent got a few rappers and need to produce them $$$$$$$$$$$$$$$ please contact me please do not call from a blocked number718 316 2719

 293. 1. Ikä21 2. Ammatti / opiskelualasosiaaliala amkissa 3. Paikkakuntatampere 4. Miksi luet Kemikaalicokctailia?täällä on juttua asioista joihin ei ehkä muuten joka päivä törmää ja lisäksi tää innostaa tekemään itekkin vähän erilaisia valintoja.. ainakin joskus. ja löytyy vinkkejä mitä ehkä kannattaisi testata! 5. Juttutoiveesitästä nyt ei tarvitse tehdä mitään juttua, mutta mikä siinä mikrossa on vikana? se kuluttaa paljon, säteilyt on epäilyttäviä vai mitä?

 294. Hi Me: love in order to joke, sexy thi adult find friend ghs, light brown eye, witty, smart, lbs, & curly blo over 50 singles nde hair… You: absolutely no ren pls, love to laugh, funny, plz possess car, tall, smart, single, and age range between x to x. Write me personally if interested. free live webcam milf looking for men around Arachova city

 295. Com mola tenir l’autoestima pels núvols ,eh??? A mi, que m’encanta anar a la pelu, em passa que quan en surto em miro a tots els vidres i miralls, i penso… ben gastats eurus!!! Ah! i per arribar a categoria de tap, encara et sobren 13 cm!!!

 296. Dude, seriously? Did you just say white country? What ethnicity are you “Yosaiah”? I bet you’re one of those guys who tries to pass themselves off as Anglo-American and hide your true ethnic identity. Take that cowboy hat off and put down that Budweiser, kid. You’re embarrassing yourself.

 297. I agree with the post that calls for outsourcing HR. It is not MS core functionality and is clogging microsoft’s veins. They introduced cost cutting which in some cases increased costs – there was a thinkweek paper about HR going overboard.

 298. Knowledge wants to be free, just like these articles!

 299. Lot of smarts in that posting!

 300. jaaaaaaaaaaa!!! Zeichen MUSS man ernst nehmen, die werden sonst grantig!!!Und grau mag ich sehr – also außen um mich drumherum….INNEN hab ich's auch gern grau, aber eben auch schwarz und weiss und blau und pink und regenbogenglitzerbunt!!!!!!ähm, jaKnutschegrüße in BUNT :o)von♥Isa♥

 301. Yeah! I always took it to mean “rich people,” big houses….it did “fit” here so I was really confused. “Preps” aren’t known to be killers, they are relatively harmless people in ascots and polo shirts.I was apparently the last to know!

 302. It¡¦s really a nice and useful piece of information. I am satisfied that you just shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 303. The purchases I make are entirely based on these articles.

 304. I just got back from a semester abroad studying Arabic language at a school in Damascus Syria that I highly recommend. . The prices were much more reasonable than the schools I looked at in Jordan IMHO, and the quality was excellent.Regardless, I totally agree. A semester abroad is great! Get out of the house (and away from the parents) for a while. :&)

 305. Richard, while I trust this may be as “simple” as tapping and saying “Let it Go”, I’ve been in the same boat for almost 20 years and have tapped for several months on the back pain and every place in between and I still have the same spasms and the same outcome. Writhing pain. It’s just not as simple as “Let it God” obviously for everyone!

 306. jo, já vím, že to je diskont 🙂 … jenomže tÅ™eba v Penny prostÄ› není poloÅ¡ero a mají tam i ty regály a množství nejedlých píčovin omezené 🙂 a není tam taky moc výbÄ›r, vypadá jako jednota na malým mÄ›stÄ›, ale to prostÅ™edí prostÄ› 10 bodů plus oproti Lidlu

 307. Adoro todas mas especialmente a dos animais empilhados! Sabe-me dizer se se vende por cá?é que só conheço através de um site americano e tenho spre medo de encomendar dos EUA por causa das taxas de alfândega…

 308. verklaard onder meer dat het water ‘slechts’ 2 graden warmer wordt, zo valt te lezen in dit liveblog van Rosa Timmer. O.a. Greenpeace geeft aan opnieuw naar de rechter te stappen omdat de nieuwe

 309. the first time i met anita was at the community center with bev,char and marcie,getting ready for the fishfry.i will always have memories of her and her smile.we will all miss her and the memories will keep her alive in our hearts.hugs to you all!!!i d be there but not feeling my best hugs!!!!

 310. . Sadly, entitlement is an appropriate word for many in the world in general these days, but I still like to believe that most people are good hearted and kind. Thanks for sharing these thoughts. It's a great conversation to have with my own kids.

 311. I can’t hear anything over the sound of how awesome this article is.

 312. True that many gun owners never fire their guns (I think especially handguns) or if they did go to a range or event with their new gun, and fired the gun, it left their home often only once or twice. That does make shopping for ‘used’ ‘like new’ handguns a bit easier.

 313. There are some attention-grabbing deadlines on this article but I don’t know if I see all of them center to heart. There’s some validity however I will take maintain opinion till I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as effectively

 314. In what world is it reasonable to be at war with 5 countries?I would say if that is your reasoning, you are a fool. And that includes Obama and George W. Bush. McCain is an idiot for believing in neoconservativism and empire. It is economically unsustainable, and immoral to boot.

 315. Yeah, that’s the ticket, sir or ma’am

 316. I’ll be happy to start the bidding at one pound I whole-heartedly agree with your sentiment. It is ironic beyond belief that e.g. Vincent van Gogh nearly starved to death in his time and now his works sell for the equivalent of the GDP of a medium-sized African nation.

 317. These pieces really set a standard in the industry.

 318. It really is very awesome plus stuffed with amusement for me and my office colleagues to visit your blog at least three times per week to see the fresh things you have got. Placing an order for any medication on the list you will get 4 FREE pills as a BONUS to your order. I will endorse these to the world and each one of my associates. Sildenafil Citrate in this specific form is so far the most potent medication for erectile dysfunction. MyBB is free software developed and maintained by a volunteer community.

 319. Telephoto compression always makes for unique photo opportunities at Disney parks. I’ve spent a lot of time at both MK and DLR with my 100-400mm lens.It’s often hard to commit to a lens for certain shots. Knowing your equipment and the characteristics of the results they produce is key to choosing the right one.Great article!

 320. Ja, det hortes endel stressig ut den reisen. Flotte bilder, da!Flotte vinterbilder i det andre innlegget ditt ogsa! Jeg gleder meg til jeg er pa Ostlandet imorgen!klem mette

 321. Articles like this just make me want to visit your website even more.

 322. They won’t stand up or speak out for one of two reasons: either they are “hedging their bets” against whoever will ultimately come out on top, whether it be the “radicals” or the rest of the rational world, or they are afraid to say anything because Muslims will attack one of their own whom they perceive to be a heretic more viciously than they will an infidel.

 323. X Milanosiamonoi: la verità è ke ki rosica siete voi! Ricordate il 4 Marzo= Milan 0 – Arsenal 2!!! Flamini ha sovrastato il vostro centrocampo, ecco perkè ve lo siete presi (oltre al fatto ke era svincolato, poveri polli!) Del resto avete sempre acquistato giocatori che vi avevano bastonato (vedi Desailly, Savicevic, Weah ecc ecc)…Wengèr scoprirà altri talenti, invece voi resterete con i vostri BROCCHI! In tutti i sensi! Ripeto, Milan 0 – Arsenal 2!!! Gunners till i die!!!!

 324. Congrats on your award! I just finished reading Graceling last night and loved it. You definitely deserve this award!And yay for pregnant ladies and two babies coming. I hope someone is rubbing her back for her!

 325. Montag, 26.07.2010Hallo David,die Toten Hosen haben wir leider noch nicht lizensiert. Wir sind aber weiterhin dran und informieren euch sobald wir mehr Songs von den Hosen verfügbar haben.Liebe GrüßeKathrin (simfy)

 326. Heya i’m for the primary time here. I found this board and I in finding It really useful & it helped me out a lot. I hope to give one thing again and help others like you aided me.

 327. it is considering the following options:“1) banning the serving of peanuts andall peanut products by both U.S. and international carriers on flights covered by DOT’s disability rule;2) banning the serving of peanuts and all peanut products on all such flights where a passenger with a peanut allergy is on board and has requested a peanut-free flight in advance; or3) requiring a peanut-free buffer zone in the immediate area of a passenger with a medically documented severe allergy to peanuts if passenger has requested a peanut-free flight in advance.”These considerations are open for public comment at regulationroom.org. . . .”

 328. auto insurance diyor ki:

  You’ve really captured all the essentials in this subject area, haven’t you?

 329. Apr04iphie totally agree!! disappointedly lingers for so shortwhile…given for vals last yr but this new bottle’s really lovely tho the old one wasnt half as nice the only good thing was dat it came wit a funnel n refill n i cld reuse d bottle…lol ur hubby’s def the luckier

 330. Larissa Puppim Pizzol – Joel, pra variar, estou aqui toda arrepiada com o vídeo! Você merece todos os frutos que está colhendo, pois seu trabalho é exemplar e sua equipe só tem profissional de primeira! Fico muito feliz por saber que tenho parceiros de ponta, assim como vc!E me explica aquela vista do golden tulip? Perfeitaaaaa!!!

 331. Hi my loved one! I want to say that this post is awesome, nice written and come with approximately all vital infos. Iˇd like to peer extra posts like this .

 332. Only idiots and fools buy silver paper or gold, you have no one to blame but yourself. I didn’t hear you screaming when GM’s bond holders were told to go to the back of the line did I? If that didnt’ tell you to get out of paper investment in the states then I don’t know what the hell will!Now TARP will allow GM to carry losses forward, good luck with that IPO and any SUCKER who buys it deserves it, as for a US tax payer I expect to get stuck with a 50 BILLION dollar bill when the IPO flops, and thats if we’re lucky.

 333. you must read this, once you have started there is no turning. a little 10 year old girl was raped and murdered in 1945. her body was not found until 1947. then a boy last week read this and did not copy and paste this message. the dead girl appeared in his room haunting him and killed him. of you do not copy and paste this onto 10 videos in 30 minutes the dead girl will appear in your room tonight and haunt you and kill you. well you better start copying

 334. That’s 2 clever by half and 2×2 clever 4 me. Thanks!

 335. Angels on the head of a pin, Richard (or thread-jacking, if you prefer). The very essence of the settlement policy is Judaisation and Jewish privilege. The methods are legion, but the end result is always the same – your “she’elat tam” (“innocent” question) notwithstanding.

 336. พูดว่า:Wanted to drop a comment and let you know your Feed isnt functioning today. I tried adding it to my Bing reader account and got absolutely nothing.

 337. Good day! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My blog covers a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!

 338. Woof! Woof! Lovely Lovely photographs. Golden thanks for sharing. Happy Rural n This n That Thursday. LOVE the quote … we might join the Friday photo post. Lots of Golden Woofs, Sugar

 339. Great thinking! That really breaks the mold!

 340. Posted on December 18, 2012 at 3:05 pmWoah! I’m really enjoying the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appearance. I must say you have done a amazing job with this. Also, the blog loads extremely quick for me on Safari. Exceptional Blog!

 341. VA:F [1.9.20_1166](from 0 votes)Hi there I found your blog very usefull to me.You did design it very well, what a great-skilled webmasterI will tell all of my friends and relatives about your blogI hope there are more wonderful blogs like yoursLove your blog very muchVA:F [1.9.20_1166]Rate this Commentplease wait…

 342. Can’t wait to read your race report!I had everything go wrong that could at my 5k on Saturday! Oh well!!Love your pics! Looks like you guys had fun!

 343. Well, here in Tennessee a woman who chained her stepson to a bed and starved him was denied parole and will serve her full sentence. While the sentence was too short, at least she will serve the entire time.Trey

 344. auto insurance diyor ki:

  Susan, I already subscribe to your blog, and clicked “like” on your author page, but cannot share your blog on Facebook. Every time I click on it, it opens up a white page and the script at the bottom of the page says “transferring error.com to facebook” but nothing changes, the page stays blank. I tried….

 345. Hold da op sÃ¥ sød! Hvis jeg kun havde set det billede fra opskriften pÃ¥ Ravelry ville jeg aldrig have kunnet finde pÃ¥ at printe opskriften, men din version gav en ubeskrivelig trang…Mange hilsnerPenille, Ã…lbæk

 346. Lakers have bigger fish to fry than trying to deal Pau. You don’t hear much noise regarding Bynum and Lakers. You’d have to think they would take offers for him. They traded Shaq for Lamar, Caron, Grant. It’s a deal out there for him. Does Jim Buss value Bynum for than Jerry valued Shaq that he won’t trade him for nothing other than Dwight?

 347. Hey sweetie, we are following the same person. Here’s what happen: I opened his post this morning right before class and hadn’t have a chance to read it. Then I found the reblog on you blog. How interesting! :) And please do bring more romance-themed Disney cartoons to us! Can’t wait!

 348. Igt cokelat tu daim yang punya..ha3 Aih, nampak macam sedap sgt je cokelat daim tu, kalau x, xkan sampai masuk post..he3 deCrewz recently posted..

 349. I was curious about if you ever thought of adjusting the page layout of your web site? Its well written; I love what you have got to say. But maybe you could include a little more in the way of content so people could connect with it better. You have got an awful lot of text for only having one or two graphics. Maybe you could space it out better?

 350. Luana Duarte deSouza disse:Graça e paz AnaEstive na gravação do DT15CREIO,estava fazendo parte do coral, foi muito lindo a forma que o Espirito Santo Ministrou as nossas vidas. Que nunca falte o oléo sob sua cabeça.Bjos de sua irmã em CristoLuana Duarte Manaus/Am

 351. Thanks Matthew. Interesting the way you describe it, I can’t help relate it to parenting, since I have a 2 year old. There are a bazillion “what if?” scenarios you can play in your head about your child and their future. So what you are left with – and empowers you as a parent – is indeed focusing on that foundation, and knowing that wherever life takes them, they have this to fall back on. Interesting to consider it this way. Thanks!-DanDan Blank´s last blog post ..Like? 0

 352. This made me laugh out loud. I have been there. I love the sly looking for something to break – it really tickled my mean bone. My fave this week I think.

 353. W. : « J’ai fait un peu de politique … » Je ne préfère ne pas savoir dans quels rangs on réduit ainsi des millions d’individus à l’allégation caricaturale que l’on fait de leur appartenance syndicale ou partisane.Signé : un « type ».

 354. Hi!I `d like to ask someone, if there is a possibility to see a new season of 24 in the near future? I miss these series so much. Kiefer plays so well as the agent he is in 24.Please send me some answers about the future.With regards Lasse in Sweden.

 355. SerenityIt’s so cool to me that FOUR of the commenters have actually been there. In a typical day I don’t run into a lot of people who’ve been to Paris. Anyway, I’m so looking forward to my turn. And, May, don’t tell my boss, but I do that with jobs. Haven’t ever felt settled yet.

 356. That’s not just logic. That’s really sensible.

 357. eiii he visto vuestro articulo de primera line y buscando en google encontre vuestra web, a esta chica la conozco yo de la facultad hahahahah ¡¡que vicio de mujer y como la gusta follar!! ¿cuando sale algun video suyo aca? gran pajote asegurado!

 358. madhatters black book tattooing?i need help in finding this book so i can download it if it even exists.. i see numerous references on ink trails website explaining that its the book to read but there is no direct download link and when i google it i get nothing some one please help

 359. Geez, that’s unbelievable. Kudos and such.

 360. The problem is not likely to be reliable. You can afford to fix it? Can you afford not to have a car for a couple of days? How are you going to work? The other problem with older cars is that you might have trouble finding parts for that, depending on the coche.Yo say it's a bad idea for a first car. Just buy a decent car, a couple of years to a great couple. When you get older and can afford two vehicles, then do it. Plenty of time for that.

 361. keep up the good work on the site. I love it. Could maybe use some more updates more often, but i’m quite sure you got better or other stuff to do like we all have to do unfortunately.

 362. The only other substitute will be green bell peppers but you need to add very hot and spicy pepper to the stew so you can eat it. The spiciness is what will help you keep this stew down.

 363. Ive been turned off by her ever since she snapped at that black reporter a few years ago..her whole family is evil and mean..

 364. auto insurance diyor ki:

  You’re the greatest! JMHO

 365. viagra online diyor ki:

  When I initially commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Perhaps there is a means you can remove me from that service? Many thanks!

 366. At times like this, I think about it. As you may know, we only have two months of summer in the UK – July and August. Except that right now, it’s July, and it’s raining.We take the piss out of Californians. But they always seem very happy. They can’t all be on Prozac. Maybe the weather is more important than we realise…

 367. serius jahanam mamat tu. aku jumpa, nak ke aku terajang kepala mamat tu. mmg setan. celaka. rezeki dia buat mcm tu. nak bg org makan plak tu.

 368. how the Arabs were begging Americans for mercy during the Gulf War. I can still remember the pictures and videos of that.Now we're begging them for mercy, if not downright groveling. **you've got mailThe handle full of hostage that the Arabs captured were released.

 369. insurance car diyor ki:

  I similar to the precious info you offer you in your articles.I’ll bookmark your blog page and check out once again the following recurrently.I’m very confident I will learn a good deal of new stuff perfect below! Fine luck for that next!

 370. David,Thanks for the Malachi 3:16 fellowship! Yep our Scripture give us fair warning about events and it looks like we are nearly there.Just pray we remain faithful and share Christ until the Rapture.In Christ eternally,ExP(Jack)

 371. Carlos Eduardo disse:o exemplo nao esta funcionando , eu tento carregar uma foto e so da o seguinte erro:File Error: DSC04236.jpgFile Cancelledpoderia testar se esta tudo ok ?

 372. Meg what a wonderful opportunity. The burnt-sienna building glowing in the sunshine with its robust towers, is enough to make anyone smile. It must have been perfect there today. Hope you had a marvellous time with lots of people popping to share their experiences. Will look out for 'the book' at the Landmark Trust site.

 373. insurance car diyor ki:

  That’s a quick-witted answer to a difficult question

 374. generic cialis diyor ki:

  When you have a ruby velvet coat like that you can forget about the bad weather in May!!The dress is amazing,it's true that shopping our own wardrobe could often surprise us, even if sometimes I'm too greedy and I prefer to buy or to sew always new things!!kisses xxx

 375. cialis generic diyor ki:

  Przepraszam, że odpowiadam teraz, ale byÅ‚em tak zmÄ™czony po 16 godzinach w sieci że po ostatnim zdaniu wyÅ‚Ä…czyÅ‚em sprzÄ™t.Wiem, że poza czerwone wino, nawet z najczarniejszych winogron, jeszcze nie wyszliÅ›my. Ale..? Kto wie…?:)

 376. Information is power and now I’m a !@#$ing dictator.

 377. pas afficher une liste de téléphones portables avec un DAS faible dans notre article : Dix conseils pour éviter les effets négatifs des ondes des téléphones portables De plus en plus d’acheteurs veulent connaitre cette information avant d’acheter leur

 378. You look lovely! I got to Matlock Bath quite a bit (despite being a good 2 hours down the M1 away) – a good friend of mine lives there. I was just there the weekend before last in fact, the scenery never fails to blow me away. 🙂

 379. Haha! Men… “SytrÃ¥dsrullen” efterlader da ogsÃ¥ et par blege mærker?Det er da mere mærkeligt at forklare, hvis nogen altsÃ¥ skulle komme i tanke om at kigger lige der.

 380. Stands back from the keyboard in amazement! Thanks!

 381. cialas diyor ki:

  Hey Luis,When you say you cleared out the database, did you drop the WPSS tables (not empty them)? If you will drop the tables, install the plugin from FTP after deleting every WPSS plugin folder in your WP plugins folder and then activate the plugin, it will work unless there is a conflict with another plugin or you aren’t on a recommended WordPress HTTP server – Apache or Nginx.

 382. The paragon of understanding these issues is right here!

 383. cialis vs viagra diyor ki:

  That’s a knowing answer to a difficult question

 384. VIAGARA diyor ki:

  This is a really interesting idea! There is a definitely “plastic” taste to plastic bottled water. There is a local water and ice store that sells sealed water in glass bottles, although it is a little pricey, I’ve often wondered about storing water in glass myself. I don’t live with well water though, I live in a city. Over the past year, this water has been contaminated with E.coli bacteria twice so having an emergency water supply is just as important!

 385. lemak dia kat gambar number 2, lmak belakang badan, gambar number 1 pulak menampak kan ketiak nye yang belipat dah hitam (bekas deodorent kot), fasya, jangan marah k, ko dah tunjuk, aku komen lerr

 386. car insurance diyor ki:

  Pricing seems about right, kinda where I expected it to be. It's funny how about a year ago, prior to discovering your blog, I could have never imagined spending more than 100euros for a pair of shoes and now I own 5 pairs of goodyear welted shoes and a desire for more. Another funny fact that I didn't believe to be true is that ladies do really notice!:)Valeriu

 387. Both quilt tops are gorgeous! Neither of them are in combos I'd normally go for either, but they are really pretty all sewn up. I'm in Alaska, enjoying a rare beautiful summer morning, but bracing myself for the imminent wake up of my four kiddos. It's bound to be a busy day.

 388. insurance auto diyor ki:

  Hello, this is really a truly fascinating internet weblog and ive loved reading various from the posts and posts contained upon the website, sustain the terrific perform and hope to study a whole lot extra exciting posts within the time to arrive.

 389. viagra diyor ki:

  Superb information here, ol’e chap; keep burning the midnight oil.

 390. IT’S ALRIGHT jung kim, WE ALL MADE MISTAKE ONE TIME OR ANOTHER…THE FUNNY THING IS THAT’S EXACTLY WHAT I THOUGHT OF you TOO. I GUESS GREAT MIND THINK ALIKE

 391. car insurance diyor ki:

  I need this!En ole eläissäni käynyt kosmetologilla / hoitolassa. Olen 32-vuotias. Hups.Olen kuullut pelkkää hyvää Dermalogican tuotteista. Oma ongelmani on ihon kartoituksen puute, en löydä sopivia tuotteita, sekä pigmenttihäiriöt jotka vetävät mielen matalaksi ensimmäisten auringonsäteiden ilmestyessä. Elämänlaatuni paranisi varmasti 100% jos saisin vielä nassuni kuntoon.

 392. Your post has lifted the level of debate

 393. from the Blogathon and Yahoo! Local 19 May 2010 Posted by Jennie Phipps Comments (0) WordCount Blogathon hostess Michelle Rafter asked all of us who were participating in this year’s Blogathon to

 394. viagra online diyor ki:

  Ao aniversariante enlutado, os meus pêsames pela perda que acaba de sofrer. e como a vida continua, os meus parabéns por ter chegado até aqui, onde lhe desejo que permaneça por longos e felizes anos.Um abraço fraternoFelismina

 395. cheap cialis diyor ki:

  I found the serie boring, watched 2 episodes and later saw that it was yet another crap serie made for the internet instead. Goodbye and do never come back!

 396. cialas diyor ki:

  , it’s up to leadership to define the business model and measures so that efforts are aligned on those elements where alignment is critical. I have never been a fan of rewarding people for ideas. I think being creative and seeing your idea take shape is reward enough. Foster the environment where that is happening everywhere.kay.-= kay plantes´s last blog .. =-.

 397. I read your post and wished I was good enough to write it

 398. Hola,soy kiron bischof, tengo 20 años. Ofrezco masages a domicilio en Viena.se trata de un masaje tradicional de espalda.Tambien tengo un ciclo medio de electricidad si alguien sabe de algun trabajo lo agradecería mucho.Tengo una pregunta, tengo el titulo de electricista en español y la mayoria de las empresas me lo piden en alemán, querría saber donde puedo traducirlo a buen precio para que me accepten.para contactar con migo: gracias

 399. viagra on line diyor ki:

  At last! Something clear I can understand. Thanks!

 400. online cialis diyor ki:

  je confirme ma prediction. Contrairement à Panama, les pros savent ce qu’ils doivent faire contre Lance pour gagner. Aussi, contrairement à Panama, je ne pense pas que les inscrits pensaient pouvoir faire une course de debut de saison dans l’anonymat.Ca serait stupide que Marino et Michael viennent pour faire de la figuration. Raelert a un statut qui doit entretenir.

 401. cheap insurance diyor ki:

  Quando se toca nas feridas elas doem,camaradas.vá moderem-se tomem uns tomas, que o povo é quem mais ordena.Quanto ao sr Samuel tão lesto,tão sabedor,tão beijinhos dos seguidores e seguidoras.Fique-se pelos abraços dos apaniguados talvêz isso o console.

 402. cheap cialis diyor ki:

  coucou Indian,Merci pour ton post :), j'avais aussi cette croyance dans le passé du MYTHE du besoin physiologique de variété dans les fruits.Je consomme en se moment principalement jus d'orange (une 20aine) /jus de carotte, et quelque autres fruits entier qui me plaise dans l'instant et je me porte parfaitement bien :)Pas besoin d'etre en Australie, effectivement, je suis en Irlande et je me porte tres bien ainsi avec ma "pauvre" variété.Pour moi "Qualité" est plus importante que "Variété".

 403. S’peux tu que Ange Caché ca rime avec Écureuil ? Tsé quand t trop discret pour faire un move c presque comme trop peureux non ?

 404. car insurance diyor ki:

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a remark is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any way you may take away me from that service? Thanks!

 405. insurance car diyor ki:

  Mighty useful. Make no mistake, I appreciate it.

 406. « Sans dénigrer l’intérêt de cet article, ce groupe ne fait que « fignoler » pour les cloportes ce que on sait. »L’intérêt d’un article est d’informer ceux qui ne savent pas ou pas assez, l’intérêt d’une publication de haut niveau (réservée aux scientifiques de formation et dans la recherche) est d’informer ceux dont la spécialité n’est pas la drosophile infectée.

 407. Caro Zé Belo,Hoje foi dia de cozido.Tu não estavas, sentimos a falta tal como vamos sentir a falta da tua/nossa Tabanca.Um abraçoBSardinha

 408. ford courier truck diyor ki:

  Love the plush forest series in the beginning. He looks like a cupid. Also the crooked smile and the mohawk are especially adorable. Amazing captured joy and delight. You are a great talent.

 409. viagra online diyor ki:

  ….” as her rock solid verification process for everything. I don’t know what books she thinks she’s reading, but I am fairly sure that every organism on earth cannot be traced back to stardust and there are no fresh water sharks in the lake where we waterski. I can only guess she was daydreaming during the explanation of the word “fiction”. [Sigh].

 410. insanların bilinçaltına yerleÅŸmiÅŸ bazı kelimeleri veya düşünceleri yıkmak çok zordur.Bu yüzden zamana ihtiyaç olacktır.KADIN’lar haklı bir davanın peÅŸinde.Bu yüzden destekliyoruz sizi.KADIN olarak anılmayı istemeyeceksiniz,Bu hakkı ALACAKSINIZ.BaÅŸka bir çözüm yolu yok.Elbette birileri size engel olacak ama ENGELLER yıkılmak için vardır..BAYAN YOK KADIN VAR!Bu konuyu gündeme getiren ve bu konuda çalışan tüm KADINLAR’a SAYGILAR…

 411. Também é uma das minhas sopas preferidas. A acidez e frescura do nabo a equilibrar a untuosidade do feijão tornam esta sopa em algo de único.Mais uma bela trilogia cumprida.

 412. I work for a startup and we're using RWD. We use media queries to dispense the correct css per page layout. My question is: We have about 10-12 pages that have different layouts. One layout may have a ".5-column" class with a width of say 300px and another page layout may have a ".5-column" class with a different width. What's the best way to handle this so I don't have to create a different styleshhet for each page layout?

 413. Nein, ich weigere mich. Noch ist Sommer, auch wenn das Wetter das wieder mal nicht kapiert. Kein Tee, keine Kürbisse, keine warmen Eintöpfe. So.Nächste Woche vielleicht, ich hatte das schon mal gemacht und fand es angenehm einfach 🙂 Kind mag es nicht, aber was isst der Knilch auch schon.

 414. I was just searching for this information for a while. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your web site. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this type of informative sites in top of the list. Normally the top sites are full of garbage.

 415. Shut up douchebag will, this is not your blog so NOBODY CARES WHAT YOU DO OR THINK.The only thing I'm interested is when you going to meet an ugly death you low life scum.Anyway cheer up Sophie & continue to stay positive about life!

 416. This part here "don't stop suddenly or accelerate quickly" doesn't apply to men, especially if there is another car next to you at the stop light!Thanks for the rest of the tips though!!

 417. One day…ONE DAY I will go to the Rose Bowl Flea Market. Great finds! I've had and sold one of those Science Kits before…and some of those Danger signs too. You are right, the Science Kit box is an amazing find (and mine didn't even have anything in it)! Jill

 418. eh? az pulce zari? mam v planu podobnou akci, ale chystam se prestoupit od O2 k Vodafonu…takze jestli chapu spravne tak mi pristroj hned nedaji?? jak to teda je? uz me to fakt nebavi, nejprve dlouhe cekani, pak ty premrstene ceny a pak zase cekat? to co ma byt….

 419. IJWTS wow! Why can’t I think of things like that?

 420. hola los felicito por su actividad….sugiero que dispongan de un cupo de entradas gratuitas para los jubilados, que a veces no pueden pagar un derecho de espectàculo, pese a su amor por el arte en general.muchas gracias….vilma gomez.-

 421. bom, como sempre, mexeram errado.ou seja, continua sendo uma m….como não apito nada e ainda assisto F1 de teimoso que sou, vamos ver no que dá isso. Mas que isso desconfigura a F1, isso é fato.

 422. Immediately a bit of guests will continue across hotel rooms and obtain tied bus excursions, however, numerous with all the fancy car applications provide your own tour specialist. That just may possibly support you browse by means of the neighborhood properly you can an individual’s chose chauffeur. ??? ????

 423. Great post. So informative and beautifully illustrated. I love Mid-Eastern treats like this (and your university lunches). I would happily pull a seat up to that platter and feast away.Happy Easter Victoria.

 424. That really captures the spirit of it. Thanks for posting.

 425. So excited I found this article as it made things much quicker!

 426. Naughty Wrestling anyone? Searching for a nice big thick guy to completely wrestle naked by means of. I like puffy guys and extremely muscular guys. I need to st sex jewish dating site cam art off from a bearhug and let our cocks fight both, and then battle down. I feel definitly into fumbling. I can variety. Send a pic utilizing your reply. Horney senior ready social network dating Obids, Kucukyenice fuck black pussy in Pune discreet relationship in Janesville

 427. Non bien sûr , elle ne pousse pas à l’état naturelle , ce ne sont que les amoureux du jardin qui en plantent dans les rocailles .Et au fait , pourquoi cette plante ne peut pousser à l’état naturelle qu’en altitude ?

 428. “war was declared” on her by them. In 2009 she told TIU’s Ognir that “more than 99% of Congress work for Zionist-Israeli interests.”w(dot)zioncrimefactory com/jew-world-order

 429. This article achieved exactly what I wanted it to achieve.

 430. I’m really into it, thanks for this great stuff!

 431. Pak boss mohon bantuannya.saya punya iphone 4S os msh ori 5.1 ke lock softbank japaniseng2 saya erase all content, skrg malah ga ada menunya. hanya bisa masuk ke modus aktifasi saja. gmn caranya supaya bisa kebuka lg menunya? saya ga backup sama sekali. thq

 432. พูดว่า:Thank you for the good writeup. It if truth be told was once a amusement account it. Look advanced to more introduced agreeable from you! By the way, how could we keep in touch?

 433. That’s way the bestest answer so far!

 434. Have a 2010 Toyota Tacoma Prerunner Access cab with Dunlop Grand Trek AT20 P245/75R/16 tires. To use 3/4 DJM lowering kit would it be necessary to change tires or rim size to maintain fender well clearance? Do you know of a good custom shop in the Santa Maria or San Luis Obispo, CA area that has done such a job using the DJM product?

 435. What lovely finds! The chevron play suit is just too much for words, and I bet it looks fabulous on you!I spent a few hours this morning at an antique co-op, and could have spent many hours more. I love the thrill of finding a treasure made for one thing and using it for something completely different, like you are doing with the canopy for Gilbert. You must share a picture when you put it on the dash!Have a wonderful evening!xo, Anita

 436. best car insurers diyor ki:

  You got to push it-this essential info that is!

 437. This is a great post, Josh. I also agree that Drew is a good role model both in terms of perseverance and life in general. Your post reminded me of a quote I say to myself pretty often , “you only have three choices in life: give in, give up, or give it all you got!”

 438. Mary,“Lydia, I get the feeling Les doesn’t want us to come play at the Pravda playground anymore.”Oh no. Come on over and jump in the fray. Double dog dare ya!And that feeling? Could be a virus or something.And the Israel violence thing? Much ado about nothing. I saw no foul there.

 439. You actually make it appear really easy together with your presentation however I find this topic to be actually one thing which I feel I’d never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I’m having a look ahead in your next publish, Iˇll try to get the grasp of it!

 440. I read your post and wished I’d written it

 441. Es gibt solche durchsichtigen Klebedinger, die man an die Scheiben machen kann, da bleiben die Fliegen etc, dann hängen. Sehr praktisch! LG von Rana

 442. Friedrich : 24. Januar : Es ist schon ganz witzig, wenn die Autoren schreiben: „… seine angebliche Erfindung war ein bloßer Gag …“.Es lacht nur …

 443. I bet it is one person. I can’t wait until their IP number is blocked and we can get back to normal. (Although I don’t know what “normal” would be on this site!) Well-loved.

 444. As diferencias entre os homes e mulleres son:os cromosomas sexuais, a talla, o comportamento, as mulleres son en xeral de contextura máis pequena, pero en certos casos pódese observar o contrario.Diferencias xenéticas. Masculino (XY) Feminino (XX).Diferencias hormonales. As mulleres teñen unha tasa elevade de estróxenos, mentres que os homes teñen unha tasa elevada de andróxenos ou testosterona.

 445. auto insurance diyor ki:

  Nice post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Very useful information particularly the last part I care for such info a lot. I was seeking this certain information for a long time. Thank you and good luck.

 446. Hi Penelope. My heart goes out to you. I feel lost, too. I try to distract myself with the good I already have in my life. It sounds like you’re doing the same. You have an open invitation to my Chicago home anytime.

 447. The sign about not stopping on the tracks would be funnier if people didn’t actually do such a thing! On my way to taking Jeff to work, we cross the same tracks, but in Pittsford where people DO actually stop on the tracks as the traffic gets backed up from the 4 corners. REALLY dumb! I’ve actually had people honk at me to move up as I won’t cross the white line until I know I can be completely clear of the tracks on the other side. Unfortunately, such signs are necessary!Glad Michelle’s rash isn’t anything too serious. I get contact dermatitis quite easily myself.

 448. The honesty of your posting is there for all to see

 449. I’ve pretty much been forcing fall to arrive by making soups, pulling out my fall purse and celebrating the return of college football.My favorite signs of fall? Cheering on the dawgs, the smell of pumpkin spice & the lattes (I am a fan), & SWEATERS & BOOTS! wa-hoo!

 450. Given the economic meltdown and continued, persistent high unemployment rate (10% officially, and 17% unofficially), Gibbs going off on this ghetto "reporter" is a non-issue in my opinion.I'm sure Gibbs will have much bigger issues to deal with than some gossip and rumors that Ms. Thang happened to have overheard.Isn't this "reporter" intelligent enough to ask a question that is not based on whispers at a White House Press Conference?

 451. Using tobacco things may lead to major health issues along with about to die. At the same time quiting nicotine is quite tough for some people which smoking, you can find stopping smoking software plus drugs that can help cigarette smokers leave. If you’ve been long-lasting good things about that way, like enhanced taking in and even fallen possibility that heart problems and also malignancy.

 452. auto in rate diyor ki:

  My problem was a wall until I read this, then I smashed it.

 453. J’ai déjà fait de la brioche à la purée de pommes de terre alors je suis convaincue d’avance par ton gâteau! Et question pâtisserie, j’aurais tendance à te faire confiance les yeux fermés!

 454. First and foremost, I have so much respect for this man even more so after listening to his speech. His words of not disowning his pastor..PRICELESS..can’t put a price on integrity. Definitely his shining moment. I hope he gets the nomination and even if he doesn’t..he is a shining star in my book. OBAMA 08.

 455. Well I do hope at some time in the near future more oil will mean lower gasoline prices (the problem with closing refineries taken into account also) because gasoline prices are killing us……

 456. I like the helpful information you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check once more right here regularly. I am fairly sure I’ll be told many new stuff proper here! Best of luck for the following!

 457. Ah! Jetzt wird es mir klar! Danke!Jetzt taucht bei mir aber gleich noch eine Frage auf, beziehungsweise eine Vermutung:Kann es sein, dass ich durch falsche Positionierung eines Zimmerbrunnens dieses Gleichgewicht zerstören kann oder ein Ungleichgewicht in den fünf Elementen noch verstärken kann, wenn zum Beispiel ohnehin das Wasserelemnt schon zu stark ist?

 458. Awww.. joke lang naman yun. It hurts po ba? Pis na po… Yan. Mabuti na lang wala dito sa listahan ang PIKON at SENSITIB. hehehe.. Wait, ang #4, PIKON rin ba yun? LOL…

 459. Good blog! I really love how it is easy on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a great day!

 460. What a pleasure to find someone who identifies the issues so clearly

 461. Wat een ontroerende foto, vijf van die donzige vogeltje bij elkaar! Zo heb ik ze nog nooit gezien.Het filmpje is ook leuk; ze zijn fink aan het trainen, die jonkies. Hoe is de kat eronder?

 462. Please teach the rest of these internet hooligans how to write and research!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.